Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Prasa opozycyjna w Polsce w latach 1945-1990" to temat dzisiejszej konferencji w kaliskim ratuszu [FOTO]

Mariusz Kurzajczyk
Ogólnopolska konferencja "Prasa opozycyjna w Polsce w latach 1945-1990"
Ogólnopolska konferencja "Prasa opozycyjna w Polsce w latach 1945-1990" Mariusz Kurzajczyk
"Prasa opozycyjna w Polsce w latach 1945-1990" to temat ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Kaliszu wraz z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego

Prelekcje niemal w całości poświęcone są prasie opozycyjnej, zarówno poszczególnym tytułom, jak i roli, jaką druki podziemne spełniały w PRL. Wygłaszają je pracownicy sieci archiwów państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, uczelni wyższych i towarzystw naukowych.

_- Głównym celem konferencji jest podzielenie się uwagami i przemyśleniami na temat różnego rodzaju druków wydawanych przez ugrupowania opozycyjne w latach, kiedy w naszym kraju panowała cenzura. Prasa jest jednym z filarów, na którym wspiera się każda władza, jest też narzędziem walki. W przypadku wydawnictw bezdebitowych odnosi się to do zbrojnych organizacji niepodległościowych, różnego rodzaju formacji demokratycznych, NSZZ "Solidarność", a także młodej III RP - _tłumaczy pomysłodawczyni konferencji dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Wśród omawianych tytułów najwięcej było o zasięgu lokalnym, wydawanych nawet w konkretnym zakładzie pracy lub w szkole. O kaliskich bezdebitach ciekawie mówiła dr Schlender w prelekcji "Młodzieżowa, wolnościowa, antykomunistyczna prasa opozycyjna w Polsce Ludowej na Ziemi Kaliskiej".

Jednak, o ile szkolne organizacje antykomunistyczne z lat 40 i 50 w Kaliszu znane są dość dobrze, o tyle epizody z roku 1968 a potem 1988 niewiele lub wcale. Prelegentka wspomniała o nich, podkreślając, że w zaplanowanej na przyszły rok książce, która zawierać będzie wykłady, znajdzie się na ten temat na pewno znacznie więcej, ale konieczne są szczegółowe badania naukowe.

Dr Schlender nie była jedyną prelegentką z APK. Anna Bestian-Zając mówiła o "Prasie i drukach opozycyjnych w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu".

Dodajmy, że wśród gości konferencji był Antoni Pietkiewicz, legenda podziemnej "Solidarności".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto