Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Służby Zdrowia. Pleszewscy strażacy walczą z koronawirusem na pierwszej linii frontu

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Arch. pryw./ Głos Wielkopolski
Jest ich czterech. Teraz, zamiast walczyć z ogniem, walczą z koronawirusem. Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pomagają lekarzom w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Są to: st. ogn. Marek Heronimczak, st. sekc. Paweł Milczarek, mł. ogn. Maciej Dajczak i asp. szt. Artur Lis

Czterech strażaków z Pleszewa oddelegowanych zostało do pomocy w szpitalu tymczasowym w Poznaniu, który znajduje się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Do szpitala przyjmowani są pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, którzy potrzebują hospitalizacji. Obok strażaków z pleszewskiej komendy pracują również mundurowi z Turku, Grodziska Wielkopolskiego, Krotoszyna, Czarnkowa, Piły czy w Słupcy.

Szpital tymczasowy w Poznaniu. Pleszewianie na pierwszej linii frontu

Jak podkreśla st. sekc. Paweł Milczarek o takiej możliwości strażacy wiedzieli już w październiku ubiegłego roku, kiedy to każdy z funkcjonariuszy posiadających tytuł ratownika medycznego, był pytany przez komendantów macierzystych komend czy nie zechciałby wspomóc walki z covid-19 na pierwszej linii ognia.

– Już wtedy nie miał żadnych wątpliwości, wiedziałem, że chcę pomóc, bo sytuacja epidemiologiczna w całym kraju i na świecie jest ciężka, a rąk do pracy brakuje. Pełnimy służbę w PSP - żeby być gotowym i nieść pomoc w każdej możliwej chwili osobom potrzebującym – mówi.

Szpital tymczasowy. Jak wygląda praca?

- Pracujemy od poniedziałku 21 marca na izbie przyjęć. Jednak w razie potrzeby, możemy zostać skierowani na inne oddziały. Do tej pory pomagaliśmy również tworzyć kolejny oddział leczniczy na terenie tymczasowego szpitala na MTP – opowiada Paweł Milczarek.

Ich służba trwa 24 godziny. Jeśli jest szansa, to po takim dyżurze mogą liczyć na 48 godzin wolnego.

- Do zakresu naszych obowiązków należy przyjmowanie covidowych pacjentów, przeprowadzanie badań oraz wprowadzanie ich danych do systemu szpitalnego. Aby wiedzieć, z jakim ryzykiem mamy do czynienia i jak mamy postępować wobec zagrożeń przeszliśmy również szereg szkoleń – podsumowuje Paweł Milczarek.

Strażacy walczą z koronawirusem

Należy zaznaczyć, że na terenie województwa wielkopolskiego w szeregach Państwowej Straży Pożarnej na co dzień służbę pełni 189 strażaków posiadających uprawnienia zawodowe ratownika medycznego. Część z nich już od początku epidemii wspiera Państwowe Ratownictwo Medyczne, jeżdżąc w zespołach wyjazdowych karetek pogotowia. Pozostali są w pełnej gotowości i w razie potrzeby zostaną skierowani do służby w szpitalach.

Apel o oddawanie osocza

Z informacji uzyskanych od personelu medycznego wynika, że sytuacja w tzw. „szpitalach covidowych” robi się coraz bardziej poważna, dlatego wielkopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Dariusz Matczak po raz kolejny wystosował apel do strażaków-ozdrowieńców o oddawanie osocza, które jest szczególnie potrzebne w poznańskim szpitalu zakaźnym, gdzie trafiają najpoważniejsze przypadki COVID-19 z całego województwa i nie tylko.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto