Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyroda parków podworskich, czyli najnowsza książka z serii "Wydawnictwa Powiatu Pleszewskiego"

RED
"Przyroda parków podworskich Powiatu Pleszewskiego” autorstwa Przemysława Żurawlewa - to najnowsze wydawnictwo Starostwa Powiatowego w Pleszewie, które niebawem ukaże się drukiem.

Praca Przemysława Żurawlewa opisuje wielkie bogactwo fauny i flory parków podworskich, które - chociaż często blisko nas - czekało na odkrycie. Zaskoczeniem jest sama ilość parków. Po podliczeniu okazało się, że parków przy dawnych dworach i pałacach jest 53, a nie jak wcześniej przyjmowano 47. - W znacznej części z nich, zwłaszcza w tych małych i zapomnianych znajdują się drzewa o cechach, kwalifikujących do uznania je za pomniki przyrody. Do najbardziej okazałych możemy zaliczyć: platan klonolistny w Jedlcu o obwodzie 520 cm, dęby w Karsach o obwodach 580 i 581 cm oraz w Suchorzewie o obwodzie 645 cm. Łącznie we wszystkich parkach (bez Gołuchowa) autor wylicza aż 912 drzew, spełniających kryteria do uznania za pomnik przyrody. To robi wrażenie! - podkreśla Tomasz Wojtala, rzecznik Starostwa Powiatowego w Pleszewie.

- Jesteśmy na finiszu. Książka trafiła już do druku. Drukuje ją firma Multigraf Drukarnia Sp. z o.o. z Bydgoszczy. Umowę podpisaliśmy 27 września 2018 roku. Planowany nakład to 1000 egzemplarzy, co powinno zaspokoić zapotrzebowanie Czytelników, zainteresowanych tematyką przyrodniczą - informuje Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pleszewie Piotr Fabisz.

- Praca Pana Przemysława to rzadki przykład profesjonalnego udokumentowania tego, co pozostało po założeniach parkowych przy starych dworach i pałacach na terenie naszego powiatu. Dostrzegamy wyjątkowy charakter parków podworskich. Stąd ta publikacja. Ale książka to część szerszego projektu edukacyjnego. Chcemy pokazać młodemu pokoleniu, ale także dorosłym mieszkańcom, że często tuż obok nas znajdują się historyczne parki z rzadkimi gatunkami drzew i krzewów. Planujemy zainteresować tematem uczniów i nauczycieli przyrody. Książka „Przyroda parków…” może był impulsem do niecodziennych lekcji przyrodniczych i spacerów krajobrazowych. Stare parki zasługują na bliższe poznanie, ale i ochronę. Czy te miejsca możemy ocalić od zagłady i zapomnienia? Najcenniejsze przyrodniczo okazy drzew warto uratować, otoczyć opieką prawną poprzez nadanie statusu Pomników Przyrody. To już trzecia książka Przemysława Żurawlewa o pleszewskiej przyrodzie, którą wydaliśmy w ramach naszego cyklu „Wydawnictwa Powiatu Pleszewskiego”. Zawsze byliśmy otwarci na projekty wydawnicze, dotyczące Powiatu Pleszewskiego, jego przyrody, historii, turystyki czy działalności samorządu. Wydanie książki „Przyroda parków…” było możliwe dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, za co bardzo dziękuję - podkreśla w swojej przedmowie starosta pleszewski Maciej Wasielewski.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto