Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z osadzonymi w ostrowskim areszcie

red
Magdalen Mazur z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie spotkała się z osadzonymi z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim. Były to osoby mające dzieci w wieku szkolnym, które właśnie stają przed wyborem nowej ścieżki edukacyjnej. W niektórych przypadkach skazani przyznawali, że ich dzieci mają problemy z nauką w macierzystych szkołach, dlatego rozważają wysłanie ich do placówek zajmujących się nie tylko kształceniem, ale i też wychowaniem.

Jak powiedział rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Ostrowie
ppor. Michał Łuczkanin, - spotkanie, które odbyło się w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim i Oddziale Zewnętrznym w Kaliszu miało charakter resocjalizacyjny. Głównym założeniem było wzmacnianie więzi osadzonych z ich dziećmi oraz uczenie odpowiedzialności za rodzinę, nawet jeśli przebywa się w izolacji więziennej. Uczestniczyli w nim osadzeni, którzy mają dzieci w wieku od 13 do 18 lat i utrzymują z nimi kontakt. Z kolei przedstawicielka pleszewskiego Centrum odpowiadała na pytania osadzonych dotyczące kierunków nauczania w placówce oraz
warunków socjalnych, które tam panują.

- Osoby przebywające w zakładach karnych często mają skomplikowaną sytuację rodzinną. Ci, którzy nie są pozbawieni praw rodzicielskich martwią się o swoje dzieci. Bywa, że te lekceważą obowiązki szkolne, nie chcą się uczyć czy po prostu nauka sprawa im trudność. Stąd też spotkanie z osadzonymi, bo niektórzy będą pomagali swoim synom i córkom w podjęciu decyzji dotyczącej dalszej edukacji. - wyjaśnia Magdalena Mazur.

Spotkanie było możliwe dzięki współpracy Aresztu Śledczego z Centrum Kształcenia, które w 2017 roku podpisało porozumienie.

- Dwa lata temu podpisaliśmy porozumienie o współpracy z kpt. Waldemarem Zarembą, dyrektorem Aresztu. Zawiera ono m.in. tworzenie odpowiednich warunków do kształcenia ogólnego i zawodowego dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym ,przekwalifikowania i zachęcania jej do kształcenia ustawicznego; zapobiegania przestępczości i przeciwdziałaniu powrotowi do przestępstwa oraz kształtowanie społecznie pożądanej postawy młodzieży i skazanych. Uwzględniono w nim również prowadzenie działalności społecznej, kulturalnej, oświatowej i edukacyjnej wobec skazanych. Chcemy też promować działalność opiekuńczo –
wychowawczą oraz działania penitencjarne i resocjalizacyjne . - dodaje Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum.

Wspólnym celem obu instytucji jest też m.in. o poszukiwanie przyczyn i diagnozowanie wykluczenia społecznego przy pomocy pedagogów i psychologów oraz doradców zawodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto