MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tabletka „dzień po” już w maju! Antykoncepcja awaryjna od 15. r.ż. dostępna na receptę od farmaceuty

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Tabletka „dzień po” dla osób od 15. roku życia będzie dostępna na podstawie recepty farmaceutycznej. To pokłosie tego, że nie udało się wprowadzić jej na receptę lekarską. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zacznie obowiązywać od 1 maja 2024 r. i zakłada wprowadzenie procedurę związaną z przeprowadzaniem wywiadu.

Spis treści

Antykoncepcja awaryjna od 15. roku życia w programie pilotażowym

Tabletka „dzień po” będzie dostępna dla osób powyżej 15. roku życia od 1 maja na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez farmaceutę i wystawionej przez niego recepty farmaceutycznej. Lek ma swoim składzie octan uliprystalu.

Młoda kobieta przyjmuje tabletkę, widok z profilu
Tabletka dzień po to lek zawierający octan uliprystalu kieferpix/Getty Images

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, który wprowadza nowe zasady w programie pilotażowym opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentką w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Ma to poprawić dostępność do nowoczesnych metod antykoncepcji awaryjnej i umożliwić szybką interwencję minimalizującą ryzyko powikłań zdrowotnych związanych z niezamierzonym wystąpieniem ciąży. To odpowiedź resortu na weto nowelizacji Prawa Farmaceutycznego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Antykoncepcję awaryjną, która jest nazywana tabletką „dzień po”, stosuje się po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji, ale nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży.

Dla kogo program pilotażowy tabletki „dzień po”?

Programem pilotażowym zostają objęte pacjentki, które ukończyły 15. rok życia w dniu zgłoszenia się do apteki, która przystąpi do programu. W przypadku wątpliwości w zakresie wieku pacjentki farmaceuta weryfikuje go na podstawie dokumentu ze zdjęciem.

Z opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentką w zakresie zdrowia reprodukcyjnego można korzystać nie częściej niż co 30 dni.

Recepta farmaceutyczna na antykoncepcję awaryjną – procedura wywiadu

Tabletka dzień po będzie dostępna po przeprowadzeniu stosownego wywiadu. Recepta farmaceutyczna na ten lek zostaje wystawiona na podstawie uzyskanych z niego informacji i aktualnej wiedzy medycznej, jeśli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjentki polegającym na ryzyku wystąpienia nieplanowanej ciąży.

Zgodnie z projektem wywiad farmaceuty będzie obejmował:

  • ustalenie przyczyny zasadności wydania produktu leczniczego;
  • omówienie zasad wykonywania badań służących samokontroli i interpretacji wyników badań uzyskiwanych za pomocą wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro pozwalających na rozpoznanie ciąży;
  • omówienie zasad wykonywania badań służących samokontroli i interpretacji wyników badań uzyskiwanych za pomocą wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro służących do rozpoznawania chorób układu urogenitalnego u kobiet i mężczyzn;
  • omówienie zasad farmakoterapii w okresie ciąży albo połogu;
  • pouczenie pacjentki w zakresie zasadności objęcia leczeniem w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego, w zależności od rozpoznanego problemu zdrowotnego.

Czynności te będzie przeprowadzał farmaceuta zatrudniony w aptece, który posiada prawo wykonywania zawodu i tytuł zawodowy magistra farmacji, a także co najmniej roczną praktykę w zawodzie farmaceuty.

Zgodnie z projektem rozporządzenia realizatorem programu jest apteka, która ma umowę z NFZ o realizację programu pilotażowego. Musi znajdować się tam miejsce, w którym farmaceuta będzie mógł przeprowadzić wywiad z pacjentką w sposób zapewniający poszanowanie jego praw oraz bezpieczeństwo przekazywanych przez niego informacji.

Ile potrwa pilotaż antykoncepcji awaryjnej?

Program pilotażowy obejmuje dwa etapy i pierwszy z nich (etap realizacji) potrwa od dnia wejścia w życie rozporządzenia (tu zaplanowano 1 maja 2024 r.) do 30 czerwca 2026 r.

Drugi etap pilotażu (ewaluacyjny) planowo będzie trwać od 1 czerwca do 31 lipca 2025 r. w zakresie ewaluacji etapu wdrożenia programu pilotażowego w pierwszym roku jego funkcjonowania. A później od 1 sierpnia 2026 r. do dnia zakończenia programu pilotażowego – w zakresie całościowej oceny programu.

Realizacja pilotażu zostanie sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, który będzie odpowiedzialny za jego wdrożenie, monitorowanie oraz późniejszą ewaluację. Resort zdrowia proponuje, by koszt przeprowadzenia u pacjentki wywiadu miał wysokość 50 zł, przy czym rezultatem wywiadu nie musi być wystawienie recepty farmaceutycznej na środek antykoncepcji awaryjnej. Roczny koszt programu oszacowano między 12,5 mln a 15 mln zł.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tabletka „dzień po” już w maju! Antykoncepcja awaryjna od 15. r.ż. dostępna na receptę od farmaceuty - Strona Zdrowia

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto