Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Marszewie ruszyła IV edycja "Wspólnie dla wielkopolskiej wsi". Jakie tematy dominowały podczas spotkania instytucji agrarnych z rolnikami?

Damian Cieślak
Susza, ASF czy ptasia grypa to najgorętsze tematy ostatnich miesięcy w polskim rolnictwie. M.in. informacji o tych zagadnieniach mogli zasięgnąć gospodarze z powiatu pleszewskiego i nie tylko podczas spotkania inaugurującego IV edycję "Wspólnie dla wielkopolskiej wsi".

12 tematów podzielonych na 3 bloki. Po każdym następował panel dyskusyjny. W takiej odświeżonej formule 10 lutego zainaugurowano IV edycję spotkań informacyjnych pod hasłem "Wspólnie dla wielkopolskiej wsi". Przedstawiciele instytucji agrarnych i rolnicy spotkali się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie. Przedsięwzięcie tradycyjnie patronatem objął wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. - Cieszę się, że możemy się tutaj spotkać z wieloma instytucjami, które pracują dla rolników i na ich rzecz, że możemy rozmawiać o tym, co dla państwa jest najważniejsze. Dla mnie, jako wojewody, ten dział gospodarki jest niezwykle istotny. Rok 2019 i początek 2020 to wiele problemów i działań kryzysowych, które na co dzień podejmujemy, to również dużo spotkań z rolnikami, także w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Jesteśmy do państwa dyspozycji - podkreślał. - Bardzo ważne jest, aby dostrzegać problemy i zmiany zachodzące w rolnictwie. Chcieć je i analizować i rozmawiać z instytucjami, które mają za zadanie te trudne sytuacje rozwiązywać. Jako poseł na sejm jest otwarta na wszelkie dyskusje - dodawała Katarzyna Sójka.

Co spędza sen z powiek rolników?

Prewencja i rehabilitacja rolników w KRUS, bezpieczeństwo pożarowe w gospodarstwach rolnych, afrykański pomór świń i grypa ptaków – realne zagrożenia dla rolnictwa Wielkopolski, na styku lasu i pola – wybrane problemy rolników oraz leśników, sytuacja dzika w Wielkopolsce - to tylko kilka z 12 tematów poruszonych podczas poniedziałkowego spotkania. Co w największym stopniu interesowało rolników? - Na jakim etapie jest program zbiórki odpadów materiału rolniczego (folie rolnicze, opakowania po nawozach)? Jak to będzie wyglądało techniczne? Czy i ile za to zapłaci rolnik? - dopytywali gospodarze. Jednoznaczna odpowiedź w tej sprawie nie padła. - Każda z naszych instytucji odbiera coraz więcej telefonów w tej sprawie. Na pewno ten temat podniesiemy podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim - zapewniał pracownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Największe zagrożenie dla producentów trzody chlewnej stanowi afrykański pomór świń. Tego tematu również dotyczyły zapytania rolników. - Mam uwagę do programu krowa plus i świnia plus. Jak się to ma do bioasekuracji w związku z ASF, jeśli z jednej strony dopuszcza się wybieg świń na wolnym powietrzu, a z drugiej strony jest wymóg siatki na oknach, aby nie dopuścić do przedostania się do środka ptaków? Tu będzie nagroda, a za chwilę kara, że nie wypełniliśmy wymogów? - dociekali rolnicy. - Projekt i cała wizja tego wsparcia powstawała w innej rzeczywistości niż się dzisiaj znajdujemy. Do wszystkiego trzeba podejść zdroworozsądkowo. W tym momencie z tego rozwiązania nie będziemy korzystać, bo nikt z nas nie będzie się narażał na ASF. Program na dobrostan zwierząt rusza w marcu i w zakresie trzody chlewnej ma 4 warianty. Przy czym te dwa dotyczące wypuszczania zwierząt w tym roku są wyłączone - wyjaśniali eksperci.

Do tej pory w Wielkopolsce odnotowano 128 przypadków ASF u dzików. Wszystkie w powiecie wolsztyńskim. Rolnicy często domagali się zdecydowanych działań i w redukcji populacji tego zwierzęcia widzieli największą szansę na powstrzymanie wirusa oraz ochronę przed nim swoich gospodarstw. O tym, jak w naszym województwie wygląda sytuacja z dzikami opowiadał łowczy Mikołaj Jakubowski z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu. - W tym sezonie mamy rekordowe pozyskanie. Nie da się wyeliminować dzików w 100 procentach. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć populację, zwłaszcza w strefie czerwonej, gdzie nawet wykorzystaliśmy dron z kamerą termowizyjną do skuteczniejszego namierzenia i likwidowania zwierzyny. Najlepszy rezultat przynosiły polowania zbiorowe, które często próbowali blokować pseudoekolodzy - podkreślał.

Kolejne zagrożenie dla rolnictwa stanowi ptasia grypa. Ostatni przypadek w Wielkopolsce odnotowano 29 stycznia. - Mamy prawie dwa tygodnie bez grypy, więc jest nadzieja, że to zagrożenie powoli mija - mówił Tomasz Wielich z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu.

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli instytucji i rolników, uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych: starosta Maciej Wasielewski, wiceburmistrz MiG Pleszew Izabela Świątek, wójt gminy Czermin Sławomir Spychaj, sekretarz gminy Gizałki Anna Glapa, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Kopczyński oraz przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Dobrzyca Witalis Półrolniczak.

Czas na kolejne powiaty

Spotkanie w Marszewie było pierwszym z dziewięciu zaplanowanych na terenie naszego województwa. Do połowy marca, przedstawiciele instytucji agrarnych chcą spotkać się z rolnikami ze wszystkich wielkopolskich powiatów. Wspólnie z Wielkopolskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydarzenie organizują: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza w Poznaniu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu oraz przedsiębiorstwo Elewarr.

W Marszewie ruszyła IV edycja "Wspólnie dla wielkopolskiej w...

Przemówienie prezydenta z okrzykami i gwizdami w tle. Protest w czasie obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto