Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słowiańscy piraci na Bałtyku w XII wieku. O tym mówiono w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku [ZDJĘCIA]

Redakcja
XII-wieczne piractwo Słowian bałtyckich", to temat wykładu, który w środowe popołudnie na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku wygłosił Rafał Foltyn, doktorant Akademii Pomorskiej.
XII-wieczne piractwo Słowian bałtyckich", to temat wykładu, który w środowe popołudnie na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku wygłosił Rafał Foltyn, doktorant Akademii Pomorskiej. Wojciech Frelichowski
"XII-wieczne piractwo Słowian bałtyckich", to temat wykładu, który w środowe popołudnie na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku wygłosił Rafał Foltyn, doktorant Akademii Pomorskiej.

Rafał Foltyn jest historykiem, pracownikiem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Obecnie ma otwarty przewód doktorski na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Tematem jest "Obraz Słowiańszczyzny północno-zachodniej w polskiej literaturze pięknej od schyłku Oświecenia do Młodej Polski". Na prośbę słupskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przygotował wykład pt. "XII-wieczne piractwo Słowian bałtyckich". Treść wykładu skupiała się na dziejach plemion słowiańskich zamieszkujących prawie 1000 lat temu obszar Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego, które leży na terenie północnowschodnich Niemiec, z wyspą Rugią włącznie.

Plemiona te nigdy nie stworzyły organizmu państwowego. Co prawda od czasu do czasu tworzyły doraźne koalicje, ale często walczyły między sobą. Natomiast - co ciekawe - wspólnie urządzały wyprawy łupieżcze na wybrzeża Skandynawii. Te wyprawy pod względem organizacji i taktyki były niemal kalką wypraw Wikingów. Były to zatem wypady kilkunastu lub kilkudziesięciu łodzi na osady i grody położone nad Bałtykiem, które grabiono, a następnie szybko się wycofywano.

CZYTAJ TAKŻE

Jedną z najsłynniejszych pirackich wypraw słowiańskich był atak na gród Konungahela na południowo-zachodnim wybrzeżu Szwecji (wówczas ten obszar należał do Danii) w sierpniu 1135 roku. Wyprawę zorganizował książe pomorski Racibor I, jeden z pierwszych władców z rodu Gryfitów, którzy później rozciągnęli swoją władzę aż po Słupsk.

Według zapisów kronikarzy w ataku na Konungahelę wzięło udział aż 650 łodzi słowiańskich, na których zaokrętowanych było ponad 30 tys. wojów. Konunghela został zdobyta, ograbiona i spalona. Uprowadzono również wielu jeńców, którzy potem zostali sprzedani w niewolę.
Wyprawa na Konungahelę miała też aspekt propagandowy. Książe Racibor I chciał w ten sposób zademonstrować wrogom - Danii i Cesarstwu Niemieckiemu - swoją siłę. Co więcej, do tej wyprawy namawiał Racibora polski władca Bolesław Krzywousty, który w ten sposób chciał wywrzeć nacisk na niemieckiego cesarza Lotara III, aby ten nie mieszał się w politykę, jaką na Pomorzu prowadził Krzywousty.

CZYTAJ TAKŻE

Co ciekawe, według ustaleń historyków w tamtej epoce słowiańskie grody pirackie znajdowały się również w okolicach Słupska w Smołdzinie i Sławsku.
Natomiast Słowianie po zachodniej stronie Odry nie wytrzymali niemieckiego nacisku. Ich tereny zostały podbite przez Niemców jeszcze w XII wieku. Ekspansję Cesarstwa Niemieckiego ułatwiła to, że tamtejsi Słowianie byli rozbici, nie stanowili jednolitego państwa, a także to, że trwali w pogaństwie, co dawało najeźdźcom pretekst do ataku.
Zobacz także: Noc Muzeów w Słupsku. Muzeum, galerie i biblioteka pełne atrakcji na gości czekać będą do nocy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto