Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratowali ludzi i mienie, organizowali zawody, konkursy, turnieje sportowe, doskonalili swoje umiejętności. Ochotnicy podsumowali 2022 rok

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Ponad 1000 interwencji w 2022 roku odnotowały jednostki straży pożarnej z powiatu pleszewskiego. Mieszkańcom pomagali zarówno funkcjonariusze PSP, jak i druhowie z OSP. 19 stycznia Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pleszewie podczas noworocznego spotkania w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie podsumował minione 12 miesięcy.

Spis treści

Ratują ludzi i mienie

Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pleszewie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie podsumował 2022 rok. Podczas noworocznego spotkania druhowie wspólnie z zaproszonymi gośćmi omówili najważniejsza wydarzenia minionych dwunastu miesięcy.

- To był trudny rok. W pierwszym kwartale jeszcze dawał nam się we znaki koronawirus, później wybuchła wojna w Ukrainie. Mnóstwo pracy mieliśmy choćby z usuwaniem skutków wichury, która dotknęła powiat pleszewski

- opowiadał Zbigniew Serbiak, prezes związku.

Orkan Dudley sprawił, że od 17 do 20 lutego Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej odnotowała 118 zdarzeń tylko w gminie Dobrzyca, natomiast w całym powiecie strażacy interweniowali 248 razy. Łącznie w tym okresie mieszkańcom pomagało 1242 ratowników z 248 zastępów OSP i PSP. Nasi strażacy otrzymali wsparcie również od kolegów z Grodziska Wlkp., Inowrocławia, Ostrowa Wlkp. czy Poznania.

Trudnych dni nie brakowało również w dalszej części roku. 14 maja między godziną 16 a 17 doszło do trzech pożarów i jednego wypadku.

- Dzięki dobrej organizacji i współpracy Komendy Powiatowej z OSP sprawnie poradziliśmy sobie z tym zdarzeniami

- podkreślał bryg. Waldemar Barański, zastępca komendanta PSP.

W sumie w 2022 roku jednostki straży pożarnej z powiatu pleszewskiego interweniowały 1043 razy, co oznacza, że do akcji ruszały średnio co 8 godzin i 36 minut. Na tę liczbę złożyło się 214 pożarów, 782 innych miejscowych zagrożeń oraz 48 fałszywych alarmów. Akcje gaśnicze najczęściej, bo aż 204 razy, kończyły się zaklasyfikowaniem pożaru jako pożar mały, czyli taki, którego powierzchnia wynosi do 70 metrów kwadratowych.

- W gminie Chocz liczba pożarów wzrosła o 311%, z 9 w 2021 r. do 37 w 2022 r. W sąsiedniej gminie Gizałki statystyki poszły w górę z 12 do 33, czyli 170%. Różnych można się dopatrywać przyczyn takiego stanu rzeczy. Tym zajmują się organy dochodzeniowo-śledcze, prokuratura i policja

- mówił Waldemar Barański.

Strażacy z PSP i OSP wspólnie uczestniczyli w ćwiczeniach. Wystarczy wymienić manewry "Las" czy działania na terenie Pleszewskiego Centrum Medycznego. Potwierdzeniem zgodnej współpracy było przeniesienie biura Zarządu Oddziału Powiatowego z budynku Starostwa do Komendy Powiatowej.

Powrót do normalności

Ratowanie ludzi, zwierząt i mienia to oczywiście najważniejsze zadanie strażaków ochotników, ale nie jedyne. Druhowie organizują również imprezy sportowe i kulturalne, różnego rodzaju konkursy, zawody strażackie, biorą udział w szkoleniach i ćwiczeniach, ciągle doskonaląc swoje umiejętności.

- Obostrzenia związane z koronawirusum mocno nas wyhamowały, ale w tym roku staraliśmy się przywracać do życia kolejne wydarzenia

- podkreśla Zbigniew Serbiak. Z najświeższych kwestii - na początku grudnia 2022 roku odbył się Powiatowy Turniej Siatkówki Jednostek OSP. Gospodarzem zmagań były Gizałki, a triumfowali ochotnicy z Kościelnej Wsi. Wcześniej zorganizowano choćby XVI Rajd Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W Sośnicy bawiło się blisko 70 osób. Młodzież miała okazją wykazać się również podczas Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Dużo emocji dostarczyły oczywiście zawody sportowo-pożarnicze. To tylko kilka przykładów działalności związku.

Książka z nagrodą

Do aktywności należy jeszcze dodać wydawanie książek dokumentujących historię OSP. 19 listopada 2021 roku światło dzienne ujrzała publikacja pt. "Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Pleszewskiego RP w latach 1921-2021". Efekt ponad trzyletniej pracy został doceniony w Konkursie na Pamiętniki, Wspomnienia, Opracowania i Relacje "Z dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych". Spośród 30 nadesłanych prac, wyróżniono 8. Książka opisująca historię związku w naszym powiecie zajęła ex aequo 3. miejsce. Za powstanie pracy odpowiedzialna była komisja historyczna w składzie: Waldemar Barański, Andrzej Filipiak, Zenon Moczydłowski, Natalia Serbiak, Łukasz Szymczak i Jan Woldański. Ten ostatni odebrał nagrody w Warszawie, a podczas spotkania noworocznego upominki dotarły do pozostałych współautorów publikacji. Waldemar Barański i Jan Woldański przygotowali również opracowanie dokumentujące dzieje PSP od 1956 roku. Ta pozycja został wydana z okazji wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej. Druhowie mają już kolejne pomysły. Jednym z nich jest książka opisująca historię poszczególnych jednostek OSP.

Noworoczne spotkanie

Po podsumowaniu działalności przyszedł czas na noworoczne życzenia. W świąteczny nastrój wprowadził gości zespół sceniczno-wokalny "Ognista Drużyna", działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie pod kierunkiem Katarzyny Kaganek, który zaprezentował kilka kolęd i pastorałek. Modlitwę odmówił ksiądz kanonik Tadeusz Pietrzak, kapelan pleszewskich strażaków.

Życzenia ochotnikom składali przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji oraz władze samorządowe.

- Chciałem wam podziękować za miniony rok. Zawsze można na was liczyć. Wszyscy pamiętamy to, co wydarzyło się w lutym. Wówczas ponad tysiąc strażaków pracowało, żeby pomóc naszym mieszkańcom. Za to, za wasze wyszkolenie i profesjonalizm jeszcze raz serdecznie dziękuję. W nowym roku życzę wszystko dobrego dla was i dla waszych rodzin

- podkreślał starosta Maciej Wasielewski.

46 jednostek, setki członków - powiatowy związek w liczbach

Na zakończenie prezentujemy kilka danych statystycznych dotyczących liczby jednostek i osób tworzących Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pleszewie.

  • 46 - jednostek ochotniczych straży pożarnych zrzeszonych jest w powiatowym związku;
  • 1923 - członków zwyczajnych liczy związek, w tym gronie jest 205 kobiet;
  • 247 - członków wspierających liczy związek, w tym 13 kobiet;
  • 140 - członków honorowych liczy związek, w tym 3 kobiety;
  • 759 - stan osobowy jednostek operacyjno-technicznych;
  • 27 - młodzieżowych drużyn pożarniczych funkcjonuje w związku;
  • 256 - osób liczą w sumie MDP, w tym gronie jest 156 chłopców i 100 dziewcząt.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Roczny Antoś z Pleszewa był niewidomy od urodzenia. Lekarze z Okręgowe Szpitala Kolejowego w Katowicach przywrócili mu wzrok!

Roczny Antoś z Pleszewa był niewidomy od urodzenia. Lekarze ...

Mroczna historia pięknej kaplicy w Taczanowie Drugim. Jej wnętrze zachwyca, ale tuż obok wydarzyła się tragedia. Morderstwo w Taczanowie

Mroczna historia pięknej kaplicy. Jej wnętrze zachwyca, ale ...

Zderzenie dwóch pojazdów na ulicy Parkowej w Dobrzycy

Bartas Szymoniak zaprezentował trzeci singiel z płyty "Granice" pod wymownym tytułem "Pożegnanie". Artysta wkrótce wyruszy w trasę!

Bartas Szymoniak zaprezentował trzeci singiel z płyty "Grani...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto