Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Specjalna w Pleszewie przeznaczona była dla 50-60 uczniów. Obecnie uczy się w niej ponad 200

red
W Zespole Placówek Specjalnych brakuje pomieszczeń. Władze powiatu biorą pod uwagę różne warianty

Zespół Szkół Specjalnych od blisko 20 lat mieści się w budynku przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Pleszewie. Coraz głośniej nie tylko wśród rodziców, ale również w powiecie mówi się o potrzebie budowy nowej siedziby, bo obecny budynek nie spełnia wielu wymagań i jest w nim po prostu za ciasno...

Głównym problemem szkoły jest brak wystarczającej liczby pomieszczeń i ich ograniczona powierzchnia oraz bariery architektoniczne znajdujące się w budynku. Brakuje również boiska sportowego oraz bezpiecznego wjazdu do szkoły. Wymiany wymaga również wyposażenie szkoły. Znajdująca się w placówce pracownia komputerowa pochodzi z 2007 roku i działa na starym programie operacyjnym XP. W klasach znajdują się stare i zniszczone meble z 2001 roku. Szkole brakuje również środków na zakup pomocy dydaktycznych. Ze względu na ograniczoną wielkość budynku i układ architektonicznym zrezygnowano z zainstalowania tak potrzebnej windy. Podczas zajęć bądź do stołówki i w trakcie uroczystości szkolnych niepełnosprawne dzieci wnoszone są przez pracowników obsługi lub nauczycieli.

Pleszewska placówka zaplanowana była dla 50 - 60 uczniów. Obecnie korzysta z niej ponad 210 osób. W szkole podstawowej jest 88 uczniów z różnych stopniem niepełnosprawności intelektualnej. Do otwartego w 2005 roku gimnazjum, które zostanie wygaszone w tym roku uczęszcza obecnie 28 uczniów. W 2005 roku przy placówce otwarto szkołę przysposabiającą do pracy, w której uczy się obecnie 28 uczniów, a w 2009 roku branżową szkołę I stopnia, która kształci w 2019 roku 31 osób. W placówce odbywają się również zajęcia wczesnego wspomagania.

Jak podkreślano na Zarządzie powiatu budynek w momencie tworzenia szkoły specjalnej nie był przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych i pomimo wkładanych środków i zmian budynek nadal nie odpowiada współczesnym standardom tego typu placówek.

Obecnie władze powiatu rozważają możliwość oddania 5 pomieszczeń użytkowanych przez Dom Dziecka i Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Zwiększone zapotrzebowanie na klasy wynika z zaostrzenia przepisów dotyczących kształcenia specjalnego. Do sprawy przekazania pomieszczeń Zarząd ma wrócić po rozpoznaniu możliwości przeniesienia magazynu archiwum Wydziału Komunikacji i siedziby Ośrodka Wsparcia.

Na Zarządzie podkreślono, że powiat nie rezygnuje z realizacji inwestycji w placówce. Zaznaczono, że potrzeba wybudowania nowej szkoły bądź gruntownego zmodernizowania dzisiejszych obiektów jest nadal aktualna. Zarząd w dalszym ciągu będzie podejmował starania o pozyskaniu środków zewnętrznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto