Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer ulicami Pleszewa. Tak miasto wyglądało w 2015 roku

Damian Cieślak
Spacer po Pleszewie
Spacer po Pleszewie Jan Zbigniew Hain
Spacerkiem po Pleszewie z Janem Zbigniewem Hainem. Spacer to nietypowy, bo fotograficzny. Poza tym, galeria pochodzi z 2015 roku, możecie więc przekonać się, co na przestrzeni ostatnich ośmiu lat zmieniło się w mieście. Szukajcie na zdjęciach ulubionych zakątków Pleszewa.

Spacer ulicami Pleszewa. Tak miasto wyglądało w 2015 roku

Pleszew z perspektywy aparatu wygląda zachwycająco. Przemierzając ulice naszego miasta niejednokrotnie mijamy wiele miejsc, które uznajemy za mało interesujące. Nie dostrzegamy ich wyjątkowości czy piękna, przechodzimy nad nimi do porządku dziennego. Dziś zapraszamy was na spacer ulicami miasta z Janem Zbigniewem Hainem i jego fotografiami, ukazującymi zakątki miasta.

Pleszew - historia miasta

Najstarsze ślady bytności ludzi w okolicach Pleszewa pochodzą z ok. 8300 r. p.n.e. i są udokumentowane archeologicznie, natomiast początki stałych osad sięgają IX w. p.n.e. Świadczą o tym liczne stanowiska archeologiczne na terenie miasta i w jego okolicy.

Pleszew po raz pierwszy został wymieniony – już jako miasto – w dyplomie księcia Przemysła II z 2 X 1283 r., w którym civitas Plessow poddano jurysdykcji kaliskiej. Było to miasto prywatne, a pierwszym znanym z nazwiska jego właścicielem był odnotowany w 1395 r. kasztelan ksiąski Filip z Cielczy.

W okresie średniowiecza stał się miastem średniej wielkości, czego potwierdzeniem było zobowiązanie do wystawienia 12 pieszych żołnierzy na wyprawę malborską w 1458 r. W 1793 r. w wyniku II rozbioru Polski Pleszew znalazł się w zaborze pruskim. Wybuch pożaru 9 VI 1806 r. zniszczył 2/3 miasta, w tym kościół i ratusz. W 1807 r. Pleszew znalazł się w departamencie kaliskim Księstwa Warszawskiego. Po Kongresie Wiedeńskim znów powrócił pod zabór pruski. W 1818 r. utworzono powiat pleszewski obejmujący 4 miasta (m.in. Jarocin) i 281 wsi.

Druga wojna światowa rozpoczęła się dla pleszewian od nieudanego nalotu na koszary, w wyniku czego zginęło 13 osób cywilnych zamieszkałych przy pobliskiej al. Mickiewicza. Okupacja niemiecka w mieście zakończyła się 24 stycznia 1945 r. w wyniku ofensywy Armii Czerwonej. W 1956 r. reaktywowano powiat pleszewski, który należał do najmniejszych w województwie poznańskim. W 1973 w miejsce zlikwidowanych gromad wprowadzono gminy, wtedy też powstała gmina Pleszew. 1 czerwca 1975 r. zlikwidowano powiaty, a Pleszew znalazł się w województwie kaliskim.

W 1983 r. obchodzono uroczystość 700-lecia Pleszewa. Z tej okazji zakończono kilka inwestycji, uruchomiono komunikację miejską, otwarto muzeum. W maju 1990 r. doszło do odrodzenia władz samorządowych. Dwa lata później powstał Związek Gmin Ziemi Pleszewskiej, a z początkiem 1999 r. reaktywowano powiat pleszewski.

źródło: Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Forum rolnicze powiatu pleszewskiego 2023 w Marszewie. Aula ...

Najpiękniejsze owczarki niemieckie prezentowały się na wysta...

Dzień Kobiet 2023 na wesoło. Tak potrafią się bawić tylko panie w Marszewie. Panowie w sukienkach dostarczyli śmiechu co niemiara

Dzień Kobiet 2023 na wesoło. Tak potrafią się bawić tylko pa...

Matt Sport Club Pleszew zorganizował zawody w wyciskaniu sztangi i w martwym ciągu. Tak świętowano 5 urodziny pleszewskiej siłowni

Matt Sport Club Pleszew zorganizował zawody w wyciskaniu szt...

Dart 2023. Najlepsi darterzy walczyli o Puchar Delty w Pub Piwnica 2.0. Co to były za emocje!

Dart 2023. Najlepsi darterzy walczyli o Puchar Delty w Pub P...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto