18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójka dziękuje za sztandar

ZM
Wystawa w Izbie Tradycji szkoły
Wystawa w Izbie Tradycji szkoły
Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie dziękuje wszystkim sponsorom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości nadania szkołom wchodzącym w skład zespołu imienia Powstańców Wielkopolskich.

Społeczny Komitet Organizacyjny nadania imienia szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie serdecznie dziękuje za wniesiony wkład finansowy na rzecz zakupu sztandaru, tablicy pamiątkowej i organizacji uroczystości. Na nasz apel odpowiedziało wielu Fundatorów. Łączna suma wpłat wyniosła 12.500 zł.
Wszystkie wpłaty dokonane przez Państwa były dla nas ogromnym wsparciem. Dzięki Państwu szkoła nosi dumne imię Powstańców Wielkopolskich. Mamy nadzieję, ze uroczystość nadania szkole imienia i wręczenia sztandaru na długo zapadnie w pamięci wszystkich osób, którzy w niej uczestniczyli i przyczynili się do kultywowania wspaniałych tradycji naszej narodowej i lokalnej historii.

Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie, dzięki sponsorom otrzymał nowy sztandar i mógł zorganizować szkolną uroczystość. 3 września szkołom wchodzącym w skład zespołu nadano imię Powstańców Wielkopolskich. Decyzja o wyborze nowego imienia nie była pochopna.
– Zależało nam by należycie docenić Powstanie Wielkopolskie, wciąż jest o nim zbyt cicho – przyznaje dyrektor Trójki Grzegorz Jenerowicz. - Dlatego naszym celem jest pielęgnowanie tradycji, pamięci Powstania – zapewnia. Dyrektor Jenerowicz był jednym z nauczycieli, którzy dostarczyli pamiątki na przygotowaną w Izbie Tradycji wystawę.

– Józef Jenerowicz, mój dziadek przeżył Powstanie, natomiast brat babci Władysław Andrzejewski zginął w walce wraz z Kazimierzem Sopałwiczem – relacjonuje. Obaj polegli w miejscowości Zmyślona Ligocka w nocy z 28 lutego na 1 marca 1919 r. Krzyż powstańczy i zdjęcia Wacława Sobczaka na wystawę przyniosła jego prawnuczka, nauczycielka Patrycja Kamińska - Wieruszew-ska. Sobczak przeżył Powstanie, brał także udział w walkach na froncie II wojny światowej.

W uroczystościach nadania imienia szkole nieocenioną pomocą stał się członek Drużyny Tradycji 70. Pułku Piechoty - Roman Bednarek. Użyczył Trójce kombatanckiego munduru. Dzięki niemu też uczniowie mogli zobaczyć elementy wyposażenia żołnierza z tamtych czasów, między innymi hełm, lornetkę i bagnet.
Warto podkreślić, że uroczystość nadania imienia to nie pierwsza powstańcza impreza w Trójce. Zaczęło się od inscenizacji przyjazdu Ignacego Paderewskiego – była bryczka i kostiumy z epoki.

W kolejnych latach Trójka zorganizowała między innymi owijanie ratusza biało-czerwoną flagą, happening na pleszewskim rynku z udziałem Ludwika Bociańskiego, w którego rolę wcielił się jeden z uczniów, wypuszczanie w niebo biało-czerwonych balonów, a nawet malowanie na murze szkoły graffiti. Wszystko po to, by rocznica Powstania Wielkopolskiego nie kojarzyła się uczniom z kolejnym, podobnym do wszystkich innych, apelem.

Szkoła aktywnie uczestniczy także w konkursach i projektach upamiętniających Powstanie Wielkopolskie. Otrzymała m.in. odznakę honorową “Wierni Tradycji” za zasługi w upowszechnianiu pamięci i wiedzy o Powstaniu.
– To niezwykle istotne wyróżnienie. Wraz z pleszewską szkołą, zasłużyły na nią tylko 4 inne wielkopolskie szkoły.

W Trójce o pamięć Powstania dbają już najmłodsi. To uczniowie klas I-III przygotowali pod opieką swoich wychowawczyń pamiątkowy powstańczy kalendarz. Wypełniły go prace plastyczne dzieci. Prace, które nie zmieściły się w kalendarzu,dekorują szkolne korytarze. Dla dyrekcji to ważne, żeby angażować całą szkolną społeczność, żeby każdy miał swój udział w pielęgnowaniu powstańczych tradycji.

– Często pytamy uczniów o związki ich rodzin z Powstaniem Wielkopolskich, o to, czy mają wśród przodków Powstańców.
Twierdzą, że nie, ale gdy pytanie staje się zadaniem domowym, okazuje się, że wielu pradziadków brało udział w Powstaniu – mówi dyrektor Jenerowicz. Historia nie może być martwa, zwłaszcza ta lokalna, najbliższa.

Dyrektor Jenerowicz zapewnia, że po uroczystości nadania imienia szkoła nie spocznie na laurach.
– Działania trzeba podejmować stale - tak, jak stale zmieniają się dzieci, jedne przychodzą, inne odchodzą - mówi. Dzień patrona szkoły przypadający w styczniu z pewnością Trójka znów będzie obchodzić w oryginalny i widowiskowy sposób, a dzięki termomo-dernizacji także w ładniejszym budynku.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości: Pleszewska Trójka ma nowego patrona

Pleszew.naszemiasto.pl na Facebooku - dołącz do naszej społeczności!

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (62) 742 00 62, (62) 742 58 25, 502 499 363
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto