Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już siedemnasta edycja "Rocznika Pleszewskiego"

RED
W trakcie Spotkania Noworocznego, podczas którego przyznano tytuł "Pleszewianina Roku" odbyła się również promocja nowego "Rocznika Pleszewskiego"

"Rocznik Pleszewski" wydawany jest od 2000 roku. Tworzą go pleszewianie dla pleszewian. Redagowany jest przez zespół złożony z pracowników Muzeum Regionalnego na czele z Adamem Staszakiem oraz dyrektorką Biblioteki Publicznej MiG Pleszew Elżbietą Mielcarek. Tak jak w poprzednich Rocznikach, także i w tym znalazły się rozdziały przedstawiające kalendarium minionego roku, sylwetki utytułowanych i oczywiście 16 nowych artykułów.

Wśród tegorocznych autorów znaleźli się: Grzegorz Szczurek, Beata Stragierowicz, Krzysztof Czajka, Andrzej Szymański, Michał Kaczmarek, Tomasz Cieślak, Maria Korzeniewska, Dominik Wabiński, Stanisław Jankowiak, Stanisław Szurek, Piotr Walkowski, Grzegorz Wysocki, Lidia Grzesiak-Ryszewska, Witold Ulatowski, Ireneusz Stefaniak, Alicja Wojcieszak, Anna Sobiejewska.

I tak w tegorocznym "Roczniku Pleszewskim" będzie można przeczytać m.in. sprawozdanie Grzegorza Szczurka z badań archeologicznych w Lesie Grodzisko, które przeprowadzili wybitni naukowcy z dziedziny archeologii: Roman Křivánek, Wiesław Małkowski, Krzysztof Misiewicz, Maksym Mackiewicz, Bartosz Myślecki i Grzegorz Szczurek. W wyniku badań zidentyfikowano 14 obiektów o własnej formie terenowej, które wstępnie zinterpretowano jako relikty cmentarzyska kurhanowego. To pierwsze cmentarzysko kurhanowe ujawnione na terenie powiatu pleszewskiego,

Beata Stragierowicz wspomina swojego dziadka - króla kurkowego Stefana Stragierowicza, który był przedwojennym pleszewskim rzemieślnikiem, reprezentującym cech rzeźnicki. Prowadził zakład rzeźnicki najpierw przy ul. Poznańskiej 8, a następnie przy Rynku 19. Prężnie działał także na rzecz Pleszewskiego Bractwa Kurkowego, zdobywając tytuł króla kurkowego.

Krzysztof Czajka opisuje zawartość odnalezionego po latach albumu, który okazał się bardzo ciekawym znaleziskiem. Znajdują się w nim liczne fotografie sprzed stu i więcej lat. To zdjęcia czy pocztówki przysyłane przez synów, braci z różnych okazji do swoich rodzin. A najcenniejsze jest to, co opisane na odwrocie - pozdrowienia po polsku, prośby czy po prostu znak życia dla bliskich.

Michał Kaczmarek przybliża wojenne losy Edwarda Mamunowa, który służył w 70 pułku piechoty najpierw jako dowódca plutonu, a następnie jako dowódca kompanii i referent sportu pułku. Walczył w kampanii wrześniowej. Po schwytaniu przez Niemców został osadzony w Oflagu VII A w Murnau (Alpy Bawarskie), gdzie w maju 1941 r. popełnił samobójstwo.

Z kolei Tomasz Cieślak (Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu) próbuje rozwikłać zagadkę śmierci Chrystiana von Jouanne’a - przedwojennego właściciela majątku Baranówek i folwarku Łasew. W swoim dochodzeniu dociera do nowych, frapujących dokumentów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Poznaniu oraz archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, a także opiera się na relacjach potomków rodziny Jouanne’ów i Scholzów przekazanych do Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Wielki Bal Sportowca 2017:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto