Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwudziestowieczny Chocz na starej fotografii. Warto zobaczyć!

Damian Cieślak
Zdjęcia pochodzą z konkursu „Chocz dwudziestowieczny na starej fotografii”
Jak prezentował się rynek w latach 60.? Jak przed kilkudziesięcioma laty wyglądała remiza OSP, a w końcówce XX wieku plac przed szkołą? Zabieramy was w podróż do dwudziestowiecznego Chocza. Zobaczcie na archiwalnych fotografiach, jak miejscowość wyglądała w minionym wieku.

Dwudziestowieczny Chocz na starej fotografii

Kilkanaście dni temu zabraliśmy was w podróż do dwudziestowiecznej Dobrzycy, dziś zaglądamy do Chocza.

Jak prezentował się rynek w latach 60.? Jak przed kilkudziesięcioma laty wyglądała remiza OSP, a w końcówce XX wieku plac przed szkołą? M.in. to możecie sprawdzić, przypomnieć, sobie przeglądając unikatowe zdjęcia, które pochodzą z konkursu fotograficznego „Chocz dwudziestowieczny na starej fotografii” zorganizowanego przed kilkoma laty przez Stowarzyszenie Kultura i Turystyka dla Młodych "KUL-TUR-a".

W galerii znajdziecie również unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Zdzisławy Flisińskiej, emerytowanej nauczycielki i pasjonatki lokalnej historii. Dzięki nim możecie zobaczyć, jak kiedyś wyglądał park na Placu 1 Maja, stary most na Prośnie czy ulicę Słowackiego lub Zagórowską. Są również zdjęcia ukazujące młodzież i nauczycieli odpowiedzialnych za przygotowanie jasełek szkolnych. A to jeszcze nie wszystko. Zobaczcie sami!

Gmina Chocz

Gmina zajmuje obszar o powierzchni 73,4 km2. W jej skład wchodzi miasto Chocz oraz 11 wsi sołeckich. Jest to gmina typowo rolnicza. Przeważają gospodarstwa o pow. od 2 do 10 ha, o bardzo słabej bonitacji gleb - V i VI kl. Znaczną powierzchnię zajmują lasy (ok. 39%). Atrakcją dla turystów jest również rzeka Prosna. Ciekawostką jest nietypowy układ urbanistyczny Chocza, składający się z dwóch placów: prostokątnego rynku i drugiego trójkątnego, na którym znajduje się zabytkowa figura św. Wawrzyńca. Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych pojawia się w 1294 roku. Miejscowość ta opisywana jest jako gród książęcy nad Prosną, w której Kazimierz Wielki wybudował zamek na wyspie rzecznej. Nie zachowały się dokumenty dotyczące lokacji, wiadomo tylko, że już w VI wieku istniała osada w miejscu, gdzie później stał kościół pod wezwaniem Św. Wawrzyńca (obecnie Plac 1 Maja).

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W ostatnią sobotę karnawału Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zaprosił na „podkoziołka”. W sali wiejskiej artyści zaprezentowali obrazek obrzędowy, składający się nie tylko z tańców dookoła koziołka, ale także przyśpiewek ludowych i humorystycznych scenek. Całość zakończyła zabawa taneczna „Mietlorz”

„Podkoziołek” w ostatnią sobotę karnawału. Regionalny Zespół...

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłusty Czwartek! To dopiero karnawałowe ostatki!

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłust...

Maria Rutkowska z Pleszewa wspólnie z Aleksandrą Lesner i Aleksandrą Kamińską-Rykowską wydały płytę "Słaba płeć" z przedwojennymi utworami

Maria Rutkowska z Pleszewa wspólnie z Aleksandrą Lesner i Al...

Rolnicy z powiatu pleszewskiego i nie tylko protestowali w gminie Gołuchów. To był największa manifestacja od lat

„Polski chłop to jest siła i moc”. Rolnicy protestowali w Go...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto