Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragedia w Kaliszu. Na Kalińcu czad zabił 54-letniego mężczyznę [FOTO]

AND
Śmiertelne zatrucie czadem w Kaliszu
Śmiertelne zatrucie czadem w Kaliszu AND
Tragedia w Kaliszu. W jednym z bloków przy ulicy Młynarskiej na Kalińcu czad wydobywający się z piecyka gazowego zabił 54-letniego mężczyznę. Do szpitala trafiła jego matka.

Tragedia w Kaliszu rozegrała się w piątek późnym wieczorem w jednym z mieszkań na parterze bloku. 54-latek przebywał w łazience. Przez dłuższy czas z niej nie wychodził. To zaniepokoiło mieszkającą razem z nim matkę. Okazało się, że 54-latek był nieprzytomny.

Na miejsce przyjechały zaalarmowane służby ratunkowe. Mężczyznę przez kilkadziesiąt minut próbowano reanimować, ale nie przyniosło to rezultatu. Lekarz pogotowia stwierdził zgon. Do szpitala została przewieziona matka mężczyzny, która w wyniku szoku nagle źle się poczuła.

Strażacy sprawdzili mieszkania znajdujące się w tej samej klatce schodowej pod kątem tlenku węgla, który mógł przedostawać się kratkami wentylacyjnymi. W jednym przebywała osoba, która nie dawała żadnych oznak. Strażacy musieli siłą otworzyć drzwi. Okazało się, że lokatorka jest osobą niesłyszącą. Na szczęście nic jej się nie stało.

Okoliczności tragedii wyjaśnia teraz policja pod nadzorem prokuratury.

Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Jeżeli używasz węgla i drewna, dokonuj okresowych
przeglądów nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony i nieregularny, senność, nudności. Pamiętajmy, że osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodujà, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeżeli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Jak więc ratować zaczadzonego? Należy zapewnić mu dopływ świeżego powietrza: natychmiast otwórz okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę, jak najszybciej wynieś go na świeże powietrze, rozluźnij mu ubranie – rozepnij pasek, guziki, ale nie rozbieraj go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca. Wezwij służby ratownicze.

Co robić, aby być bezpiecznym: Przede wszystkim zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń, stosuj mikrowentylację okien i drzwi, nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, z pomocą fachowców dokonuj okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej, nie spalaj niczego w zamkniętych pomieszczeniach, jeżeli nie są wentylowane, zainstaluj czujki tlenku węgla w tej części domu, w której sypia twoja rodzina.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto