Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W MIEJSCU KAŹNI w Krotoszynie powstanie Izba Pamięci. Odwiedziliśmy dawny Areszt Śledczy [ZDJĘCIA + FILM]

Marcin Szyndrowski
Marcin Szyndrowski
Budynek dawnego Aresztu Śledczego na ulicy Sienkiewicza w Krotoszynie zamierza wyremontować aktualny właściciel - Dariusz Rozum. Zamierza oddać również hołd wszystkim prześladowanym i pomordowanym w latach 1945-1956. Odwiedziliśmy ten budynek wspólnie z nim i zajrzeliśmy do dawnych cel więziennych.

Areszt śledczy w Krotoszynie kojarzy się głównie z okresem stalinizmu. - Areszt w Funkcjonował od przełomu XIX i XX wieku. Przetrzymywano tam aresztantów w okresie okupacji i czasów stalinowskich. Niestety historia tego miejsca nie jest dobrze znana. Wiadomo, że przesłuchiwano tam i katowano więźniów politycznych m.in. żołnierzy z oddziału ppor. Zygmunta "Bory" Borostowskiego czy też ppor. Władysława Kędzierskiego. Na dziedzińcu rozstrzeliwano więźniów. Wielu z nich chowano potem w bezimiennych mogiłach, które ciężko do dziś zlokalizować - informuje Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie.

Ci, którzy przeżyli - są takie osoby - do dziś wspominają okrucieństwa jakie miały tam miejsce. Na budynku, współcześnie, zawieszono tablicę poświęconą ofiarom stalinizmu. - To był areszt sądowy. Już po czasach stalinowskich budynek służył jako biurowiec nieistniejących Zakładów Mięsnych w Krotoszynie - dodaje Piotr Mikołajczyk.

Dariusz Rozum zamierza wyremontować obiekt, który zwiedziliśmy dokładnie. Z miejsca kaźni zachowały się cele, napisy na drzwiach oraz framugi i same drzwi. W jednym pomieszczeniu zachowana jest oryginalna umywalka. Również wiele okien posiada sznyty historyczne, nie wspominając o samej konstrukcji, która robi niesamowite wrażenie. - Chciałbym tutaj stworzyć Izbę Pamięci jako hołd dla wszystkich prześladowanych i zamordowanych w tym miejscu. Tablicę z zewnątrz chciałbym przenieść właśnie do tej Izby Pamięci. Natomiast na zewnątrz zamontować nową - informującą o tym miejscu - od strony wejścia, na głównej ścianie - mówi Dariusz Rozum.

Remont ma ruszyć już niebawem. Zajmie się nim firma Dariusza Fabianowskiego "Daf-Mal". Pracy czeka sporo bowiem budynek posiada aż pięć kondygnacji. - Nie jest w aż takim złym stanie. Damy radę wszystko zrobić. Myślę, że to miejsce na to zasługuje - dodaje Dariusz Rozum.

My również włączamy się w akcje przywracania pamięci o tym miejscu i apelujemy do wszystkich, którzy posiadają jakieś rzeczy z tamtego okresu, mają w rodzinie osoby, które były prześladowane lub zamordowane. Chcemy stworzyć listę takich osób, która znajdzie się w Izbie Pamięci. Liczymy na Państwa odzew. Piszcie do nas na naszego e-maila: [email protected] lub dzwońcie na numer telefonu: 782 722 685. Wszystkie rzeczy sfotografujemy, a informacje zbierzemy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

Galeria Krotoszyńska już oficjalnie otwarta. Część sklepów j...

Krotoszyńskie muzeum i galeria Refektarz już otwarte. Wpadli...

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

Eksploracja dawnego zakładu Bakutil w Baszkowie. Zobaczcie n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto