Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowa sprzedaż węgla w sklepie internetowym PGG. Jest 2-3 razy tańszy niż w innych składach. Kiedy kolejna sprzedaż?

Emilia Bromber
Emilia Bromber
W Wielkopolsce są trzy składy autoryzowane przez PGG.
W Wielkopolsce są trzy składy autoryzowane przez PGG. Krzysztof Kaplica
Polska Grupa Górnicza zmieniła zasady sprzedaży węgla przez internet. Odbywa się ona we wtorki i czwartki od godziny 16. W pierwszym tygodniu tego systemu 60 tys. ton węgla trafiło do ponad 13 tys. gospodarstw domowych. Węgiel od PGG można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego PGG, bezpośrednio w kopalniach oraz za pośrednictwem autoryzowanych składów węgla zlokalizowanych w różnych częściach Polski. W Wielkopolsce są trzy takie składy.

Polska Grupa Górnicza 11 marca uruchomiła sprzedaż węgla luzem i workowanego przez internet w atrakcyjnych cenach - ok. 1 tys. zł za tonę. Zainteresowanie było jednak tak duże, że samo załadowanie strony było często niemożliwe, a co dopiero zakup węgla, który zazwyczaj był już wyprzedany. Od 31 maja zasady sprzedaży się zmieniły i jest ona uruchamiana dwa razy w tygodniu - we wtorki i czwartki o godz. 16 do wyczerpania zapasów. Sesja sprzedażowa 3 czerwca trwała 7 godzin.

- Tylko w ciągu dwóch dni sprzedażowych (wtorek i czwartek) węgiel z PGG S.A. w cenach producenta, czyli 2-3 razy taniej niż w składach węglowych kupiło ponad 13 tys. gospodarstw domowych. Do klientów indywidualnych skierowano w sumie prawie 60 tys. ton węgla, czyli tyle ile w zeszłym roku PGG S.A. sprzedawała w ciągu kilku miesięcy dla gospodarstw domowych – informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG.

Węgiel przez internet mogą kupić także mieszkańcy Wielkopolski. Surowiec workowany dostarczany jest kurierem, a do transportu węgla luzem można zatrudnić firmę.

- Staramy się ułatwić transport. Na stronie internetowej jest lista firm transportowych, która cały czas się rozszerza - przekazuje Tomasz Głogowski. Jak informuje PGG, cała dobowa produkcja węgla opałowego dla gospodarstw domowych jest kierowana do sprzedaży w trzech kanałach dystrybucji: za pośrednictwem sklepu internetowego PGG, bezpośrednio w kopalniach oraz za pośrednictwem autoryzowanych składów węgla zlokalizowanych w różnych częściach Polski.

W Wielkopolsce są trzy składy autoryzowane przez PGG: Skład Węglowy AL PARI w Poznaniu przy ul. Romana Maya 42-50, Skład Opału Knapscy w Przeźmierowie przy ul. Rzemieślniczej 50c oraz Skład Węglowy Rolnik w Jarocinie przy ul. Niepodległości 30. Cena za tonę wynosi od 1240 do 1450 zł.

Jak zauważa Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, jeśli chodzi o ceny węgla, należy uwzględnić istnienie dwóch równoległych rynków z innymi uwarunkowaniami. Taniej będzie na rynku polskich producentów. Problem w tym, że węgla jest mało. Jak szacuje IGSPW, krajowa produkcja zaspokaja jedynie ok. 40 proc. zapotrzebowania sektora komunalno-bytowego.

Drugim źródłem był import z Rosji, Kazachstanu i Kolumbii, ale po wprowadzeniu embarga na rosyjski IGSPW szacuje, że w sektorze komunalno-bytowym zabraknie ok. 40 proc. węgla, czyli ok. 4 mln ton.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowa sprzedaż węgla w sklepie internetowym PGG. Jest 2-3 razy tańszy niż w innych składach. Kiedy kolejna sprzedaż? - Głos Wielkopolski

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto