Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"S11 kręgosłupem Wielkopolski". Rozwój dróg w województwie. Jakie inwestycje udało się zrealizować, a co nas czeka w najbliższym czasie?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W ostatnich latach na terenie Wielkopolski powstały ważne szlaki komunikacyjne, stanowiące część korytarzy międzynarodowych, łączących krajowe i europejskie miasta. Jakie inwestycje udało się zrealizować, a co nas czeka w najbliższym czasie?

Każdy wybudowany kilometr drogi ekspresowej stał się olbrzymim impulsem dla rozwoju gospodarki regionu. Szczególnie jest to widoczne poprzez realizację inwestycji w okolicach węzłów drogowych - opowiada Alina Cieślak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

S5 zrealizowana

W Wielkopolsce oddano do ruchu w sumie 160 kilometrów ekspresowej, dwujezdniowej drogi S5:

  • Kleszczewo (A2) - Gniezno o długości 35 km,
  • Kaczkowo - Korzeńsko o długości 29 km wraz z 9 km obwodnicą Bojanowa i Rawicza, w tym 6,5 km na terenie województwa dolnośląskiego,
  • Gniezno - Mieleszyn o długości ponad 18 km,
  • Radomicko - Leszno Południe i Leszno Południe - Kaczkowo z łącznikiem do Leszna o łącznej długości 29 km,
  • Poznań - Wronczyn długości około 16 km,
  • Wronczyn - Kościan Południe długości prawie 19 km,
  • Kościan Południe - Radomicko długości prawie 16 km.

Nowe odcinki S5 pozwoliły kierowcom na bezpieczniejsze i bardziej komfortowe podróżowanie, skracając czas przejazdu. Poznań i Wrocław dołączyły do par miast bezpośrednio skomunikowanych drogami szybkiego ruchu

- mówi Alina Cieślak. Łączny koszt realizacji drogi ekspresowej S5 w województwie wielkopolskim wyniósł około 5,5 mld złotych. Realizacja tej inwestycji na poszczególnych odcinkach była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Na trasie z Poznania przez Gniezno w kierunku województwa kujawsko-pomorskiego kierowcy mogą korzystać z miejsc obsługi podróżnych: Łubowo, Pierzyska, Siekierki oraz Czerlejno. W województwie wielkopolskim, jadąc drogą S5 w kierunku Wrocławia od Poznania, kierowcy mogą zatrzymać się i odpocząć na MOP-ach: Kokorzyn, Gołanice, Trzebosz, Folwark. Trwa budowa MOP Wronczyn w ramach budowy drogi ekspresowej S5 Poznań - Wronczyn. - Niebawem podpiszemy umowę na dzierżawę MOP Kokorzyn. W pierwszym półroczu przyszłego roku kierowcy będą mogli zatankować na MOP Folwark - kontynuuje główny specjalista GDDKiA.

Na trasie z Wrocławia do Poznania kierowcy mogą zatrzymać się na MOP-ach: Dębno Polskie, Golina Wielka, Wilkowice, Sierakowo. Trwa budowa MOP Zamysłowo. - Niebawem podpiszemy umowę na dzierżawę MOP Sierakowo. ​W pierwszym półroczu przyszłego roku dzierżawca umożliwi tankowanie pojazdów na MOP Golina Wielka. Wkrótce po raz kolejny ogłosimy postepowanie na dzierżawę MOP Wilkowice - opowiada Alina Cieślak.

S11 kręgosłupem Wielkopolski

Przed GDDKiA nowe, równie ważne zadania. Pierwsze z nich to przyszła S11 prowadząca przez cztery województwa - od zachodniopomorskiego przez wielkopolskie i opolskie, po śląskie. Jej długość to blisko 600 km, z czego prawie połowa przebiegać będzie przez teren Wielkopolski. - Obecną DK11 czekają konkretne zmiany. Już teraz ma ona częściowo ten sam przebieg co droga ekspresowa S11, która docelowo ma zastąpić krajową „jedenastkę” - podkreśla główny specjalista.

W Wielkopolsce częściowo etap zmian już nastąpił, jednak wiele dalszych odcinków znajduje się jeszcze w fazie planów i projektów. S11 została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (PBDK).

Kierowcy korzystają z pięciu fragmentów S11, dwóch w okolicy Poznania wyprowadzających ruch na północ i południe od A2 (pomiędzy węzłami Poznań Północ i Poznań Zachód oraz Poznań Krzesiny i Kórnik Południe) oraz trzech obwodnic: Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i Kępna (I etap). To łącznie blisko 76 km trasy. Zarówno budowa obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, jak i Jarocina była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W realizacji jest II etap obwodnicy Kępna, czyli odcinek trasy S11 o długości blisko 7 km wyprowadzający ruch na południe od skrzyżowania z S8. Zaawansowanie prac wynosi około 80 proc. Oprócz odcinka drogi ekspresowej powstaje także łącznik z istniejącą drogą krajową nr 11 o długości ok. 1,3 km. Obwodnica Kępna wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy na osi północ - południe. Oddanie drogi do ruchu planowane jest w III kwartale 2021 roku. Budowa obwodnicy Kępna dofinansowana jest ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Pozostałe ponad 270 km S11 od granicy województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego do końca obwodnicy Kępna jest na etapie opracowań projektowych.

Kolejne wyzwanie to przyszła budowa drogi ekspresowej S10. Od 2018 roku trwa proces przygotowawczy, a zadaniem biur projektowych jest wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). - W ubiegłym roku odbyły się spotkania informacyjne z mieszkańcami terenów, przez które przechodzą możliwe warianty przebiegu przyszłej S10. Ten rok i przyszły to czas na składanie wniosków o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego ustali przebieg przyszłej drogi ekspresowej. Dopiero wtedy będzie można ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców inwestycji w trybie „Projektuj i buduj" - tłumaczy Alina Cieślak.

Pracami studialnymi objęte są następujące odcinki drogi S11 i S10:

  • S11 Szczecinek - Piła,
  • S11 Piła - Ujście,
  • S11 Ujście - Oborniki,
  • S11 Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik,
  • S11 Kórnik - Ostrów Wlkp.,
  • S11 Ostrów Wlkp. - Kępno,
  • S10 Piła - Wyrzysk.

100 obwodnic

Osiem obwodnic wielkopolskich miast zostało ujętych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Część z nich to zadania, dla których trwa już etap opracowania dokumentacji projektowej, dla innych z kolei proces przygotowawczy dopiero się rozpocznie.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Koszykówka. 2. Liga Mężczyzn. Wielkie emocje w Pleszewie. Ko...

Dawny hotel w miejscowości Bogusław
Powierzchnia działki: 16 000 m²
Cena: 950 000
Szczegóły: otodom.pl

Lokale użytkowe na sprzedaż w powiecie pleszewskim. Oferty z...

Monika Błaszczyk nowym sekretarzem gminy Gizałki

Gmina Gizałki. Pięć martwych łabędzi, starych i młodych, zna...

Brytyjczycy już gotowi na Święta. Zobaczcie tylko te dekoracje!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto