Rozbudowa pleszewskiego szpitala

IKA
Rusza II etap rozbudowy szpitala. Powstaje trzykondygnacyjny budynek m.in. dla onkologii, oddziału chorób wewnętrznych, paliatywnego, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, które funkcjonują na zbyt małej powierzchni. Ograniczenia lokalowe obecnego budynku szpitala uniemożliwiają dalszy rozwój PCM.

Etap I polegał na budowie pawilonu przylegającego do SOR, który będzie służył przede wszystkim oddziałowi chirurgicznemu i kardiologicznemu. Pawilon jest zlokalizowany na wysokości Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i zwrócony w stronę bloku mieszkalnego (tzw. Hotelu Pielęgniarek)

.- Powierzchnia pawilonu to 288 m 2 , które pomieszczą gabinet zabiegowy z niezbędnym zapleczem lekarsko-pielęgniarskim oraz technicznym. Powstanie tam pracownia hemodynamiki oraz wykonywane będą zabiegi z zakresu chirurgii naczyń (angiologii). Parterowy budynek został posadowiony na odpowiednich fundamentach umożliwiających rozbudowę szpitala - mówi rzecznik szpitala Ireneusz Praczyk.

Fundament od strony południowej ma solidną żelbetową konstrukcję, która stanowić będzie podstawę pod 3-kondygnacyjny budynek, którego budowa stanowi II etap rozbudowy szpitala. Powstająca konstrukcja pozwoli w dalszej perspektywie na posadowienie nawet 6 kondygnacji. Inwestycja ruszyła w sierpniu i potrwa do maja 2012 r., a polegać będzie na budowie wspomnianego trzykondygnacyjnego budynku szpitala w stanie surowym zamkniętym, połączonego bezpośrednio z istniejącym już parterowym budynkiem pracowni hemodynamiki oraz łącznikami z istniejącym sześciokondygnacyjnym budynkiem szpitalnym.

Inwestycji wynika z konieczności dostosowania do wymogów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011r. w sprawie wymagań jakimi powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 31, poz. 158)- mówi Praczyk.
Jednak przede wszystkim oddziały takie jak onkologia, oddział chorób wewnętrznych, paliatywny, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy funkcjonują na zbyt małej powierzchni. Ograniczenia lokalowe obecnego budynku szpitala uniemożliwiają dalszy rozwój PCM.

- Najtrudniejsze warunki dla udzielania świadczeń ma onkologia z pododdziałem hematologicznym. Obecnie na jednej kondygnacji znajduje się oddział wewnętrzny z kardiologicznym. W związku z powyższym planujemy przeniesienie do nowo powstałego budynku oddziałów: onkologicznego, kardiologicznego , a także rehabilitacyjnego, tak aby mógł powstać duży oddział o tym profilu.

Wyprowadzenie tych oddziałów pozwoli stworzyć lepsze warunki dla oddziału wewnętrznego z pododdziałem nefrologicznym oraz dla oddziałów opieki długoterminowej, a także pozwoli na rozszerzenie wachlarza usług z zakresu specjalistki ambulatoryjnej, co pozwoli m.in. kontynuować kompleksowo opiekę poszpitalną w poradniach należących do PCM - mówi rzecznik PCM Ireneusz Praczyk.

Konkretne plany lokalizacji poszczególnych komórek medycznych wyglądają następująco:
 na poziomie przyziemia
zlokalizowany zostanie Zakład Fizykoterapii wykonujący świadczenia ambulatoryjne, poradnia onkologiczna i hematologiczna oraz sala dziennego podawania chemii a także pomieszczenia biurowe z sala konferencyjną
 na parterze
funkcjonować będzie 32 łóżkowy oddział kardiologiczny z 6 łóżkami intensywnego nadzoru kardiologicznego z pracowniami EKG, prób wysiłkowych, Holterowską i ECHO serca,
a drugiej połowie kondygnacji znajdzie miejsce oddział onkologiczny z 33 łóżkami i 13 łóżkami pododdziału hematologicznego
 na I piętrze
znajdzie się duży 64-łóżkowy oddział rehabilitacyjny, przy czym rehabilitacji ogólnoustrojowej służyć będą 34 łóżka , a po 10 łóżek zostanie przeznaczonych odpowiednio na rehabilitację neurologiczną, kardiologiczną i ortopedyczną; trafi tu również Dzienny Oddział Rehabilitacji dla Dorosłych i dla Dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym.

Wszystkie oddziały w nowo powstałym budynku dysponować będą „jedynkami oraz salami dwu- i trzyłóżkowymi z łazienkami oraz izolatkami. Na każdym piętrze będzie kuchenka dla chorych oraz WC dla odwiedzających.

Do pomieszczeń oddziału onkologicznego na IV piętrze przeniesione zostaną oddział paliatywny i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Po przeniesieniu kardiologii całe piętro (60 łóżek) zajmie interna, która oprócz istniejącej już kardiologii będzie zajmować się również pacjentami ze schorzeniami reumatologicznymi. Przemieszczenie rehabilitacji i oddziałów opieki długoterminowej pozwoli powiększyć oddział noworodkowy i położniczo-ginekologiczny oraz zaadaptować pomieszczenia na poradnie specjalistyczne.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie