Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Udogodnienia dla niepełnosprawnych podczas wyborów parlamentarnych

Tamara Śliż
Osoby niepełnosprawne mogą głosować przez pełnomocnika
Osoby niepełnosprawne mogą głosować przez pełnomocnika Fot. M. Pawlik
9 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Nowy kodeks wyborczy gwarantuje wyborcom wiele udogodnień, a wszystkie sprawy zrealizujemy w swojej dzielnicy.

Głosowanie korespondencyjne. Do 19 września osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego, w tym również z nakładką na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille'a. Pakiet wyborczy zostanie dostarczony do rąk własnych wyborcy. Po oddaniu głosu - nie później niż ostatniego roboczego dnia przed dniem wyborów - kartę do głosowania należy wysłać na adres obwodowej komisji wyborczej.

Czytaj także: Wybory korespondencyjne. Jak mogą głosować wyborcy niepełnosprawni

Lokal dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do 26 września osoby niepełnosprawne mają czas na zmianę lokalu wyborczego na dostosowany do ich potrzeb. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć w urzędzie dzielnicy (również przez upoważnioną osobę). Lista lokali dostosowanych dostępna jest na stronie internetowej urzędu w każdej z dzielnic oraz pod nr. tel. miejskiej infolinii 800 707 047.

Nakładka w alfabecie Braille'a. Do 26 września osoby niewidome i niedowidzące mogą zgłosić zamiar głosowania przy użyciu nakładki do karty do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. Wystarczy telefonicznie, mejlowo lub faksem zgłosić się do swojej dzielnicy. Nakładkę wyda komisja w lokalu wyborczym.

Głosowanie przez pełnomocnika. Do 29 września wyborcy niepełnosprawni oraz ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 75 lat, mogą złożyć wniosek w sprawie głosowania przez pełnomocnika. Druk składa się z wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa oraz z formularza zgody, który podpisuje osoba przyjmująca pełnomocnictwo. Do wniosku należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.

Głosuję poza miejscem zamieszkania. Do 7 października można złożyć (także przez upoważnioną osobę) wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument otrzymamy od razu. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnie wybranej komisji wyborczej. Zaświadczenia potrzebne jest osobie, która zgodziła się na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania, a nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.

Więcej informacji w urzędach dzielnic, pod numerem miejskiej infolinii 800 707 047 oraz na www.um.warszawa.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto