Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Choczu zgodnie z wieloletnią tradycją grobu Chrystusa pilnują nietypowi wartownicy. Turki pełnią straż od Wielkiego Piątku do niedzieli

Redakcja
W Choczu zgodnie z wieloletnią tradycją grobu Chrystusa pilnują Turki. Najprawdopodobniej Straż Grobu Pańskiego powstała około 1903 r. w celu uczczenia 320. rocznicy odsieczy wiedeńskiej pod patronatem ówczesnego proboszcza ks. Olkiewicza.

- Do dziś zachował się oryginalny pozłacany hełm z wygrawerowanym wewnątrz napisem: „J. Krzyżański- Kalisz 1903 r.”. Taki hełm zakłada komendant Turków, zwany też starszym lub rozprowadzającym - pisze Zdzisława Flisińska na stronie parafii.

Każdego roku pojawiają się w kościele w Wielki Piątek po zakończeniu ceremonii liturgicznych. Wkraczają w czerwonych strojach i charakterystycznych hełmach z pomponami, by pełnić straż przy Grobie Pańskim aż do niedzieli. Stoją parami, zmieniają się co godzinę. W Wielką Sobotę ci, którzy akurat nie pełnią służby, chodzą od domu do domu i zbierają datki. Mieszkańców witają słynnym już zawołaniem „zbiórka na Turka”.

Turki stali się wizytówką i wielkanocnym znakiem rozpoznawczym Chocza. W powiecie pleszewskim tego typu Strażą Grobu Pańskiego może się jeszcze pochwalić Kościelna Wieś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto