Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książki Stanisława Małyszki pt. „W krainie pamięci. Kaliskie cmentarze i miejsca pochówku dawniej i dziś”

Damian Cieślak, Bartłomiej Hypki
Stanisław Małyszko napisał kolejną książkę, tym razem dotyczącą historii Kalisza. Publikacja pt. „W krainie pamięci. Kaliskie cmentarze i miejsca pochówku dawniej i dziś” miała swoją promocję w ostatni piątek na terenie Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu.

Spotkanie na Zawodziu rozpoczęła Sylwia Kucharska, dyrektorka Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, które jest wydawcą ostatniego dzieła Stanisława Małyszki. Autor, antropolog kulturowy i zabytkoznawca, ceniony badacz miast i wsi regionu, od lat zawodowo związany z kaliską Delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, ciekawie i ze swadą opowiadał o historii kaliskich cmentarzy. Temat rzeka, ponieważ Małyszko zajął się nie tylko użytkowanymi nekropoliami miasta, ale również nieistniającymi (cmentarze przykościelne, czy cmentarz na Lisie) lub zaledwie projektowanymi (kompleks przy ul. Mickiewicza). Miejsce premiery wybrano nieprzypadkowo: przed wiekami wokół kolegiaty św. Pawła na Zawodziu funkcjonował najstarszy chrześcijański cmentarz Kalisza. - Rozmowa dotyczyła także wielokulturowych tradycji miasta związanych z miejscami pochówków przedstawicieli wielu wyznań, które przez wieki mieszkały w Kaliszu (cmentarze żydowskie, ewangelicki, prawosławny). Publiczność mogła się także dowiedzieć, gdzie chowano w Kaliszu ofiary pandemii cholery, więźniów i samobójców. Tak zarysowane zagadnienia, zebrane w jednym, bogato ilustrowanym tomie, stanowią o znakomitej wartości książki Stanisława Małyszki „W krainie pamięci. Kaliskie cmentarze i miejsca pochówku dawniej i dziś”, wydanej przez MOZK - opowiada Monika Klejszmidt Stachyra z MOZK Kalisz. Spotkanie prowadziła Anna Tabaka, kustosz Działu Historii MOZK.

Książka to publikacja popularnonaukowa, bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, rycinami, mapami i kopiami dokumentów, a także licznymi zdjęciami współczesnymi kaliskich nekropolii, wnętrz świątyń i widoków dawnego grodu nad Prosną. Na stronach książki zostały omówione dzieje 20 miejsc pochówku oraz cmentarzy w części już nieistniejących lub nieużytkowanych oraz 13 nekropoli użytkowanych.

- To jakby kontynuacja moich badań. Już w 2003 roku opublikowałem książkę o zabytkowych cmentarzach na Rogatce. Ta natomiast publikacja obejmuje wszystkie nekropolie od X wieku do czasów współczesnych, zarówno te, które istniały, jak i te istniejące na terenie obecnego Kalisza - tłumaczy Stanisław Małyszko. - Książka zawiera dużo zdjęć archiwalnych z I poł. i końca XIX wieku - część z nich nie była publikowana. Ponadto czytelnik znajdzie tam dużo map i projektów, które udało mi się odnaleźć w archiwach warszawskich, kaliskich, poznańskich czy diecezjalnych.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pleszew. Nowe boisko oficjalnie otwarte! Pierwsze gole już p...

Gmina Chocz. Lotto. Szczęście uśmiechnęło się do gracza. Wyg...

Gmina Chocz. Promocja publikacji pt. "Album prezentujący obs...

Pleszew. Ruszyła zbiórka na leczenie i rehabilitację dzieci,...

Novak Djoković drugi raz w karierze wygrał Rolanda Garrosa. Serb pokonał Stefanosa Tsitsipasa w finale French Open

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto