Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznawali uroki południowych Włoch. Ponad 40-osobowa grupa spędziła kilka dni Morzem Tyrreńskim. Młodzież zwiedziła również Rzym i Wenecję

Damian Cieślak
Stowarzyszenie Kultura i Turystka dla Młodych KUL-TUR-a działające przy Zespole Szkół w Choczu zorganizowało wakacyjny wyjazd dla młodzieży. Ponad 40 osób udało się do Włoch, konkretnie w południową część słonecznej Italii, do regionu Kampania.

Stacją docelową była miejscowość wypoczynkowa Paestum położona nad Morzem Tyrreńskim nad Zatoką Salerno ok. 100-km od Neapolu. W starożytności znajdowała się tu kolonia grecka Posejdonia słynąca z bogactwa i ceramiki. Miasto jest jednym z największych parków archeologicznych w Europie. Znajduje się na liście światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. We Włoszech młodzież spędziła 6 dni, kolejne dwa trzeba było doliczyć na dojazd i powrót do kraju.

Na miejscu był czas na plażowanie, gry i zabawy oraz zwiedzanie. Chocka grupa odwiedziła m.in. wytwórnię mozzarelli. Wiele atrakcji jest w samym Paestum, w którym znajduje się bazylika i greckie świątynie z V w. p. n. e. oraz amfiteatr rzymski. Nie zabrakło wyjazdów do pobliskich miejscowości. Czwartego dnia grupa udała się Herculanum, drugiego poza Pompejami starożytnego miasteczka zniszczonego przez wybuch wulkanu w 79 roku. W Neapolu młodzież trafiła do Porta Capuana i Castel Capuanno - miejsca zaślubin Zygmunta I z Boną Sforza. Kolejny punkt na trasie stanowiła katedra, w której ulokowano pomniki dawnych władców Neapolu, są tam również relikwie św. Januarego patrona miasta. Wreszcie chocka grupa znalazła się w Bazylice di Santa Restituta.

Kolejny dzień podzielono na dwie części. Rano rejs łodziami motorowymi wokół półwyspu Palinuro, m. in. do Błękitnej Groty. Wieczorem przejazd wzdłuż Riviery de Cilento do miasteczka Agropoli - malowniczo położonego na skałach nad zatoką - i zwiedzanie zamku.

Młodzież udała się także do stolicy Włoch. Rzym przytłaczał liczbą atrakcji i zabytków: Kapitol, Forum Romanum, Koloseum, Fontanna di Trevi, Bazylika św. Piotra, Grób Jana Pawła II, Most Anioła, Piazza Navona, Panteon. Na koniec Wenecja i rejs z terminalu Fusina do Zaterre/ Ponte Academia, zwiedzanie miasta (Canale Grande, Plac św. Marka ze słynną Bazyliką, Pałac Dożów, Kampanila, spacer nad kanałami do Ponte Rialto).

Uczestnicy wieczorami grali w gry stolikowe, przygotowywali układy taneczne, piosenki, by ostatniego dnia pobytu w Paestum zaprezentować się podczas talent-show.

- Celem wyjazdu był nie tylko wypoczynek po dziesięciu miesiącach nauki, ale także poznanie zabytków, historii, kultury, przyrody Włoch. Z autokaru młodzież mogła podziwiać piękne widoki Włoch, ale również Austrii, Czech i południowej Polski - opowiada Elżbieta Kornacka, kierownik wyjazdu i prezes Stowarzyszenia Kultura i Turystyka dla Młodych KUL-TUR-a, która zorganizowało wyjazd we współpracy z biurem podróży.

Młodzież podzielona była na trzy grupy, dwie dziewcząt i jedną chłopców, którymi opiekowały się nauczycielki -wolontariuszki: Dorota Chraplak, Anna Mielcarek i Olga Kornacka.

Po finał Copa America i... pocałunek pięknej aktorki. Gwiazda Netflixa obiecała buziaka piłkarzowi, który da Peru zwycięstwo nad Chile

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto