Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej". Jak wypadły nasze gminy?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Od 16 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Jak w tegorocznym rankingu wypadły nasze gminy?

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Jego zasady ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych i pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej". - Zgodnie z przyjętą przez kapitułę metodologią, nasz ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania - podkreślają organizatorzy.

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" - jak powstaje?

Ranking obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Ocenie w tegorocznej edycji podlegało około 50 wskaźników. Maksymalna liczba punktów, jaką można było uzyskać wynosiła 100 dla gmin i miast (dla miast na prawach powiatu to 102 punkty).

W kategorii trwałość ekonomiczno-finansowa (maksymalnie 30 pkt.) oceniane były wskaźniki dotyczące: zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania finansami czy te dotyczące budowy potencjału rozwojowego. Z kolei w kategorii trwałość społeczna (maksymalnie 34 pkt.) brane były pod uwagę te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego.

- W kategorii trwałość środowiskowa (maksymalnie 26 lub 28 pkt.) kładliśmy nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowa, czy redukcja emisji spalin i smogu. W czwartej kategorii (maksymalnie 10 pkt.) sprawdzaliśmy jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami - tłumaczą twórcy rankingu.

Zestawienie jest przygotowywane odrębnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość.

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" - jak wypadły nasze samorządy?

Wśród miast i gmin miejsko-wiejskich liderem w tym roku okazała się świętokrzyska gmina Morawica (85,42 punktów), a więc również ubiegłoroczny zwycięzca. Na podium znalazł się jeszcze Bieruń (77,73), a także Puszczykowo (77,49). W tej kategorii - wśród 874 samorządów - sklasyfikowano trzy nasze gminy. Najwyżej, bo na 30. miejscu, uplasował się Pleszew (62,49). Dobrzyca (35,30) jest 414., a Chocz (31,75) 567.

Pozostałe nasze samorządy znalazły się w kategorii gmin wiejskich. Spośród 1537 samorządów najlepiej została oceniona gmina Kleszczów (71,06) z województwa łódzkiego. Tuż za nią Padew Narodowa (64,84) i Suchy Las (62,58). Na 637. miejscu znalazł się Gołuchów (24,89), Gizałki (19,49) uplasowały się na 1164. pozycji, a Czerminowi (17,94) przypadła lokata nr 1313.

Liderem zrównoważonego rozwoju wśród miast na prawach powiatu w Rankingu Samorządów 2020 okazały się Gliwice (83,68 punktów), które wyprzedziły Opole (83,21) i Sopot (81,32). W zestawieniu sklasyfikowano 65 miast.

W galerii możecie prześledzić, jak zmieniały się miejsca naszych samorządów w poszczególnych edycjach Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej".

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Gizałki. Cmentarz parafialny w Szymanowicach dwa dni p...

Pan Ryszard stracił swój dobytek w pożarze. Zawsze chętnie p...

Dobrzyca. Protest kobiet przeciwko wyrokowi Trybunału Konsty...

Gołuchów. Złota polska jesień w parku-arboretum [ZDJĘCIA]

"Paweł Rabiej nie otrzymał zgody na urlop". Wiceprezydent Warszawy zdymisjonowany

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto