Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma podatkowa od 1 lipca. "Podatki zostaną uproszczone". 12-procentowy PIT, likwidacja ulgi dla klasy średniej. Co jeszcze się zmieni?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Pierwszy próg podatkowy zostanie obniżony z 17 do 12 proc. Zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej. Takie zmiany w systemie podatkowym zapowiedzieli na konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz szef poznańskiej izby skarbowej Marek Pospieski. Zapowiedzieli serię spotkań online oraz stacjonarnie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie eksperci będą tłumaczyli wszelkie wątpliwości związane z nowym prawem podatkowym.

Pozostałe zmiany to między innymi możliwość stosowania kwoty wolnej od podatku u pracodawców, zleceniodawców, czy przez ZUS. Preferencyjnie rozliczać się będą osoby samotnie wychowujących dzieci, zwiększono limit dochodów dziecka z 3081 do 16061 złotych. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość rozliczania części składek zdrowotnych. Wszystkie terminy składania zeznania podatkowego zostaną ujednolicone do 30 kwietnia.

Reforma podatkowa 2022. Masz wątpliwości? Zaplanowano spotkania online

- Celem było uproszenie systemu podatkowego - stwierdza Marek Pospieski, dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. - Polski Ład uczynił nas bardzo kompetentnymi w pomaganiu - podkreśla. Zmiany te wejdą w życie od 1 lipca, co oznacza że już wtedy będą pobierane niższe zaliczki na podatek dochodowy. Zaplanowano szereg spotkań online i stacjonarnie w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, 29 czerwca o godzinie 9:30 i 17, na których każdy będzie mógł rozwiać swoje wątpliwości, co do wprowadzanych zmian.

- Chcemy to zrobić tak, żeby nie było żadnych wątpliwości zarówno po stronie pracodawcy, jak i również po stronie zwykłego Kowalskiego, żeby każdy wiedział czego może spodziewać się na koncie, otrzymując wypłatę w lipcu czy w sierpniu - stwierdza Małgorzata Spychała-Suszczyńska, rzeczniczka prasowa poznańskiej Izby Skarbowej.

Podatki zostaną uproszczone, a samorządy otrzymają rekompensaty

Zdaniem wojewody opracowywany jest system rekompensat, które mają pokryć ewentualne różnice w dochodach samorządów, spowodowane mniejszymi wpływami z podatków. - Są szykowane rozwiązania fiskalne takie, ażeby rekompensowały samorządom te ubytki w budżetach gminnych czy też powiatowych o kwoty, które są potrzebne do normalnego funkcjonowania. - stwierdza wojewoda Michał Zieliński. Przypomniał także o dotacjach, jakie samorządy otrzymały w ramach programu "Polski Ład". Na razie nie wiadomo jakie mechanizmy miałby zostać wprowadzone i jak miałyby funkcjonować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto