Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Psieniu Ostrów!

red
Od kilku miesięcy powiat pleszewski jest miejscem intensywnych działań archeologicznych, choć samych archeologów być może nie widać w terenie. Ale ich badania przynoszą sensacyjne efekty. Pewną sensacją jest odkrycie późnośredniowiecznego gródka w Psieniu Ostrów.

- Scenariusz naszych działań oparty jest wyłącznie na metodach nieinwazyjnych, stosunkowo nowych zdobyczach technologicznych, pozwalających rzucić nowe światło na obiekty już znane, jak i znaleźć liczne nowe, dotychczas nie będące w ewidencji archeologicznej, zatem pozostające poza należytą ochroną - mówi Maksym Mackiewicz z wrocławskiej Fundacji Archeolodzy.org. - To właśnie te cele - rozpoznanie obiektów, celem lepszej ochrony dziedzictwa, jak i sama popularyzacja warsztatu nowoczesnej archeologii, stanowią przewodnią myśl projektu - dodaje Grzegorz Szczurek z Fundacji Ochrony Zabytków w Poznaniu, współuczestniczącej w badaniach.

Pewną sensacją jest odkrycie późnośredniowiecznego gródka pod Czerminem - w Psieniu Ostrów. - Do niedawna uważano, że obiekty - niegdyś - o wyraźnej formie terenowej, są dobrze znane, a szanse na znalezienie nowych - dość nikłe - stwierdził Mackiewicz. Metoda lotniczego skanowania laserowego dostarczyła jednak dokładnych odwzorowań powierzchni terenu, na których słabo widoczne w terenie struktury są bardziej czytelne. Można przypuszczać, że pierwotnie, późnośredniowieczny gródek w Psieniu Ostrów miał formę dominującego w krajobrazie kopca, otoczonego fosą i palisadą, na którym stała drewniana wieża - siedziba rycerska.

Obiekt ten wskutek działalności rolniczej niemal kompletnie zatracił swoją formę terenową, być może jeszcze w XIX w., ale dzięki nowym technikom wciąż można go zobaczyć. Gródek w Psieniu Ostrów datowany jest na przełom XIV i XV wieku. - Na późnośredniowieczną chronologię tego założenia wskazują charakterystyczne dla tego okresu fragmenty naczyń ceramicznych zalegające na powierzchni pola - mówi Szczurek.

Archeolodzy przeprowadzili również szczegółowe badania innego stanowiska w powiecie pleszewskim - grodziska z początków państwa polskiego w Taczanowie. - Choć na tym obiekcie prowadzono badania wykopaliskowe, obejmowały one niewielką część obiektu, trudno stworzyć z nich generalny obraz. Naloty oraz prospekcja magnetyczna pozwoliły rozpoznać cały obszar rozległego założenia, ujawniając nieznane dotychczas szczegóły konstrukcyjne - dodaje Mackiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto