Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sala Doświadczania Świata w przedszkolach w Mieście i Gminie Pleszew. To niezwykłe miejsce! Zobaczcie co tam się dzieje!

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Sala Doświadczania Świata w przedszkolach w Mieście i Gminie Pleszew. To niezwykłe miejsce! Zobaczcie co tam się dzieje!
Sala Doświadczania Świata w przedszkolach w Mieście i Gminie Pleszew. To niezwykłe miejsce! Zobaczcie co tam się dzieje! Piotr Fehler
Nowoczesne sale pn. „Doświadczenia Świata” powstały w trzech przedszkolach w Pleszewie. Sale kosztowały łącznie 152 tys. złotych i wyposażone została w urządzenia pozwalające na doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu oraz odprężenie, relaks i wyciszenie. Wypełnione są dźwiękami, kolorami i technologią, pozwala na pełne zaangażowanie

Sale Doświadczania Świata w przedszkolach w Pleszewie

Powstanie Sal Doświadczania Świata to kolejny tak duży projekt Urzędu Miasta i Gminy Pleszew związany z edukacją. W trzech pleszewskich przedszkolach powstały wyjątkowe przestrzenie, gdzie dzieci mogą zaangażować swoje zmysły, eksperymentować poprzez interakcję z różnorodnymi eksponatami, eksperymentami, instalacjami lub symulacjami.

- Głównym celem zorganizowania takiej sali jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz spędzanie czasu w atmosferze relaksu i pełnej akceptacji przez dzieci. Z Sali Doświadczania Świata korzystają zarówno dzieci zdrowe, jak i dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawnościami. Dzięki temu możemy wpłynąć na wszechstronny rozwój naszych przedszkolaków poprzez stymulację percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej czy węchowej - podkreślała Izabela Świątek, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pleszew, która odpowiedzialna jest w gminie za edukację.

Wyjątkowa przestrzeń w przedszkolach w Pleszewie

W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu znajdują się różnorodne narzędzia i wizualizacje, które umożliwiają twórcze spędzanie czasu dla uczniów oraz wykorzystanie jej potencjału przez nauczycieli i pedagogów.

- Pracujemy w Sali Doświadczeń Świata wszystkimi zmysłami oprócz smaku. Nasze pomieszczenie wyposażone jest m.in. w dyfuzor zapachowy, tuby z wodą, które podczas dotyku przekazują swoje bodźce. Mamy tubę-głośnik dla dzieci, które są bardzo nieśmiałe. Jest to dla nich zachęta, bo im głośniej będzie mówić przez mikrofon to na specjalnej tablicy pojawi się więcej kolorów. Przeogromna kolorystyka światłowodów, podświetlane stoliczki. Jest oblegany basen z podświetlanymi piłeczkami. Jest głębia na ścianie czy akwarium. W tle cały czas leci relaksacyjna muzyka - wyliczała Honorata Dobrowolska, dyrektor Przedszkola nr 2 Misia Uszatka przy ul. Mieszka I w Pleszewie.

Sala Doświadczeń Świata przeznaczona jest dla wszystkich dzieci, gdyż wspiera ich rozwój, a także jest miejscem gdzie można się wyciszyć. Dzieci uwielbiają łóżko wodne, basen z kuleczkami czy kurtyny świetlne. Sala wyposażona jest w białe meble i kolorowe światła, które stymulują zmysły. Sala Doświadczania Świata wpływa na rozwój poznawczy, zmysłowy i fizyczny dzieci. Pozwala przedszkolakom spędzić kreatywnie czas, ale też działa terapeutycznie.

Przedszkola z Pleszewa stawiają na rozwój dzieci

- Przebywanie w sali pobudza ciekawość, rozwija integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Dzięki pracy w Sali Doświadczania Świata, u dzieci wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem - tłumaczy Marta Szymczak, nauczycielka z Przedszkola Misia Uszatka w Pleszewie.

Dziecko znajdujące się w Sali Doświadczania Świata posiada wolność wyboru tych bodźców, które dla niego samego są najprzyjemniejsze, na których chce się koncentrować i którymi pragnie się zajmować. Sala ma wielkie możliwości wyciszania nadpobudliwych oraz rozbudzania apatycznych i spokojnych z natury dzieci.

Na tym jednak nie koniec. W Misiu Uszatku jest również druga sala, w której co roku pojawiają się nowe sprzęt. Oprócz siłowni dla przedszkolaków, "piłkarzyków" pojawił się... worek treningowy i łózko wodne, które cieszy się olbrzymią popularnością wśród dzieciaków.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dzień Kobiet 2024 w stylu Barbie. Było wyjątkowo słodko i różowo! Panie w Kowalewie bawiły się do białego rana!

Dzień Kobiet 2024 w stylu Barbie. Było wyjątkowo słodko i ró...

Dzień Kobiet w Marszewie pod Pleszewem. Tulipany dla każdej pani i doskonała zabawa do samego rana!

Dzień Kobiet w Marszewie pod Pleszewem. Tulipany dla każdej ...

Cztery rozdziały: miasto i gmina Pleszew w liczbach, kalendarium, artykuły oraz odznaczeni i wyróżnieni składają się na „Rocznik Pleszewski 2023”. Promocja najnowszego wydawnictwa odbyła się w czwartek, 29 lutego 2024 roku, w Muzeum Regionalnym

Promocja „Rocznika Pleszewskiego 2023” w Muzeum Regionalnym....

Mieszkańcy Pleszew wśród zasłużonych Wielkopolan! Wojewoda wielkopolska odznaczyła ich Srebrnym i Brązowym Krzyże Zasług

Mieszkańcy Pleszew wśród zasłużonych Wielkopolan! Wojewoda w...

Gala Pleszewskiego Sportu 2024 czyli najlepsi sportowcy nagrodzeni przez Miasto i Gminę Pleszew. Coraz mocniej rozpychają się łokciami

Gala Pleszewskiego Sportu 2024 czyli najlepsi sportowcy nagr...

XVII Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsmaczniejszy konkurs na świecie rozstrzygnięty! Te placki to niebo w gębie!

XVII Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsm...

Pary z Pleszewa w plebiscycie dla zakochanych "Ona i On". Mogą zgarnąć cenne nagrody. ZDJĘCIA

Pary z Pleszewa w plebiscycie dla zakochanych "Ona i On". Mo...

Kabaret Młodych Panów w Pleszewie. Rozbawili publiczność do łez. To była prawdziwa dawka humoru

Kabaret Młodych Panów w Pleszewie. Rozbawili publiczność do ...

Pleszew pożegnał małego Ignasia. W niebo pofrunęły biało-nie...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto