S11. Co dalej z budową S11? W tej sprawie nic się nie dzieje. Prawo i Sprawiedliwość kończy tylko na propagandzie - mówi poseł KO

Piotr Fehler
Piotr Fehler
S11. Co dalej z budową S11? W tej sprawie nic się nie dzieje. Prawo i Sprawiedliwość kończy tylko na propagandzie - mówi poseł KO
S11. Co dalej z budową S11? W tej sprawie nic się nie dzieje. Prawo i Sprawiedliwość kończy tylko na propagandzie - mówi poseł KO Piotr Fehler/GDDKiA
Udostępnij:
Budowa drogi S11 z Kórnika do Pleszewa wyczekiwana jest przez mieszkańców Pleszewa i całej Południowej Wielkopolski do wielu lat. Według posła KO Mariusza WItczaka, w sprawie budowy odcinków S11 w naszym regionie nic się nie dzieje, a Prawo i Sprawiedliwość znalazło sposób w procedurach administracyjnych, aby nie robić nic. - Cały czas uprawiają swoją propagandę - zaznacza parlamentarzysta, który zawitał do Pleszewa.

Co dalej z budową S11? W tej sprawie nic się nie dzieje

W piątek, 20 maja podczas konferencji prasowej parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak przedstawił swoje stanowisko dotyczące inwestycji drogowych w naszym regionie, a dokładnie z budową drogi ekspresowej S11 w Południowej Wielkopolsce.

- Śledząc dokumenty rządowe, wypowiedzi ministrów wiem, że nic się nie dzieje w sprawach budowy drogi S11. Odpowiedź na moją interpelację pokazuje nam niezwykle niepokojące terminy budowy S11 w Wielkopolsce i obnaża całą propagandę rządu Prawa i Sprawiedliwości, który w ramach Polskiego Ładu pokazywał na slajdach drogę S11, jako drogę priorytetową, dając Polakom do zrozumienia, że skoro jest w Polskim Ładzie to zostanie zbudowana za kadencji PiSu. Na propagandzie jednak kończą - podkreślał Mariusz Witczak.

Parlamentarzysta Koalicji Obywatelski przypomniał podczas konferencji w Pleszewie, że budowa drogi S11 zapowiadana była przez rząd Prawa i Sprawiedliwości już od dwóch kadencji.

- PiS cały czas ma dobre samopoczucie w kategoriach propagandowych i zaczyna od zdania, że traktuje tę drogę priorytetowo, to tylko na propagandzie się kończy. Przechodzimy do konkretów i okazuje się, że na wszystkich odcinkach, na których nam zależy (odcinek do Poznania i do Ostrowa), to wszystkie odcinki toną w procedurach administracyjnych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości znalazł sobie w procedurach administracyjnych sposób, aby nie robić nic - mówił poirytowany.

Mariusz Witczak podkreślił, że według skromnych planów ekipy rządzącej drogą S11 na odcinku od Kórnika do Ostrowa Wielkopolskie mielibyśmy pojechać w latach 2026-2028. Zauważy przy okazji, że obecna kadencja Parlamentu kończy się w przyszłym roku, więc budowa drogi S11 miałaby być kontynuowana przez inną ekipę rządzącą.

Według skromnych planów Prawa i Sprawiedliwości realizacja "pleszewskiego" odcinka zaplanowana jest na lata 2026-2028, czyli kompletnie przez inny rząd i Polski Ład.

- Wyrzucają to na kolejną kadencję, to tego typu inwestycja przechodzi na późniejszy termin, czyli nie będą w stanie dotrzymać danego słowa. Rząd zmarnował na to dwie kadencje. Obiecywali w pierwszej kadencji, obiecywali w drugiej kadencji i nie mamy żadnych satysfakcjonujących postępów w tej sprawie - tłumaczył.

Poseł Koalicji Obywatelskiej podkeślił, że przy obecnym etapie nie ma takiej możliwości, aby droga powstała do 2028 roku.

- Realnie patrząc, droga S11 możliwa jest do wybudowania w latach 30. Jeśli zmienimy rząd PiS-u, jak najszybciej, to tyle ile się da, to będziemy przyśpieszać strategiczną dla naszego regionu inwestycję - dodał.

Co dalej z budową S-11? Poseł Mariusz Witczak: To pismo to klęska parlamentarzystów PiS
Opublikowano: pt, 20 maj 2022 15:17
Autor: Jakub Nowak

Co dalej z budową S-11? Poseł Mariusz Witczak: To pismo to klęska parlamentarzystów PiS - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć
UDOSTĘPNIJ NA:
UDOSTĘPNIJ NA:
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Wielka defilada w Pleszewie! [DUŻO ZDJĘĆ] Trwają Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka
Pacjenci mają problem z dodzwonieniem się do szpitala [ZDJĘCIA] Teraz ma się to zmienić
Zmiany na skrzyżowaniu [ZDJĘCIA] Wcześniej samochód wjechał tutaj w dom
WIADOMOŚCI - PiS znalazł sobie sposób, by poprzez przeciąganie procedur administracyjnych nie robić drogi S-11. Obiecywali tę drogę w pierwszej kadencji, potem w drugiej, a wciąż nie ma żadnych satysfakcjonujących efektów prac – mówił dziś w Pleszewie poseł PO Mariusz Witczak, przedstawiając mediom odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na jego interpelację w sprawie budowy drogi ekspresowej.
pleszewS11Mariusz Witczak
Temat związany z planowaną budową drogi S-11 od lat wywołuje w naszym regionie emocje. Mimo upływającego czasu nie widać postępów – wciąż m.in. nie jest znany ostateczny wariant trasy, która będzie przebiegać przez powiat pleszewski.

Mieszkańcy Pleszewa pytają o drogę S-11
Mieszkańcy wciąż nie znają konkretnych odpowiedzi na ich pytania.
CZYTAJ TAKŻE: Pleszew. Mieszkańcy wybrali wariant przebiegu drogi ekspresowej S-11. Co z ostateczną decyzją?

– Temat drogi S-11 jest jednym z kluczowych, o których mówią mieszkańcy – przyznaje Piotr Kusiakiewicz, wiceprzewodniczący pleszewskiej rady i szef Platformy Obywatelskiej w powiecie pleszewskim.
Sprawa była już poruszana na naszym mieście ostatnio za sprawą członków Platformy Obywatelskiej – podczas ostatniej konferencji posła Mariusza Witczaka.

CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z budową drogi S-11? „W tej sytuacji możemy martwić się o przyszłość” [ZDJĘCIA]

Już wtedy poseł alarmował i wyrażał obawy - odnośnie realizacji tej inwestycji. I zapowiadał złożenie w tej sprawie stosownej interpelacji w Ministerstwie Infrastruktury.

Jest odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury odnośnie drogi S-11
Dziś wrócił do Pleszewa, by podzielić się treścią uzyskanej odpowiedzi. I – jak zaznacza – niestety – w ogóle nie rozwiewa ona obaw o tę inwestycję.
– To pismo obnaża tak naprawdę całą propagandę PiS, które z jednej strony pokazywało na slajdach odnośnie Polskiego Ładu, że traktuje tę drogę jako priorytetową, dając też do zrozumienia, że będzie zbudowana właśnie w kadencji PiS. Tymczasem kadencja się kończy, a PiS dalej pozostaje jedynie na propagandowych zapowiedziach – ocenia ostro poseł Mariusz Witczak z PO.
Jak bowiem zaznacza, według uzyskanej informacji, plan realizacji drogi S-11 na kluczowych dla mieszkańców naszego regionu odcinkach – w stronę Poznania i w stronę Ostrowa Wlkp. - zakłada lata 2026-2028.

– Wszystko „tonie” dziś w procedurach administracyjnych. Uważam, że PiS znalazł sobie sposób, by z procedur administracyjnych – jak choćby wspomniane decyzje środowiskowe, ustalenia itd. – nie robić tej drogi. Realizacja w latach 2026-2028 oznacza, że będzie to robił inny rząd. To pokazuje, że wszystko było tylko propagandą – bo PiS obiecywał tę drogę i w pierwszej i w drugiej swojej kadencji – komentował poseł PO.
Na koniec wprost ostro ocenia starania o wspomnianą trasę.

Poseł Witczak: To klęska parlamentarzystów PiS
– To klęska parlamentarzystów PiS z okręgu kalisko-leszczyńskiego. I taką klęskę na papierze państwu przekazuję – komentował Mariusz Witczak, wręczając odpowiedź z ministerstwa.
CZYTAJ TAKŻE: Kowalew. „Dzieci płaczą, że ich domy zostaną zburzone” [WIDEO]

OTO TREŚĆ ODPOWIEDZI Z MINISTRESTWA INFRASTRUKTURY NA INTERPELACJĘ POSŁA MARIUSZA WITCZAKA W SPRAWIE DROGI S-11 (W GALERII ZNAJDZECIE CAŁE PISMO)
„Na wstępie informuję, że cała droga ekspresowa S11 jest traktowana jako jeden z priorytetów inwestycyjnych w ramach procedowanego obecnie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r . (z perspektywą do 2033 roku ) . Powyższe oznacza zabezpieczenie środków finansowych na realizację S11 w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej . Wielkopolskie odcinki S11 są elementem ważnego w skali kraju połączenia drogowego . Ich budowa spowoduje wyprowadzenie ruchu tranzytowego odbywającego się po drodze krajowej nr 11 z miast leżących przy trasie oraz usprawni podstawowy kierunek relacji Poznań - Ostrów Wielkopolski - Katowice . Ponadto , przyczyni się do stworzenia bezpiecznego odcinka trasy drogowej zapewniającego wyższy komfort ruchu drogowego , skrócenia czasu przejazdu pomiędzy miastami Poznań , Jarocin , Pleszew i Ostrów Wielkopolski oraz usprawnienia połączeń międzyregionalnych na terenie Polski.

Odcinki Kórnik - Jarocin , Jarocin Ostrów Wielkopolski oraz Ostrów Wielkopolski - Kępno są obecnie na etapie zaawansowanych prac przygotowawczych w ramach Studium Techniczno – Ekonomiczno Środowiskowego wraz elementami Koncepcji Programowej ( tzw . STEŚ - R ) . Umowa na STEŚ - R dla odcinków od Kórnika do Ostrowa Wielkopolskiego została podpisana 14.05.2020 r . a dla odcinka Ostrów Wielkopolski Kępno 30.01.2018 r . Podpisanie tych umów umożliwiło rozpoczęcie prac przygotowawczych dla zadania W opracowaniu są warianty poszczególnych odcinków . Zwieńczeniem tego etapu będzie złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ( DSU ) , których uzyskanie planowane jest na przełomie 2022 i 2023. W tym miejscu wskazuję , że za wydanie przedmiotowej decyzji odpowiedzialny jest niezależny od Ministerstwa Infrastruktury organ , którym w przypadku dużych inwestycji drogowych jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska . Na etapie uzyskiwania DŚU biorą udział zainteresowane strony oraz prowadzone są konsultacje ze społeczeństwem dlatego też podane terminy mogą ulegać przesunięciu wraz z postępowaniem procedury uzyskania DSU .

Odnosząc się do kwestii ogłoszenia przetargów oraz lat realizacji ww . odcinków przedstawiam poniżej zakładane harmonogramy :

  • A. Kórnik - Jarocin
  • Data wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia na realizację ( planowane wszczęcie ): 07.2024
  • Lata realizacji : 2026 – 2028
  • B. Jarocin – Ostrów Wielkopolski:
  • Data wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia na realizację ( planowane wszczęcie ): 09.2024
  • Lata realizacji: 2026-2028
  • C. Ostrów Wielkopolski-Kępno
  • Data wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia na realizację ( planowane wszczęcie ): 06.2023
  • Lata realizacji: 2025-2027

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2022 w Pleszewie.  Wielkopolscy strażacy słowo dziękuję usłyszeli dziś nie raz

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2022 w Pleszewie. Wielkop...

Pleszew. Rodzinna opowieść na tle historii Pleszewa. Promocja książki "Dziewczyna z kamienicy" autorstwa Dagmary Leszkowicz - Załuskiej

Pleszew. Rodzinna opowieść na tle historii Pleszewa. Promocj...

Kolizja w Pleszewie. Najbardziej niebezpieczne skrzyżowanie w Pleszewie. Kolejna kolizja na Słowackiego i Lipowej

Kolizja w Pleszewie. Najbardziej niebezpieczne skrzyżowanie ...

Osiedle Armii Poznań Pleszew z masą kłopotów. Burmistrz Pleszewa podtrzymuje swoje zdanie, ale pod pewnymi warunkami

Osiedle Armii Poznań Pleszew z masą kłopotów. Burmistrz Ples...

Pleszew. 46-latek seksualnie wykorzystał nieletnią! Umówił się z nią przez internet

Pleszew. 46-latek seksualnie wykorzystał 13-letnią dziewczyn...

Pleszew. Wypadek na DK 11. Samochód uderzył w drzewo. Są utrudnienia w ruchu

Pleszew. Wypadek na DK 11. Samochód uderzył w drzewo. Są utr...

Pleszew. Z Mariuszem Szczygłem na każdy temat o Czechach

Pleszew. Z Mariuszem Szczygłem na każdy temat o Czechach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie