MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 2022. Oficer 70 Pleszewskiego Pułku Piechoty walczył w Powstaniu Warszawskim

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 2022. Oficer 70 Pleszewskiego Pułku Piechoty walczył w Powstaniu Warszawskim
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 2022. Oficer 70 Pleszewskiego Pułku Piechoty walczył w Powstaniu Warszawskim FOT udostępnione przez Piotra Ostrowskiego - krewnego kpt. A. Dembowskiego, portal bohaterowie1939.pl
Kpt. Antoni Dembowski, oficer 70 Pułku Piechoty w Pleszewie, był podczas powstania warszawskiego dowódcą kompanii „Lodecki” w VII Zgrupowaniu AK „Ruczaj”. Za swoje walki powstańcze został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W 2022 roku przypada 78. rocznica Powstania Warszawskiego. W godzinie „W” (17.00) Warszawa, a wraz z nią cały kraj, zatrzyma się w celu uczczenia pamięci Powstańców Warszawskich. Również w Pleszewie odbędą się uroczystości upamiętniające bohaterów. O godz. 17.00 pleszewianie spotkają się tradycyjnie pod tablicą upamiętniającą bohaterów AK przy placu Kościelnym.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 2022. Oficer 70 Pleszewskiego Pułku Piechoty walczył w Powstaniu Warszawskim
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 2022. Oficer 70 Pleszewskiego Pułku Piechoty walczył w Powstaniu WarszawskimFOT udostępnione przez Piotra Ostrowskiego - krewnego kpt. A. Dembowskiego, portal bohaterowie1939.pl

Pleszewianin walczył w Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia 1944 rok wybuchło Powstanie Warszawskie. Wszystko rozpoczęło się dokładnie o godz. 17.00, w tzw. godzinie „W”. Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Wśród walczących o naszą wolność był oficer 70 Pleszewskiego Pułku Piechoty walczył w Powstaniu Warszawskim - kpt. Antoni Dembowski.

Biogram kapitana Antoniego Dembowskiego - opracowany przez Tomasza Wojtalę

Antoni Kazimierz Stanisław DEMBOWSKI (1910 - 1963)
Ur. 26.X.1910 w Wadowicach, w Galicji (zabór austriacki). Rodzicie: Zygmunt Dembowski, Maria z d. Denslerow. W latach 1921-29 uczył się w Gimnazjum Humanistycznym w Strzyżowie nad Wisłokiem, gdzie zdał maturę. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej (1929-32) w okresie, gdy jej komendantem był Pleszewianin płk. dypl. Ludwik Bociański. Promocję na ppor. służby stałej piechoty uzyskał 15.VIII.1932 z wynikiem dobrym (IX promocja im. „Nocy Listopadowej”).

Przydzielony do 70 Pułku Piechoty w Pleszewie na d-cę plutonu. Awans na porucznika 1.I.1935 i d-cę kompanii. W 1936 ukończył kurs oficerów pionierów w Centrum Wyszkolenia Saperów w Modlinie i został w 70 pp d-cą plutonu pionierów (1936-38). Ożenił się z Anielą z d. Radomską. 3.IX.1938 urodziła im się córka Danuta. W 1939 odbył kurs na d-cę kompanii w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie. Przeniesiony na d-cę 4 kompanii strzeleckiej w II bat. 70 pp (VIII.1939). Walczył w Wojnie Obronnej’ 1939, m.in. w bitwie nad Bzurą. Uniknął niewoli. Od III.1940 w konspiracji - członek Tajnej Organizacji Wojskowej (TOW). Należał do Komórki „Pokrzywa” Obszaru „Wisła” (Warszawa). Ukończył kursy konspiracyjny (1940) i dywersyjny (1941). Znał język niemiecki. Z-ca szefa sabotażu i dywersji TOW na powiaty: Głowno, Łowicz, Sochaczew, Skierniewice, Grójec, Grodzisk, Mińsk Maz., Węgrów, Sokołów, Siedlce, Garwolin i Łuków. Organizował działania sabotażowe w fabrykach, na lotniskach i kolei (m.in. wykolejenie pociągów pod Łowiczem, Siedlcami i Mińskiem Maz.) oraz akcje odbicia więźniów.

W l. 1942-43 komendant dywersji TOW. Po scaleniu TOW z Armią Krajową został z-cą szefa Kedywu (kierownictwa dywersji) Obszaru Warszawskiego AK. Awans na kapitana - 3.V.1943. Używał pseudonimów konspiracyjnych: Rogalski, Dębski, Lodecki.

- W Powstaniu Warszawskim d-ca kompanii „Lodecki” w VII Zgrupowaniu AK „Ruczaj”. Jego kompania walczyła na odcinku „Bogumił” w dzielnicy Śródmieście - Południe, gdzie broniła barykady na Placu Zbawiciela u wylotu Marszałkowskiej i Mokotowskiej. Za walki powstańcze odznaczony Krzyżem Walecznych - informuje Tomasz Wojtala.

to uzasadnienie, wydane przez d-cę odcinka płk. Bogumiła:

„Bardzo dobry d-ca kompanii. Mimo bardzo ciężkich warunków i stałego naporu nieprzyjaciela utrzymuje i poszerza swoje pozycje. Swą dzielną i zdecydowaną postawą daje dobry przykład żołnierzom”.

Po upadku powstania trafił do niewoli: najpierw do obozu przejściowego w Ożarowie, potem do Stalagu 344 (VIII B) Lamsdorf w Łambinowicach k. Opola, wywieziony do Stalagu X-B w Sandbostel (nr jeńca 225370), a ostatecznie osadzony w Oflagu VII-A w Murnau. 29.IV.1945 uwolniony przez wojska amerykańskie. Przebywał w Obozie Polskich Oficerów w Murnau. Wyjechał do Włoch i wstąpił do II Korpusu Polskiego. Został d-cą komp. w 65 bat. 16 Pomorskiej Brygady Piechoty. Zdemobilizowany w Wielkiej Brytanii. Powrócił do Polski i zamieszkał w Szczecinie. Zmarł 2.I.1963 r.. Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Odznaczenia: Order Wojenny Virtuti Militari V kl. (4.X.1944), dwukrotnie Krzyż Walecznych (15.IX.1944 - za Powstanie Warszawskie; XI.1966 - za Wojnę Obronną’ 1939), brytyjski War Medal 1939-1945 / Medal Wojny 1939-1945 (19.VII.1946), Medal Wojska (15.I.1947), odznaki pamiątkowe 70 pp, AK, 65 Pomorskiego Batalionu Piechoty.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gołuchów. Wyszli z domów powitać pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę. Były kwiaty, ciasto i łzy wzruszenia!

Gołuchów. Wyszli z domów powitać pielgrzymów zmierzających n...

Pleszew. Festyn dwóch osiedli w strugach deszczu. Pogoda nie była im straszna!

Pleszew. Festyn dwóch osiedli w strugach deszczu. Pogoda nie...

Pleszew. Potężna ulewa przeszła nad Pleszewem. Wenecja po pl...

Pleszew. Najniebezpieczniejsze skrzyżowania w Pleszewie. W tych miejscach najczęściej dochodzi do wypadków. Tutaj lepiej uważać!

Pleszew. Najniebezpieczniejsze skrzyżowania w Pleszewie. W t...

Pleszew. Park kieszonkowy w Pleszewie zachwyca kolorami i kwitnącymi kwiatami. Tutaj jest pięknie!

Pleszew. Park kieszonkowy w Pleszewie zachwyca kolorami i kw...

Pleszew. Pikniki czwartkowe w Pleszewie. Tak potrafią się bawić tylko pleszewscy seniorzy. To się dopiero nazywa ogień na parkiecie!

Pleszew. Pikniki czwartkowe w Pleszewie. Tak potrafią się ba...

Pleszew. Nowe bloki na Mieszka I coraz wyższe. Inwestycja idzie zgodnie z planem pomimo problemów na rynku budowlanym

Pleszew. Nowe bloki na Mieszka I coraz wyższe. Inwestycja id...

Pleszew. Wracamy do tematu pobicia metalowym prętem w Pleszewie. Areszt dla 38-letniego mężczyzny za pobicie w centrum miasta

Pleszew. Wracamy do tematu pobicia metalowym prętem w Plesze...

Pleszew. Muzyczna Strefa Kultury na Rynku. Pleszew rozśpiewany na całego! To była muzyczna uczta dla ciała i ducha

Pleszew. Muzyczna Strefa Kultury na Rynku. Pleszew rozśpiewa...

Pleszew. Będzie jak w starym kinie. Rusza kolejny etap remontu Kina Hel w Pleszewie

Pleszew. Będzie jak w starym kinie. Rusza kolejny etap remon...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto