Szlachetna Paczka 2022 w Pleszewie. Zbliża się Weekend Cudów, a dziesięć rodzin wciąż nie ma darczyńców. Zobacz, Mikołajów w technikum

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Szlachetna Paczka 2022 w Pleszewie. Zbliża się Weekend Cudów, a dziesięć rodzin wciąż nie ma darczyńców. Zobacz, Mikołajów w technikum
Szlachetna Paczka 2022 w Pleszewie. Zbliża się Weekend Cudów, a dziesięć rodzin wciąż nie ma darczyńców. Zobacz, Mikołajów w technikum Piotr Fehler
Wielkimi krokami zbliża się finał Szlachetnej Paczki. Już w sobotę i niedzielę (10-11.12.2022r.) Weekend Cudów w Pleszewie. Jak informują rawiccy wolontariusze, poszukiwani są jeszcze darczyńcy dla dziesięciu rodzin z powiatu pleszewskiego. Z tej okazji w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie odbył się charytatywny koncert "Szlachetnej Paczki" w wykonaniu zespołu The Greeners i gości

Szlachetna Paczka w Pleszewie

Program Szlachetna Paczka od 21 lat niesie pomoc potrzebującym. W Pleszewie także trwają ostatnie przygotowania do tegorocznego finału akcji i Weekendu Cudów. Z tej okazji w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie zorganizowano Mikołajkowy i Charytatywny Koncert "Szlachetnej Paczki" w wykonaniu szkolnego zespołu The Greeners, podczas którego zbierano środki na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla dziesięciu rodzin z powiatu pleszewskiego, które zakwalifikowano do Weekendu Cudów.

Weekend Cudów tuż, tuż - Szlachetna Paczka w Pleszewie

W tym roku rozdanie paczek, czyli Weekend Cudów odbędzie się w dniach 10 i 11 grudnia. Niezmiennie przy każdej edycji, weekend cudów to wyjątkowy czas. Za pośrednictwem wolontariuszy, paczki przygotowane przez darczyńców trafią do konkretnych rodzin w całym kraju oraz w powiecie pleszewskim. Tak będzie i w Pleszewie, paczki składane będą w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie. Obdarowanych zostanie dziesięć rodzin. Wśród członków tych rodzin zostały przeprowadzone wywiady, po których wolontariusze oszacowali indywidualnie potrzeby. Dzięki darczyńcom, ale także dzięki ogromnej pracy wolontariuszy do potrzebujących trafią dary takie jak żywność oraz artykuły mogące poprawić jakość życia. Celem przekazywanych darów jest przede wszystkim szansa na trwałą zmianę.

Podczas spotkań, na których przekazywane są paczki w trakcie trwania Weekendu Cudów nie brakuje rozmów, wzruszeń oraz radości. Dla wolontariuszy to także ważny moment. Po miesiącach ciężkiej pracy w końcu mogą zobaczyć jej efekty, na które składają się podziękowania, ale przede wszystkim chwile wypełnione dobrem.

- Pomoc drugiemu człowiekowi i widok jego radości wymalowanej na twarzy daje ogromną satysfakcję i to wynagradza każdy trud - podkreślają pleszewscy wolontariusze na czele z koordynatorem Kacprem Gomułką.

Szlachetna Paczka - to wyjątkowa pomoc dla wyjątkowych ludzi

Osoby, a niestety bardzo często całe rodziny, które zakwalifikowane zostały do otrzymania pomocy w ramach Szlachetniej Paczki to potrzebujący, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn niezależnych od siebie. Bardzo często kontakt z wolontariuszami oraz otrzymane wsparcie to dla nich impuls do zmian.

Wciąż jednak brakuje darczyńców Szlachetnej Paczki dla 10 rodzin z powiatu pleszewskiego. Każdy może pomóc, aby te święta stały się dla nich magiczne, wyjątkowe. Niech uśmiech zagości na ich twarzy choć przez kilkanaście minut, kiedy będą otwierać prezenty ze Szlachetnej Paczki.

Pomóc można na wiele sposobów. Na oficjalnej stronie internetowej Szlachetnej Paczki - LINK - udostępniona jest lista rodzin z dokładnym opisem sytuacji każdej z nich oraz potrzebami.

Szlachetna Paczka w Pleszewie. 10 rodzin czeka na darczyńców

Pani Anna z Rodziną

 • Pani Anna, 41 lat
 • Mąż Mariusz, 45 lat
 • Córka Kinga, 16 lat
 • Syn Oliwier, 3 lat

Przez wiele lat rodzina mieszka w małym mieszkaniu z dwoma pokojami. Rodzice wychowują dwójkę dzieci w tym dziewczynkę, która jest niepełnosprawna. Podczas pandemii Pan Mariusz stracił pracę, przez co stanęli w miejscu z planami na większe mieszkanie, aby dzieci miały własne pokoje. Mimo to pan Mariusz podjął pracę dorywczą w celu zapewnienia środków do życia dla rodziny. Pani Ania nie ma możliwości podjęcia pracy z powodu opieki nad dziećmi. Ich sytuacja jest ciężka. Synek Oliwier idzie od nowego roku do przedszkola, natomiast córka uczęszcza do szkoły podstawowej, gdzie potrzebowaliby pełnej wyprawki szkolnej, na którą ich nie stać. Przychody rodziny to 4855 zł. Suma wydatków wynosi 2469 zł, więc na jednego członka rodziny 597 zł.

3 kluczowe potrzeby: Szafa na ubrania, Ubrania, Środki czystości

Pani Barbara z Rodziną

 • Pani Barbara, 55 lat
 • Mąż Bartłomiej, 56 lat
 • Córka Zuzanna, 13 lat

Pan Bartłomiej, po przebyciu udaru, jest niepełnosprawny i całkowicie zdany na żonę, która jest jego opiekunką. Trudna sytuacja Rodziny rozpoczęła się w czasie pandemii, kiedy pan Bartłomiej zaczął mieć problemy alkoholowe. Niestety w tym czasie przeżył udar oraz poważną operację. Wcześniej starał się utrzymać Rodzinę pracując jako kierowca, później dorywczo jako murarz. Pani Barbara przed wypadkiem męża zajmowała się dziećmi, po wypadku męża przejęła wszystkie obowiązki. Rodzina mieszka w jednopokojowym mieszkaniu z kuchnią, ogromnym utrudnieniem jest brak łazienki. Toaleta znajduje się na zewnątrz, a pani Barbara musi pomagać mężowi w dotarciu do niej. W pokoju jest wilgoć, która bardzo źle wpływa na zdrowie córki. Piec znajduje się tylko w kuchni. Zuzia jest najmłodszym dzieckiem, uczęszcza do szkoły podstawowej, niestety przez wilgoć w domu często choruje i opuszcza lekcje. Głównym źródłem utrzymania Rodziny jest świadczenie pielęgnacyjne, które pobiera pani Barbara za opiekę nad mężem (niestety jest to równoznaczne z brakiem możliwości podjęcia pracy) oraz wsparcie z programu 500+ (łącznie 1503zł). Rodzina miesięcznie ponosi koszty stałe w wysokości 1240 zł, dochód na członka Rodziny wynosi 501 zł.

3 kluczowe potrzeby: Odzież, Żywność, Środki czystości

Pani Natalia z Rodziną

 • Pani Natalia, 41 lat
 • Mąż Jan, 47 lat
 • Córka Hanna, 21 lat
 • Syn Adam, 17 lat
 • Syn Szymon, 15 lat

Historia tej Rodziny naznaczona jest chorobami, ciągłymi wizytami u specjalistów, operacjami, rehabilitacjami. Strach przed tym, co przyniesie jutro, wpisał się na stałe w ich życie. U pani Natalii zdiagnozowano nowotwór. Najstarsza córka Hanna jest studentką. Sama choruje, ma trudności w poruszaniu się, przeszła kilkanaście operacji, oprócz tego ma wiele innych schorzeń. Syn Adam uczy się za kucharza. Ma stopień niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, w marcu czeka go operacja. Najmłodszy syn urodził się z niedotlenieniem. Uczęszcza do szkoły specjalnej. Obecnie czeka na wyznaczenie terminu operacji. Mimo tak poważnej choroby pani Natalii oraz jej dzieci, Rodzina dawała sobie radę, a w domu niczego nie brakowało. Niestety pół roku temu pan Jan, który był głównym żywicielem rodziny, zaraził się w pracy groźną bakterią. Lekarze chcieli amputować mu nogę. Gdyby do tego doszło, pan Jan stałby się zakładnikiem własnego mieszkania, a jego postura plus mieszkanie w bloku bez windy, wymagałaby ciągłej pomocy ze strony innych, na co nie chciał się zgodzić. Obecnie pan Jan czeka również na diagnozę onkologiczną, ponieważ ma podejrzenie nowotworu. Rodzina żyje na dzień dzisiejszy z świadczeń i zasiłków, a ich potrzeby są ogromne. Łączna kwota przychodów to 6799 zł. Same wydatki na leczenie oraz leki to kwota 2050 zł, do tego dochodzą koszty utrzymania 1846zł oraz rata kredytu zaciągniętego na leczenie 180zł na miesiąc. Po odliczeniu kosztów zostaje im na jedną osobę niecałe 617zł.

3 kluczowe potrzeby: Bandaże i opatrunki, Środki czystości, Łóżko do masażu

Pan Kazimierz

 • Pan Kazimierz, 51 lat

Pan Kazimierz jest osobą niepełnosprawną, choruje od urodzenia. Jeszcze kilka miesięcy temu ogromnym wsparciem była dla niego mama, z którą mieszkał. Kobieta, już od dzieciństwa uczyła go samodzielnego radzenia sobie w życiu, jednak moment jej odejścia (zmarła w tym roku) był dla mężczyzny szczególnie trudny. Od tego czasu musi polegać przede wszystkim na sobie i wsparciu opiekunki z MOPS, która pomaga mu zwłaszcza w utrzymaniu czystości w jego mieszkaniu. Pan Kazimierz utrzymuje się dzięki zasiłkom (758 zł), po odliczeniu kosztów leczenia i kosztów utrzymania mieszkania (łącznie 623 zł ), miesięcznie pozostaje mu jedynie 140 zł. Kwota ta nie starcza mu nawet na zakup podstawowych produktów żywnościowych.

3 kluczowe potrzeby: Piecyk "koza", Odzież, Żywność

Pan Krzysztof z Rodziną

 • Pan Krzysztof, 60 lat
 • Żona Anna, 60 lat

Pan Krzysztof pracował jako traktorzysta przeszło 30 lat. Przed chorobą wiodło mu się dobrze. Pracował wraz z żoną, wychowywali dwójkę dzieci, w domu wystarczało na wszystko. Jednakże nieskomplikowana operacja spowodowała, iż do dnia dzisiejszego jak i do końca całego życia pan Krzysztof będzie mierzył się z jej skutkami. Po operacji dostał rozległego udaru, miał lewostronny paraliż, do tego doszły duże problemy z mową. Jakby tego wszystkiego byłoby mało doszła również padaczka po udarowa. Ze zdrowego, pełnego życia, uśmiechniętego mężczyzny, który lubi żartować i cieszyć się życiem pan Krzysztof stał się osobą która wymagała ciągłej opieki drugiej osoby. Nie mógł sobie z tym wszystkim poradzić, popadł w depresję. Pani Anna, by móc zajmować się chorym mężem zrezygnowała z pracy, całkowicie oddając się swojemu mężowi, którego bardzo kocha. Małżeństwo bardzo ciepło o sobie mówi, widać, że się szanują i darzą ogromną miłością. Małżeństwo utrzymuje się z świadczenia pielęgnacyjnego oraz zasiłku pielęgnacyjnego co daje łącznie dochód w wysokości 4090zl, po odliczeniu kosztów (2805zl) związanych z leczeniem oraz utrzymaniem mieszkania zostaje im 643zł na miesiąc na jedną osobę

.
3 kluczowe potrzeby: Rower trójkołowy., Chemia, Uchwyty do łazienki.

Pani Patrycja z Rodziną

 • Pani Patrycja, 66 lat
 • Matka Kornelia, 86 lat

Przez wiele lat pani Kornelia prowadziła skromne, pozbawione większych problemów życie. Jako pracowita kobieta potrafiła zaspokoić podstawowe potrzeby dnia codziennego. Pani Patrycja to 66 letnia pogodna, inteligentna i bardzo schorowana kobieta. Od kilku lat zmaga się z chorobą Parkinsona, przeszła także udar. Ma problemy z poruszaniem się, w czasie rozmowy bardzo trzęsą jej się ręce. Obecnie mieszka w jednym pokoju razem ze swoją mamą Kornelią, którą się opiekuje. Kobieta jest po udarze, wylewie, zmaga się z cukrzycą, porusza się o kulach i potrzebuje stałej opieki. Pani Patrycja wychowała dwójkę dzieci - córkę, która mieszka w innym mieście nie często ją odwiedza oraz syna, o którym mówi dobrze. Życie po 43 latach pracy i przejściu na emeryturę to dla niej pasmo nieszczęść. Zaciągnięty kredyt, ogromny dług i komornik na karku. Doszło nawet do licytacji mieszkania pani Patrycji. Wtedy osoba z rodziny wyciągnęła pomocną dłoń i wykupiła mieszkanie, aby kobieta nie straciła dachu nad głową. Jednak to kolejne zobowiązanie, z którym została i spłaca go do dnia dzisiejszego. Żyją w całkowitej biedzie i skrajnym ubóstwie. Przychód rodziny to 3810 zł, koszty to 3775 zł. Dochód na osobę to 18 zł na miesiąc.

3 kluczowe potrzeby: Panele podłogowe 20 metrów., Pralka., Artykuły chemiczne.

Pani Barbara z Rodziną

 • Pani Barbara, 45 lat
 • Mąż Kajetan, 51 lat
 • Syn Stefan, 16 lat
 • Syn Antoni, 20 lat

Ciężka sytuacja rodziny utrzymywała się od zawsze. Choroba syna (autyzm) to bardzo ciężka choroba i trudna dla pozostałych domowników. Najtrudniejsze w codziennym życiu są ataki, przy których może stać się komuś krzywda. Trudna dla rodziny jest również choroba męża pani Barbary - Kajetana, przez którą musi leżeć w domu i ciężko jest mu wstać. Pani Barbara zajmuje się domem. Jej syn Stefan chodzi jeszcze do szkoły. Pan Kajetan do czasu pracował, ale jego choroba nie pozwala pracować na ten moment. W rodzinie panuje walka z chorobami. Przychód wynosi 4017 zł, a koszty wynoszą 1944 zł. Dochód na osobę to 518 zł na miesiąc.

3 kluczowe potrzeby: Szafka kuchenna., Łóżko dwuosobowe wyższe., Voucher na rehabilitację kolana i kręgosłupa

Pan Piotr

 • Pan Piotr, 76 lat

Mimo teraźniejszych trudności pan Piotr wcześniej miał naprawdę zwyczajne życie. Chodził do pracy, był w stanie zajmować się ogródkiem i domem. Był w szczęśliwym związku małżeńskim, do czasu gdy z wyniku przepracowania usłyszał diagnozę niepełnosprawności drugiego stopnia, związanego głównie z kręgosłupem. Rozpad małżeństwa i utrata dziecka były dla pana Piotra bardzo ciężkim przeżyciem. Jakiś czas temu pan Piotr został okradziony. Zamiast pomocy spotkała go jeszcze taka sytuacja. Jest człowiekiem bardzo samotnym, potrzebującym dużego wsparcia i pomocy ze strony innych ludzi. Przychód pana Piotra wynosi (1820 zł), po odliczeniu wszystkich wydatków (1180 zł) pozostaje na miesiąc (640 zł).

3 kluczowe potrzeby: Mikrofalówka., Balkonik 4-kołowy., Siodełko prysznicowe.

Pani Aneta z Rodziną

 • Pani Aneta, 29 lat
 • Siostra Ewa, 38 lat
 • Szwagier Łukasz, 38 lat
 • Siostrzenica Nikola, 14 lat
 • Siostrzeniec Hubert, 12 lat

Pani Aneta znalazła się w dramatycznej sytuacji. Mieszka tymczasowo z obecną Rodziną od miesiąca, jest na ich utrzymaniu. Śpi na fotelu ale jest bezpieczna. Z poprzedniego domu była zmuszona odejść, ponieważ Rodzina popadła w alkoholizm i przestali się nią w jakikolwiek sposób interesować. Była zastraszana i nieświadomie wykorzystywana finansowo, przez co ma potężny dług i brak własnych środków do życia. Zostawała sama bez opieki, w zimnym domu, bez jedzenia i bieżącej wody. Od narodzin Pani Aneta zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Jest niepełnosprawna fizycznie oraz intelektualnie. Porusza się o kulach ale z dużym trudem. Kilka godzin dziennie przebywa w ośrodku społecznym, w którym ma zapewniony ciepły posiłek, ciepłą kąpiel oraz zajęcia ruchowe. Wcześniej miała darmowy transport, teraz codziennie dowozi ją siostra Ewa - "to jest jej azyl". Pani Aneta wspomina, że bała się wracać do poprzedniego domu po zajęciach. Nie wiedziała, co może zastać.
Odeszła stamtąd nie zabierając niczego ze sobą. Jedyną pracująca osobą w Rodzinie jest mąż Pani Ewy.
Wyliczenie miesięcznego dochodu Rodziny to 1790 zł co daje 358 zł dochodu na osobę. Miesięczne koszty, wraz ze spłatami komorniczym i ratami kredytów Pani Anety to 5560, przychody z pracy oraz renty 6350.

3 kluczowe potrzeby: Ubrania, Kołdra, Żywność

Pani Teresa

 • Pani Teresa, 68 lat

Pani Teresa wcześniej była w stanie wychodzić z domu, mimo to i tak często chorowała. Dużo spacerowała zanim został wykryty u niej guz w kręgosłupie. Uwielbiała spacery ze swoimi wnuczkami, które są jej codzienną motywacją. Teraz sprawia jej to problem. Co jakiś czas ma ataki po wcześniejszym udarze. Walczyła również z guzem w kręgosłupie. Pani Teresa straciła nogę. Podsumowując jest to bardzo silna kobieta, która mimo tylu nieszczęść i tak bardzo dużo się uśmiecha. Jej główną motywacją do wstawania z łóżka są jej wnuczki. Jej największym marzeniem jest znów stanąć na nogi. Co może osiągnąć z pomocą rehabilitacji. Dochód Pani Teresy wynosi 871 zł, koszty wynoszą ok. 1047 zł, a przychody wynoszą 1918zl.

3 kluczowe potrzeby: Środki czystości, Żywność, Voucher na rehabilitacje

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Mikołajki 2022. To już dziś! Świąteczna galeria pleszewian ze świętym Mikołajem. Zobacz, jak wyglądały Mikołajki w Pleszewie [ZDJĘCIA]

Mikołajki 2022. To już dziś! Mikołajkowa galeria pleszewian ...

Rajd Barbórka 2022. Udany debiut ekipy WRC Pleszew na Rajdzie Barbórka. Emocji nie brakowało do samego końca!

Rajd Barbórka 2022. Udany debiut ekipy WRC Pleszew na Rajdzi...

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 2022 w Pleszewie. Na nich zawsze można liczyć i wyciągną pomocną dłoń. Razem można więcej!

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 2022 w Pleszewie. Na nich...

Mikołajkowe morsowanie nad zalewem w Gołuchowie. Zimna woda nie była im straszna! Na twarzach gościł szeroki uśmiech. Zobaczcie zdjęcia

Mikołajkowe morsowanie nad zalewem w Gołuchowie. Zimna woda ...

Rodzinne Spotkanie Mikołajkowe w Choczu z Fundacją Pomocy Dz...

Zrobiło się świątecznie! Mikołaj w zaprzęgu na miarę XXI wie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie