Uniwersyteckie spotkania z kulturą [ZDJĘCIA]

Elżbieta Mielcarek
Od początku swej działalności, czyli od 2010 roku, Zarząd Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Rada Programowa w ofercie edukacyjnej nie zapomnieli o kulturze. Strukturę organizacyjną tworzyły Akademie, wśród nich znalazła się też Akademia Humanistyczne a jej ramach działała m.in.sekcja kultury. I to w jej ramach organizowano różnorodne przedsięwzięcia kulturalne, cykliczne i okazjonalne.

Jednymi z pierwszych były zajęcia dla dzieci z okazji świat Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, poświęcone świątecznym tradycjom i symbolom. Zajęcia te odbywały się w Domu Kultury, a prowadziły je słuchaczki UTW.Bardziej cykliczny charakter miały zajęcia w ramach sekcji kultury. Słuchacze uczestniczyli w zajęciach warsztowych – teatralnych i żywego słowa,. Prowadzili je specjaliści, m.in. animatorka kultury Ewa Rutkowska, a odbywały się one w Bibliotece. Publicznej Miasta i Gminy Współpraca z Biblioteką w kolejnych latach nabierała tempa.

Słuchacze zapraszani byli na wszystkie imprezy biblioteczne, z czego chętnie korzystali. W roku 2016 narodził się pomysł by wspólnie występować o środki na rozszerzenie działalności zarówno UTW jak i Bilbioteki. Złożono projekt zatytułowany Biblioteczna Akademia Rozmaitości, który zyskała aprobatę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu udało się pozyskać 16.000 zł . Przeznaczono je m,in na - wykłady Barbary Appel dot. literatury biblioterapeutycznej ,rehabilitanta Tomasza Kąkola, o gwarze wielkopolskiej Juliusza Kubla, dietetyczki – Elżbiety Koniecznej. Słuchacze uczestniczyli też w warsztatach rękodzieła ludowego i spotkaniach autorskich.

W latach następnych kontynuowano projekt, a od 2017 jego głównym beneficjentem była Biblioteka Publiczna a UTW głównym jej partnerem. I tak - w 2017 udało się pozyskać kwotę 28,700 zł, ,w 2018 – 34.620 zł, w 2019 – 48,355 zł. Dzięki tym środkom udało nam się wspólnie zorganizować spotkania m.in. z Ewą Wachowicz, rehabilitantką Joanną Klonowską, cooachem Agnieszką Kubicką – Błońską oraz stylistką Elżbietą Darłowską. Słuchacze UTW mieli okazję wysłuchać wykładów: psycholożki i psychoterapeutki Katarzyną Miller , Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, spotkać się z Anną Seniuk ,podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem, krytykiem kulinarnym Robertem Makłowiczem, krytykiem literackimMichałem Rusinkiem oraz krytykami filmowymi Tomaszem Raczkiem i Stanisławem Janickim

W ramach współpracy z Biblioteką słuchacze brali udział w rajdach rowerowych „Odjazdowy bibliotekarz”      W latach 2017- 2019 słuchacze UTW włączali się czynnie w organizację Święta Biblioteki , prowadząc warsztaty rękodzielnicze podczas   imprezy podsumowującej projekty BAR. Dzięki wspólnym działaniom udało się też zorganizować koncerty m.in. grupy Golbreak,spektakl poetycki w wykonaniu M. Barełkowskiej i P. Cyrwusa, recital Katarzyny Żak i Artura Barcisia.

To tylko niektóre z bogatej oferty kulturalnej, jaką kierował UTW dla swoich słuchaczy. Wartość pozyskanych z MKiDN na ten cel środków w latach 2016-2019 to kwota przeszło 127 tys. zł. Na rok 2020 Biblioteka złożyła projekt na kolejną edycje BAR-u i pozyskała kolejne 21.000 zł , które pozwolą na wspólną organizację 19 wydarzeń z różnych obszarów kultury.

Współpraca UTW z Biblioteką nadal się rozwija, a w nowych warunkach lokalowych nabiera coraz atrakcyjniejszych form i sprawia, a to właśnie Biblioteka stanowi nadal ważne miejsce spotkań słuchaczy UTW.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie