Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książki Andrzeja Szymańskiego "Rzemiosło i przemysł w Wielkopolsce w II połowie XVIII w

PF
Promocja książki Andrzeja Szymańskiego Rzemiosło i przemysł w Wielkopolsce w drugiej połowie XVIII wieku",
Promocja książki Andrzeja Szymańskiego Rzemiosło i przemysł w Wielkopolsce w drugiej połowie XVIII wieku", PF
Ponad 700 stron, blisko 50 tabel to efekt wielu godzin spędzonych nad dokumentami, której owocem jest książka doktora Andzeja Szymańskiego "Rzemiosło i przemysł w Wielkopolsce w drugiej połowie XVIII wieku", którą śmiało można określić, jak zauważyła dyrektor Ewa Szpunt mianem pierwszej popularnonaukowej pracy wydanej przez Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne oraz Muzeum Regionalne.

Promocja książki doktora Andrzeja Szymańskiego

Dawniej w Wielkopolsce niósł się stukot kowalskich młotów z kuźni przydrożnych, unosił się zapach wędlin wędzonych w wędzarniach, garncarze uwijali się przy kole garncarskim, aby wyprodukować wiele naczyń na handel odpustowy czy jarmark. Doktor Andrzej Szymański podjął się pracochłonnej pracy i odtworzył strukturę rzemiosła i przemysłu miejskiego w Wielkopolsce, w drugiej połowie XVIII wieku. Przeanalizował rzemiosło i przemysł włókienniczy, rolno-spożywczy, skórzany, drzewny, metalowy, budowalno - ceramiczny oraz galanteryjny, mydlarski, instrumentów muzycznych czy drukarski. Wszystko pogrupował według branż, zawodów i lokalizacji.

Książka Andrzeja Szymańskiego "Rzemiosło i przemysł w Wielkopolsce w II połowie XVIII wieku" to prawdziwy obraz rzemiosła i odpowiedź na pytania: jaki rodzaj rzemieślników występował najliczniej? Czy włókiennictwo wielkopolskie było powiązane ze Śląskiem? Jaki zasięg miał ów Okręg Sukienniczy? Które z omawianych działów rzemiosła dominowały?

Andrzej Szyamański tłumaczył, że w tej pracy nie można było uciec od statystyk, a im starsze lata tym trudniej było je zdobyć. Pisząc prace korzystał więc z wielu pruskich dokumentów znajdujących się w archiwach państwowych. Głównie były to dokumenty "Indaganda", czyli 82 pytania , z jakimi Prusacy po zajęciu ziem polskich w 1793 roku zwrócili się do magistratów 241 miast zabranych wówczas Polsce.

To już kolejne wydawnictwo Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego, które wydało w sumie ponad 30 książek.

Na koniec autor książki nie zapomniał podziękować osobom, bez których nie byłoby nowego wydawnictwa. Wśród nich był: wiceburmistrz Arkadiusz Ptak, mgr Izabella Wawroska, mgr Elżbieta Garbarczyk oraz rodzinie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto