Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku. Co zyska Kalisz i region?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
W Kaliszu rozpoczęły się konsultacje w sprawie Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030. Dokument określa główne wyzwania stojące przed regionem, cele, działania oraz narzędzia ich realizacji. Służyć ma przygotowaniu Wielkopolski m.in. do kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Prace nad dokumentem ruszyły w połowie 2018 r. Marszałek Marek Woźniak podjął decyzję, aby już od etapu diagnozy sytuacji regionu, w pracach uczestniczyli mieszkańcy. Stąd konsultacje, które rozpoczęły się w środę w Kaliszu. W Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyła się pierwsza z pięciu zaplanowanych debat.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i opinie do Strategii, nie tylko w trakcie organizowanych spotkań, ale też za pośrednictwem elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, drogą elektroniczną na adres: [email protected], drogą korespondencyjną na adres: Departament Polityki Regionalnej, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań lub osobiście w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

- Wyzwań przed nami jest bardzo dużo. To zmiany demograficzne, innowacje, zmiany klimatyczne. Ale główne cele strategiczne są cztery. To w szerokim rozumieniu polityka społeczna. Chcemy, aby nasze województwo rozwijało się na potencjale małych i średnich przedsiębiorstw. To także lepszy dostęp dla mieszkańców Wielkopolski i sprawniejsze zarządzanie poprzez usprawnienie administracji. Do tego dochodzi promocja rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego - mówi Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

- Zarządowi województwa zależy na zrównoważonym rozwoju regionu. Aby tak się stało musimy stworzyć Strategię, który uwzględni najważniejsze postulaty zgłaszane przez Wielkopolan – mówi Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - W Kaliszu rozpoczynamy swoiste „tournée” po pięciu wielkopolskich miastach. To zwrot w stronę mieszkańców (konkretnych grup interesariuszy, liderów lokalnych), ale i przykład rzetelnego podejścia do planowania - dodaje.

Pomysłów na rozwój Kalisza i Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej jest mnóstwo. Zdecydowana większość postulatów znalazła się z projekcie Strategii. Choć jest kilka kwestii, na które szczególnie zwracano uwagę. Mówili o nich uczestnicy konsultacji w Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Samorządowcy postulowali potrzebę przeznaczenia kolejnych pieniędzy z dotacji unijnych na rozwój infrastruktury drogowej. Z punktu widzenia subregionu południowej Wielkopolski oczywiście istotna jest budowa drogi ekspresowej S11, ale dla rozwijającej się Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej najbardziej istotna jest droga krajowa DK 25 łącząca ośrodki rdzeniowe AKO, tj. Kalisz i Ostrów Wielkopolski oraz droga DK 12 z Kalisza do Sieradza. Nie zapomniano o obwodnicy Kalisza.

Sporo uwagi poświęcono kwestiom edukacyjnym i społecznym. Zwracał na nie uwagę prof. Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego (ekspert ds. Strategii Wielkopolskiej 2030). Bez dobrej edukacji nie uda się wykształcić młodych ludzi, którzy wykorzystując nowe technologię, będą potrafili w świecie cyfrowym konkurować na rynkach globalnych. Trzeba również wspierać osoby, które z różnych przyczyn losowych, zostały wykluczone z rynku pracy. W tej grupie są głównie osoby z niepełnosprawnością i kobiety. To ogromny kapitał ludzki, który trzeba koniecznie aktywizować zawodowo!

Pomysłów na rozwój Wielkopolski jest mnóstwo. Które z postulatów uda się zrealizować zależeć będzie w dużej mierze od środków unijnych w ramach nowej perspektywy na lata 2021-2027. Sygnały jakie docierają z Brukseli są niepokojące. Polska może otrzymać około 20 mld zł mniej niż w obecnej perspektywie.

– Wielkopolska zostanie zakwalifikowana jako region przejściowy. Z tego powodu możemy otrzymać mniej pieniędzy, zmniejszy się również wysokość dofinansowania projektów (z obecnych 85%, do 75%). To oczywiście oznacza, że przyszli beneficjenci będą musieli zabezpieczyć większy wkład własny – tłumaczy Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWW w Poznaniu. Choć dodaje, że te propozycje zostały skrytykowane przez Parlament Europejski.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto