Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z Agnieszka Frączak w Taczanowie Drugim

Irena Kuczyńska
Spotkanie autorskie z pisarką literatury dziecięcej panią Agnieszką Frączek odbyło się w Zespole Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim

W spotkaniu autorskim wzięli udział uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej.
Agnieszka Frączek mieszka w Warszawie, wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest germanistką i leksykografem, a przede wszystkim poetką.

Pisząc dla dzieci, zawsze pragnie je rozbawić, zachęcić do czytania, a także nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni. Warto podkreślić, iż wiersze autorstwa Agnieszki Frączek znajdują się w szkolnych elementarzach, z których uczniowie korzystają na co dzień. Autorka- jak sama przyznaje - większość dzieł napisała dzięki swej bogatej wyobraźni, ale są też i takie, do których scenariusz ułożyło życie. Jest miłośniczką psów i kotów, które wielokrotnie są bohaterami jej utworów.

Podczas spotkania autorka w interesujący sposób opowiedziała w jaki sposób powstają jej książki, czytała wybrane fragmenty. Przeprowadziła też ciekawą lekcję języka polskiego, żartując z dziećmi na temat najczęściej popełnianych błędów językowych.

Pod koniec spotkania pisarka chętnie udzielała odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania. Następnie poetka wpisywała dedykacje do książek jej autorstwa, które uczniowie mieli możliwość wcześniej zakupić.

W podziękowaniu za ciekawe, pełne humoru spotkanie uczestnicy wręczyli autorce bukiet kwiatów oraz laurkę.

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010).

W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Struś na cisie i inne fisie). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

Mieszka w Warszawie z mężem Michałem, córką Weroniką, wyżlicą Lotką i stadem kotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto