Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W domu jednorodzinnym w Koźmińcu ulatniał się tlenek węgla. Mieszkańców uratowała czujka czadu

Piotr Fehler
Piotr Fehler
W domu jednorodzinnym w Koźmińcu ulatniał się tlenek węgla. Mieszkańców uratowała czujka czadu
W domu jednorodzinnym w Koźmińcu ulatniał się tlenek węgla. Mieszkańców uratowała czujka czadu OSP Dobrzyca
Spokojny poniedziałkowy wieczór 23 stycznia 2023 roku u pewnej rodzin z Koźmińca przerwał głośny alarm czujnika tlenku węgla zainstalowany w ich domu. Zaniepokojeni mieszkańcy wezwali straż pożarną i jak się okazało, ich obawy były uzasadnione.

Czujnik czadu uratował życie rodziny

W poniedziałkowy wieczór, 23 stycznia w jednym z domów jednorodzinnych w Koźmińcu (gmina Dobrzyca) mogło dojść do tragedii. Na szczęście w budynku zainstalowany był czujnik czadu. Zadziałał i ostrzegł przed zagrożeniem.

Z informacji przekazanych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Dobrzycy wynika, że kilkanaście minut po godzinie 20.00 do Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o wejściu domowej czujki tlenku węgla w stan alarmu. Po dojeździe strażaków na miejsce ich urządzenia potwierdziły obecność czadu w atmosferze. Na szczęście w niewielkim stężeniu.

- To przykład tego jak ważne jest instalowanie czujek czadu i dymu, takie urządzenie może uratować życie – podkreślają pleszewscy strażacy.

Przypominamy, że w związku z trwającym sezonem grzewczym obowiązkowe są okresowe przeglądy urządzeń grzewczych, instalacji gazowej i elektrycznej oraz kontrole przewodów wentylacyjnych i czyszczenie przewodów kominowych.

Tlenek węgla - cichy zabójca

Tlenek węgla zwany cichym zabójcą, jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu, a jest bardzo toksyczny. Dla własnego bezpieczeństwa warto w mieszkaniu zainstalować domową czujkę tlenku węgla, która ostrzeże nas głośnym sygnałem o emisji czadu. Instalacja takiego urządzenia, może uratować życie.

- Czad to nazwa potoczna gazu, który jest bezwonny, niewidoczny i bardzo szybko przy dużym stężeniu jest w stanie wywoływać negatywne skutki dla człowieka, doprowadzając nawet do śmierci. W sezonie grzewczym opalanie kotłów paliwem stałym, ciekłym czy gazowym może spowodować dużą ilość emisji tlenku węgla, więc w tym czasie szczególnie zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. To przede wszystkim odpowiednie serwisowanie urządzeń grzewczych i przewodów. Niezbędne są przy tym wizyty kominiarzy. Trzeba zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Należy też zachować rozsądek i korzystać wyłącznie z właściwego dla danego pieca paliwa. Dla własnego bezpieczeństwa warto zainstalować czujnik tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie występuje potencjalne zagrożenie. To urządzenie elektroniczne, które może uratować życie, bo wskaże obecność gazu i zaalarmuje o niebezpieczeństwie - apelują strażacy.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Noworoczne spotkanie członków Ligi Obrony Kraju i Związku Żo...

Seniorzy z Chocza świętowali Dzień Babci i Dziadka

Bal Karnawałowy 2023 w Pleszewie. To była gorączka sobotniej nocy! Tak potrafią bawić się tylko w Kowalewie! Zobacz zdjęcia z imprezy

Bal Karnawałowy 2023 w Pleszewie. To była gorączka sobotniej...

Studniówki czar. Wspaniała atmosfera, uśmiechnięci, młodzi l...

Taki bal zdarza się raz w życiu! Wspaniała zabawa maturzystó...

Dostojny polonez i rytmiczna belgijka. Młodzież z Zespołu Sz...

Koło Śpiewackie Lutnia im. Józefa Szpunta rozśpiewało się na dobre! Świąteczny Koncert Kolęd to już tradycja! Zobacz zdjęcia

Koło Śpiewackie Lutnia im. Józefa Szpunta rozśpiewało się na...

Ratowali ludzi i mienie, organizowali zawody, konkursy, turn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto