Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ta książka jest efektem mrówczej pracy. Stanisław Małyszko napisał dziesiąty tom "Majątków wielkopolskich"

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Wiele lat badań, pracy, pisania, oczekiwania i wreszcie jest. Światło dziennej ujrzał dziesiąty tom "Majątków wielkopolskich". Książka napisana przez Stanisława Małyszkę opowiada o sąsiednim powiecie krotoszyńskim.

Stanisław Małyszko napisał dziesiąty tom „Majątków wielkopolskich, powiat krotoszyński”

Kolejna pozycja w dorobku archiwisty, badacza i etnografa Stanisława Małyszki. Właśnie ukazał się dziesiąty tom „Majątków wielkopolskich, powiat krotoszyński” wydany przez Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. - Podstawowe prace przy badaniach i pisaniu tego tomu zakończyłem ponad 10 lat temu. Tak się złożyło, że ta praca ujrzała światło dzienne dopiero teraz. Czasy są trudne, więc tym bardziej się cieszę - mówi autor. Książka dotyczy nie tylko obecnego powiatu krotoszyńskiego, ale także gminy Pogorzela. - Co było tego powodem, o tym we wstępie od redakcji napisał prof. Jan Skuratowicz. Ja musiałem dodatkowo zająć się pięknymi terenami Pogorzeli, których wcześniej nie znałem zbyt dobrze - podkreśla Stanisław Małyszko.

Tom zawiera 356 zdjęć zarówno archiwalnych, jak i współczesnych, prawie setkę fragmentów map, głównie dziewiętnastowiecznych, grubo, ponad sto rysunków. Duże historii, faktów, nazwisk, zdarzeń, pięknych budynków, dworów, pałaców, parków i folwarków. - Świat, który powoli znika - mówi nostalgicznie autor od połowy lat 80. XX wieku biorący udział w programach badawczych prowadzonych przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

- Na dziesięć tomów tej serii w czterech przysłowiowo maczałem palce. Dziękuję koleżeństwu z Muzeum Narodowego w Szreniawie za wieloletnią współpracę i życzliwość. Kilka osób, które zaczynały badania pożegnało się już z tym światem. Sprawami wydawniczo-redakcyjnymi przez te lata zajmowała się Maria Andrzejewska. Jest to już mój ostatni tom „Majątków”. Wszystko się kiedyś kończy. Wiem, że ta seria cieszy się zainteresowaniem czytelników i kręgów naukowych w krajach europejskich i zamorskich. Dlatego też dość długie moje „Słowo od autora” jest w czterech językach. Mam nadzieję, że troszeczkę przyczyni się to do lepszego poznania polskich krain w dalszym świecie - podsumowuje autor.

Stanisław Małyszko to etnograf, badacz budownictwa folwarcznego i ludowego, dziejów wsi południowo-wschodniej Wielkopolski, cmentarzy oraz kapliczek, figur i krzyży przydrożnych, a także autor m.in. sześciu książek opisujących dzieje wsi wchodzących w skład gminy Gołuchów oraz przydrożne znaki wiary na tym terenie. W 2017 r. otrzymał tytuł honorowy "Zasłużony dla Gminy Gołuchów".

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zagłodził psa niemal na śmierć. 49-latek niemal zagłodził suczkę. Była tak chuda, że ledwo mogła utrzymać się na nogach!

Zagłodził psa niemal na śmierć. 49-latek niemal zagłodził su...

Gołuchów. Groźny wypadek. Opel roztrzaskany, bus dachował i wylądował w rowie

Gołuchów. Groźny wypadek. Opel roztrzaskany, bus dachował i ...

Pleszew. Pożar w kamienicy w centrum miasta. Dwie osoby trafiły do szpitala

Pleszew. Pożar w kamienicy w centrum miasta. Dwie osoby traf...

Pleszew. O krok od tragedii. Na stacji benzynowej zapalił się samochód

Pleszew. O krok od tragedii. Na stacji benzynowej zapalił się samochód

Klub Seven w Pleszewie. Tu przed laty bawił się cały Pleszew! Zobaczcie zdjęcia z klubu ,,Seven"

Klub Seven w Pleszewie. Tu przed laty bawił się cały Pleszew...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto