Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie znajduje się oryginał mapy polskich lasów przygotowanej na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 roku

Piotr
W zbiorach Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie znajduje się wyjątkowa mapa, która powstała w 1939 roku na Wystawę Światową w Nowym Jorku

W 1938 r. na zlecenie Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych, artysta malarz Eliasz Kanarek i kartograf Tadeusz Lipski przygotowali mapę lasów polskich. Miała stanowić materiał promocyjny prezentujący bogactwo przyrodnicze i gospodarkę leśną na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. Nakład w liczbie 5000 sztuk zrealizowała krakowska drukarnia Sztuka.

- Młodzi artyści przedstawili sąsiadów II RP jako agresorów, upatrując w nich zagrożenie dla państwowości. Na wschodniej granicy możemy zauważyć pluton egzekucyjny NKWD, z drugiej strony kroczących Germanów z hitlerowskim pozdrowieniem. Ambasady III Rzeszy i ZSRR złożyły oficjalny protest, a spora część nakładu została zniszczona - można przeczytać w komunikacie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Nowojorska wystawa jednak się nie odbyła - w 1939 r. wybuchła druga wojna światowa. Mapa szczęśliwie przetrwała konflikt, a w 1989 r. została poddana gruntownej konserwacji. Oryginał mapy Kanarka i Lipskiego wykonany tuszem i akwarelą, znajduje się w zbiorach Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto