Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radny zaproponował utworzenie funduszu pomocy dla mieszkańców rewitalizowanych ulic, którzy zechcą realizować odnowienie elewacji

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W Choczu trwa drugi etap rewitalizacji Placu 1 Maja. Kilka lat temu identyczny proces rozpoczęto na Rynku. Zmiany mają przejść również budynki znajdujące się w tym obszarze. Czy w gminnym budżecie znajdą się pieniądze na pomoc dla mieszkańców realizujących odnowienie elewacji swoich domów?

Rewitalizacja Placu 1 Maja rozpoczęła się przed rokiem. Prace skupiły się wokół figury św. Wawrzyńca. Wycięto drzewa, wykarczowano pnie, rozebrano dotychczasowe ogrodzenie, całe wzniesienie wyłożono kostką, położono granitowe obrzeża, wykonano podbudowę z uwzględnieniem stabilizacji cementowej. Kilka lat wcześniej identyczny proces rozpoczęto w Rynku. Wybudowano chodniki oraz alejki w parku, uzupełniono nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych, zamontowano ławki parkowe i kosze na śmieci.

Aktualnie realizowany jest drugi etap rewitalizacji Placu 1 Maja. Trwa budowa ronda i przebudowa drogi gminnej. Na tym cały proces się nie zakończy, a szybkość jego realizacji uzależniona jest od środków zewnętrznych, które uda się pozyskać władzom gminy Chocz. Całkowita wartość zadania szacowana jest na ponad 4 mln zł.

Już na bazie projektu wiadomo było, że zmiany dotkną również budynki znajdujące się przy Placu 1 Maja. Zgodnie z życzeniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków powinny być one w spójnej kolorystyce. Aby przyspieszyć ten proces radny Jan Woldański zaproponował stworzenie specjalnego funduszu pomocy. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców do odnowienia elewacji budynków. - Złożyłem wniosek o wyodrębnienie w przyszłorocznym budżecie pieniędzy na wsparcie do metra kwadratowego odnawianych elewacji. Fundusz ten przyspieszy poprawę estetyki wokół rewitalizowanych ulic - mówi Jan Woldański. Z takiej formy wsparcie mogliby korzystać nie tylko mieszkańcy Placu 1 Maja, ale także ulicy Rynek.

Najpierw projekt, później wsparcie

Zanim gmina będzie mogła zabezpieczyć środki, zgodnie z wytycznymi kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który objął historyczny urbanistyczny układ Chocza strefą ochrony konserwatorskiej, należy znaleźć w budżecie środki na opracowanie projektu architektonicznego dotyczącego kolorystyki pierzei wyżej wymienionych ulic. - Dopiero po uzgodnieniu projektu z konserwatorem będziemy mogli przewidzieć środki na dofinansowanie prac związanych z remontem elewacji dla zainteresowanych właścicieli budynków, którzy spełnią wytyczne zawarte w projekcie architektonicznym - opowiada burmistrz gminy Chocz Marian Wielgosik.

Ruszył proces wrocławskiego sędziego, oskarżonego o kradzież sprzętu RTV

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto