Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się Triduum Paschalne 2023. O której godzinie w kościołach powiatu pleszewskiego zostaną odprawione liturgie i msze święte?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Tomasz Bolt/Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Przed nami najważniejsze święta w Kościele katolickim. W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, którego istotą jest celebracja męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. O której godzinie w kościołach powiatu pleszewskiego zostaną odprawione liturgie i msze święte?

Spis treści

Wielki Tydzień

Trwa Wielki Tydzień. To w chrześcijańskiej tradycji okres bezpośrednio poprzedzający Wielkanoc. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, która upamiętnia przybycie Chrystusa do Jerozolimy. Tego dnia w kościołach kapłani święcą palmy będące symbolem odradzającego się życia. Poniedziałek, wtorek i środa to czas poświęcony pojednaniu. Wówczas w świątyniach nie ma specjalnych obrzędów. Kulminację Wielkiego Tygodnia stanowi Triduum Paschalne, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek.

Wielki Czwartek

W Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i eucharystii podczas ostatniej wieczerzy. W kościołach katedralnych odprawiana jest wtedy uroczysta msza sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Nazywana jest ona Mszą Krzyżma, ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń podczas: chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W jej trakcie odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

W kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne i kończy okres Wielkiego Postu. W trakcie hymnu "Chwała na wysokości" biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu, dzwony i organy milkną (mogą być jednak nadal używane dla podtrzymania śpiewu). W czasie przeistoczenia używane są kołatki bez gongu. W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, czyli tzw. "Mandatum". Po zakończeniu wieczerzy Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek.

Wielki Piątek

Po południu, zwykle o godzinie 15 (godzina śmierci Jezusa na krzyżu) w wielu kościołach odprawiane są nabożeństwa drogi krzyżowej. Wieczorem w świątyniach odbywają się uroczyste liturgie Męki Pańskiej. Podczas tych nabożeństw najpierw odczytuje się albo odśpiewuje z podziałem na role Mękę Pańską z Ewangelii św. Jana, a potem adoruje krzyż. Po adoracji krzyża, która jest centralną częścią wielkopiątkowej liturgii, z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i udziela się wiernym komunii. Później odbywa się procesja do Grobu Pańskiego. W wielu kościołach adoracja trwa przez całą noc.

Wielka Sobota

To dzień czuwania przy Bożym Grobie. Tego dnia w Kościele dominuje milczenie liturgiczne, a wierni oddają się refleksji nad sensem męki i śmierci Chrystusa, oczekując zmartwychwstania. Najbardziej znanym wydarzeniem tego dnia jest poświęcenie potraw na wielkanocny stół. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest liturgia Wigilii Paschalnej, należąca już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej.

Święta Wielkanocne

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna. To dzień, w którym cieszymy się ze zmartwychwstania Jezusa. Wczesnym rankiem w wielu parafiach odbywa się msza św. rezurekcyjna, czyli uroczyste nabożeństwo połączone z procesją, którego celem jest obwieszczenie światu dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa. W procesji obok hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego.

W drugi dzień świąt w większości kościołów msze odbywają się w takim samym porządku, co w niedzielę. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby.

W galerii prezentujemy godziny mszy i nabożeństw na najbliższe dni w wybranych parafiach powiatu pleszewskiego.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W niedzielę, 2 kwietnia, odbyła się kolejna odsłona Targów Rolno-Ogrodniczych Agromarsz w Marszewie. Impreza znów przyciągnęła tłumy. Organizatorzy przygotowali dla gości prezentację sprzętu rolniczego, urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, pokaz rękodzieła czy tradycyjny kiermasz ogrodniczy.

Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze Agromarsz 2023 w Marszewie, ...

Wielkanoc 2023 na wesoło! Do Marszewa przykicały dwa zajączki. Puste koszyczki w magiczny sposób zapełniły się prezentami i słodyczami

Wielkanoc 2023 na wesoło! Do Marszewa przykicały dwa zajączk...

1 kwietnia 2023 r. Stanisława Brzezińska w gronie licznej rodziny świętowała 100. urodziny. Z okazji tak zaszczytnego jubileuszu mieszkankę Kolonii Obory odwiedzili również przedstawiciele gizalskiej gminy w osobach: wójt Robert Łoza, przewodniczący Rady Roman Rojewski i kierownik USC Iwona Lewicz, która jest jednocześnie wnuczką jubilatki.

Piękny jubileusz. Stanisława Brzezińska, mieszkanka gminy Gi...

W konkursie w Chrzanie wzięło udział ponad 100 kół gospodyń wiejskich z Wielkopolski. W tym gronie nie zabrakło pań z powiatu pleszewskiego. Do domu z wyróżnieniami wróciły: KGW Chocz, KGW Nowa Kaźmierka i KGW Rokutów.

Finał konkursu „Tarcie chrzanu w Chrzanie - Wielkopolskie Tr...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto