Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratownicy ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne i apelują: "Zatroszczmy się o ludzi i zwierzęta!"

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Ratownicy wodni przestrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. - Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie - podkreślają. Jednocześnie apelują, aby zimą zatroszczyć się zarówno o ludzi, jak i zwierzęta.

Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Wielkopolskiego Oddział Środowiskowy w Gołuchowie: Dominik Kołaski, Piotr Kramarczyk, Jurek Paklesa, Eliasz Solarczyk i Marta Tułacz wraz z wolontariuszkami: Gabrysią Juszczak i Nikolą Luźniarek w poniedziałkowe popołudnie udali się do pleszewskiego parku leśnego „Planty” oraz parku miejskiego, aby sprawdzić tradycyjne miejsca wypoczynku pleszewian.

- Znajdujące się tam zbiorniki wodne korcą, aby wykorzystać je jako ślizgawki. Pamiętajmy jednak o tym, że pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom i nigdy nie jest takiej samej grubości na całej powierzchni. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie, bo załamanie się lodu to śmiertelne zagrożenie. Absolutnym minimum, aby bezpiecznie wejść na lód to 10-15 cm grubości. Poniżej tych wartości nie powinniśmy wchodzić na zamarznięte jeziora natomiast na rzeki nie powinniśmy próbować wchodzić wcale z uwagi na to, że lód na rzekach ma zupełnie inną strukturę. Podczas kontroli pokrywa lodowa miała grubość około 8 – 10 cm, jednak zachęcamy, aby korzystać z profesjonalnych lodowisk, które są odpowiednio przygotowane i nadzorowane - opowiada Dominik Kołaski, prezes WOPR Gołuchów.

Napotkanym podczas kontroli osobom ratownicy przypominali zasady bezpieczeństwa oraz wręczali czapki i ręczniki zakupione przez Pleszewskie Centrum Medyczne. Była to również dobra okazji do rozmowy o zasadach udzielania pierwszej pomocy oraz o tym, co należy zrobić, gdy jest się świadkiem wypadku.

"Zadbajmy o ludzi i zwierzęta!"

Zima w pełni. Niska temperatura powietrza w połączeniu z siłą wiatru przyczynia się do wychłodzenia organizmu. - Najbardziej narażeni na wychłodzenie są ludzie bezdomni, którzy przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach, np. pustostanach, w działkowych altankach czy piwnicach. Zachowajmy czujność i poinformujmy służby ratunkowe, jeśli wiemy o osobach przebywających w takich miejscach. Mrozy to również trudny czas dla zwierząt, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz. Zadbajmy o to, aby buda psa, który mieszka na podwórku była dobrze ocieplona, uszczelniona, odizolowana od podłoża i osłonięta od wiatru. Podczas mrozów pies powinien też dostać ciepły posiłek, jedzenie powinno być wysokoenergetyczne, a woda nie może być zamarznięta. Jeśli nie możemy psa wpuścić do domu, może uda się mu na czas dużych mrozów zapewnić legowisko chociaż w garażu czy innym pomieszczeniu gospodarczym - podkreśla Dominik Kołaski. Na wychłodzenie organizmu narażone są także bardzo osoby starsze i z demencję, które mogą mieć zaburzenia poczucia ciepła i zimna. Często zdarza się, że osoby te ubierają się nieadekwatnie do pogody.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Gmina Gizałki. "1918 kroków ulicami Gizałek". Mieszkańcy upa...

Pleszew. 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pl...

Pleszew. Paderewski przybył do Pleszewa. Wstęp do obchodów r...

Gmina Gołuchów. Pożar budynku mieszkalnego w Bogusławicach. ...

Dobrzyca. Wypadek w gminie Dobrzyca. Poszkodowanych zostało ...

Gmina Gizałki. Stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo

Uroczystość oficjalnego przejęcia władzy przez pleszewską Radę Ludową, połączone z zawieszeniem na ratuszu (wejście główne wówczas od strony południowej) polskiego godła narodowego. Pleszewskim powstańcom wręczono sztandar z napisem: Pleszewski Pułk Strzelców oraz przyjęto przysięgę od nowych ochotników. W trakcie uroczystości odśpiewane zostały: Mazurek Dąbrowskiego oraz Rota, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Ludowej, ks. Kazimierz Niesiołowski. Manifestacje i patriotyczne msze święte odbywały się również w innych miejscowościach powiatu. Trzy dni wcześniej, 3 stycznia, na posiedzeniu Rady Ludowej wybrano polskie władze: burmistrza Stefana Karczewskiego, starostę Artura Szenica i ppor. Ludwika Bociańskiego jako komendanta wojskowego. 

Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przeczytajc...

Pleszew. Dom Kultury w Pleszewie był kultową "miejscówką". B...

Pleszew. Jej torty to prawdziwe dzieła sztuki! Kto by pomyśl...

Niezwykłe Indie. Kraj kontrastów oczami pleszewianki Anny Ch...

Historia Turnieju Czterech Skoczni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto