MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przezroczysty implant pozwala zajrzeć do wnętrza mózgu. Sukces był możliwy dzięki sztucznej inteligencji i grafenowi

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Naukowcy z University of California stworzyli cienki, przezroczysty, elastyczny implant, który umieszczony na powierzchni mózgu odczytuje informacje o pracy komórek w głębszych warstwach. To narzędzie może w znaczący sposób wpłynąć na rozwój medycyny.

Spis treści

To przełom w rozwoju medycyny i neurobiologii

Naukowcy z University of California, San Diego (USA) opisali właśnie duży krok w kierunku implantów łączących mózg z komputerem, umożliwiających prowadzenie minimalnie inwazyjnych badań aktywności neuronalnej w mózgu. Stworzyli cienki, przezroczysty i giętki implant, który po umieszczeniu na powierzchni mózgu pozwala podglądać działanie komórek mieszczących się głębiej.

Dotąd możliwe było albo obserwowanie neuronów na powierzchni z pomocą minimalnie inwazyjnych implantów, albo badanie głębszych warstw mózgu z pomocą
Dotąd możliwe było albo obserwowanie neuronów na powierzchni z pomocą minimalnie inwazyjnych implantów, albo badanie głębszych warstw mózgu z pomocą wprowadzanych od niego igieł. zdjęcia poglądowe/peterschreiber.media/GettyImages

Takie narzędzie może znacząco przyspieszyć rozwój medycyny i neurobiologii. Dzięki wszczepowi można będzie np. badać, jak ukrwienie mózgu wpływa na jego aktywność elektryczną, czy jak pewne komórki tworzą ślady pamięciowe.

– Z pomocą tej technologii rozszerzamy zakres, w którym można rejestrować działanie neuronów. Choć nasz implant umieszcza się na powierzchni mózgu, jego możliwości wykraczają poza rejestrowanie bezpośrednich fizycznych oddziaływań i może on zbierać informacje o neuronalnej aktywności w głębszych warstwach – mówi prof. Duygu Kuzum, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature Nanotechnology”.

Implant zmierzy aktywność na powierzchni i wewnątrz mózgu

Badania na myszach potwierdziły, że implant może działać na dwa sposoby. Po pierwsze za pomocą umieszczonych w nim elektrod mierzył aktywność elektryczną neuronów na powierzchni mózgu. W tym samym czasie badacze przez przezroczysty wszczep oświetlali laserem głębsze warstwy, co pozwoliło zaobserwować aktywność jonów wapnia w obecnych tam komórkach. Ruch tych jonów może wiele powiedzieć o działaniu komórek nerwowych.

Informacje uzyskane z różnych warstw badacze wprowadzili następnie do systemu sztucznej inteligencji, który nauczył się dokładnie przewidywać aktywność komórek w głębszych warstwach, na podstawie danych o samej aktywności warstwy powierzchniowej. Dzięki temu można więc już badać tylko warstwę powierzchniową, aby uzyskać wiedzę o tym, co dzieje się także głębiej.

Kluczem do sukcesu było wykorzystanie grafenu i sztucznej inteligencji

Kluczem do sukcesu były przede wszystkim dwa elementy: grafen, który umożliwił stworzenie ultracienkich, przezroczystych elektrod, a także SI, która nauczyła się dedukować działanie głębiej położonych neuronów.

– Integracja sygnałów elektrycznych i optycznego obrazowania aktywności neuronalnej wykonalna jest wyłącznie dzięki tej technologii. Prowadzenie obu eksperymentów jednocześnie dostarcza nam bardziej adekwatnych danych, ponieważ możemy obserwować, w jaki sposób eksperymenty obrazowe są czasowo powiązane z rejestrowaniem sygnałów elektrycznych – wyjaśnia prof. Kuzum.

W dalszych etapach naukowcy chcą testować swoją technologię na innych gatunkach zwierząt, z ostatecznym celem sprawdzenia jej na ludziach.

– Technologia ta może być wykorzystana naprawdę w wielu podstawowych badaniach z dziedziny neuronauki. Z entuzjazmem chcemy wykonać naszą część pracy, aby przyspieszyć postępy w lepszym zrozumieniu ludzkiego mózgu – podkreśla specjalista.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przezroczysty implant pozwala zajrzeć do wnętrza mózgu. Sukces był możliwy dzięki sztucznej inteligencji i grafenowi - Strona Zdrowia

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto