Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PSI PORADNIK: Czy psy powinny nosić kurtki?

Redakcja
archiwum Joanny Gottowt
Psie derki, kurteczki i pelerynki na dobre zagościły na ulicach polskich miast. Do niedawna były utożsamiane z wymysłami i fanaberiami wielkomiejskich środowisk. Dziś trafiają coraz częściej do małych miasteczek, w tym również Pleszewa. O tym, czy to moda czy konieczność opowiada Joanna Gottowt - instruktorka szkolenia psów z Psyjacielskiego Sadu.

Moda czy konieczność? Psy dawniej zwykle żyły na dworze i jakoś sobie musiały radzić przebywając na podwórku długie godziny. Dlaczego więc teraz ubieramy je wychodząc nawet na krótki spacer?
Otóż psy podobnie jak ludzie mają dwa rodzaje tkanki tłuszczowej. U nas, ludzi, pojawia się ona już w życiu płodowym. Następnie w niemowlęctwie traci swoją aktywność. Brunatna tkanka tłuszczowa ma właściwości termogeniczne. Pomaga przetrwać niskie temperatury ludziom i zwierzętom. Jednak, żeby była w pełni wykorzystywana, konieczna jest ekspozycja organizmu na niskie temperatury. Wówczas tolerancja na zimno wzrasta.

Czyli, w pewnym stopniu możemy ćwiczyć odporność na zimno. Tak dzieje się podczas przebywania zimą na dworze lub morsowania. Psy przebywające głównie na dworze będą lepiej znosiły niskie temperatury niż domowi pupile. Oczywiście tolerancja na zimno ma swoje granice i każdy pies powinien mieć zapewnione ciepłe i suche miejsce do odpoczynku.

Są jednak rasy psów, które wywodzą się z cieplejszego klimatu. Są pozbawione podszerstka, lub nawet sierści. Te rasy, podobnie jak wszystkie psy o bardzo smukłej budowie, będą gorzej znosiły zimno. Wielkość psa również ma pewne znaczenie, ale nie jest najistotniejszym czynnikiem. Dlatego kurtka posłuży tak yorkowi, grzywaczowi, jak również wyżłowi weimarskiemu. Ponadto szczególnie dbać powinniśmy o szczeniaki i starsze psy. Te ostatnie chronimy nawet podczas krótkich wyjść w mroźne poranki, ponieważ rozgrzane mięśnie i stawy źle znoszą nagłe wychłodzenie. Dla starszych psów, które mają sztywne ruchy, problem z poruszaniem się, cierpią na dolegliwości bólowe stawów powinniśmy kupować ubranka w których nie ma potrzeby przekładania łap.

Niektóre psy zaakceptują kurteczki od razu, inne w ubrankach nie będą czuły się komfortowo. Psy lękowe mogą bać się również przełożenia głowy przez otwór kurtki. Jeśli nie uda nam się kupić ubranka, z rozpięciem przy szyi, to możemy psa w odpowiedni sposób przygotować do zakładania derki.

Warto zwrócić uwagę, żeby ubranka były dostosowane do temperatury. Nie można psów przegrzewać. Przede wszystkim, przy doborze kurtek pamiętajmy o wygodzie. Dodatkowe elementy typu kaptury, uszka, skrzydełka, rogi czy pióropusze, będą zawadzać psu, ale również mogą utrudniać kontakty z innymi psami. Jak wiemy, psy komunikują się całym ciałem. Dodatkowe elementy mogą tą komunikację zniekształcić i spowodować, że postawa naszego psa będzie odebrana przez innego np. jako wroga. Nieodpowiednio dobrany strój może spowodować nawet atak ze strony innego czworonoga.

Jeśli mamy psa długowłosego, z podszerstkiem, to warto zaopatrzyć go w pelerynę przeciwdeszczową. Przyda się szczególnie podczas krótkich spacerów, gdy pada deszcz. Zaoszczędzi nam to wycierania zmoczonego psa po spacerze i ułatwi utrzymanie porządku

Jak przyzwyczaić psa do kurtki? Przede wszystkim, pokażmy psu derkę. Pozwólmy mu ją obwąchać, obejrzeć. Gdy pies podchodzi do derki bez lęku nagradzamy takie zachowanie, chwalimy psa. Kolejnym etapem będzie próba dotknięcia ubrankiem psa i położenie derki na psie. Gdy nasz pies opanuje te ćwiczenia i będzie chętnie przybiegał na widok ubranka, możemy spróbować założyć na chwilę kurteczkę, oczywiście cały czas chwaląc i nagradzając psa za dobre zachowanie.

Na tym etapie, więcej pracy będą wymagały psy, które boją się przełożenia głowy. W ich przypadku nie powinno się zakładać derki na siłę, lecz skłonić psa do podjęcia samodzielnej decyzji o przełożeniu głowy. Zazwyczaj robimy to pokazując psu smaczki po drugiej stronie otworu. Za przełożenie głowy nagradzamy. Gdy widzimy, że kurtka sprawia duży dyskomfort, zakładajmy ją na chwilę i stopniowo wydłużajmy czas noszenia.

Jeśli widzimy, że nasz pies ma pewne opory w noszeniu ubrania lepiej przećwiczyć powyższy schemat, poświęcić kilka dni, niż skutecznie zniechęcić psa do ubierania.

Zajrzyjcie do Psyjacielskiego Sadu [TUTAJ]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto