Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W pleszewskim szpitalu personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum nasze miasto
Pleszewskie Centrum Medyczne znalazło się na liście 509 szpitali węzłowych, w których będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny przeciw COVID-19. Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego.

Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Do 20 grudnia 2020 r. placówki medyczne będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym. W przypadku naszego szpitala termin zgłaszania pracowników deklarujących chęć wykonania szczepienia przeciw COVID-19 mijał w piątek, 18 grudnia. - Spłynęły deklaracje zarówno od naszego personelu, jak i pracowników instytucji zewnętrznych. Liczmy je, konkretne dane będę mógł podać w poniedziałek - podkreśla Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Na liście szpitali węzłowych znalazły się również inne placówki medyczne z naszego regionu, m.in Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, Szpital Powiatowy w Jarocinie czy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie.

Część placówek medycznych zadeklarowało zaszczepienie tylko swojego personelu. Te jednak nie zostały ujęte, jako szpitale węzłowe.

4 etapy szczepień

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że w etapie 0 zostaną zaszczepieni: pracownicy szpitala węzłowego i pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Etap I zakłada szczepienie pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osób powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowych i nauczycieli.

Następnie przyjdzie czas na osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, a także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W ostatnim etapie zaszczepić będą się mogli przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku oraz pozostała część populacji dorosłej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pleszew. Sentymentalna podróż po pleszewskich ulicach w czasach PRL-u. Te zdjęcia trzeba zobaczyć koniecznie! Są kapitalne

Pleszew, czy pamiętasz takie miasto w czasach PRL-u? Zobacz ...

Na ratowników z Miejsko – Powiatowego oddziału WOPR w Plesze...

Pleszew. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży...

Powiat pleszewski. Ilu pacjentów z koronawirusem leczyło się...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto