18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożegnaliśmy płk. Mariana Żęgotę

RED
Pogrzeb płk. Mariana Żegoty
Pogrzeb płk. Mariana Żegoty Sandra Perlińska
Na cmentarzu przy ul. Piaski spoczął płk. Marian Żęgota - oficer II Dywizji Piechoty im. gen. Henryka Dąbrowskiego I Armii Wojska Polskiego

Msza św. pogrzebowa odbyła się w kościele Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie. Odprawił ją ks. Marek Muzyka.
Na cmentarzu żegnał go płk. Ryszard Wiliński - prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Pleszewie. Przypomniał, że Zmarły płk. Maria Żęgota - oficer Wojska Polskiego brał udział w bitwie o Wał Pomorski, był ranny podczas przekraczania Odry.

Marian Żęgota przeżył 89 lat. W kondukcie pogrzebowym szli m.in. pleszewscy harcerze, poczet sztandarowy UMiG Pleszew, Powiatu Pleszewskiego, Związku Sybiraków, Ligi Obrony Kraju, Gimnazjum i Liceum im. St. Staszica, członkowie Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych, Związku Pszczelarzy.

Pożegnanie
Zebraliśmy się tu dzisiaj, żeby pożegnać Pana pułkownika Mariana Żegotę, wspaniałego żołnierza, niezastąpionego męża, ojca, dziadka i pradziadka oraz najlepszego przyjaciela i towarzysza ziemskiej pielgrzymki.
Urodził się 8 stycznia 1925 roku we wsi Grzędy, powiat Grajewo. Szkołę podstawową ukończył w 1939r. w Osowcu Twierdzy. W czerwcu 1941 roku wraz z rodzicami został wywieziony przez Rosjan na Sybir. Tam wraz z ojcem pracował w tajdze jako drwal. W październiku 1943 dostał się do 1 Armii WP do Sielc nad Oką. Służbę rozpoczął jako szeregowy w 2 Dywizji Piechoty im. gen. Henryka Dąbrowskiego. W lutym 1944 roku ukończył szkołę podoficerską i został skierowany do 6 pułku piechoty na stanowisko dowódcy plutonu. Chrzest bojowy przeszedł na kierunku Brudno, Żerań- Wisła. Za bohaterską postawę w walce został skierowany do oficerskiej szkoły 1 Armii WP w Mińsku Mazowieckim. Po jej ukończeniu wrócił na front i wziął udział w walkach o Wał Pomorski, Zatokę Szczecińską i forsowanie Odry. Podczas forsowania Odry został ranny. W 1946 roku ukończył Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie, skąd skierowany został do 12 pp w Pleszewie. W 1949 roku założył rodzinę. W 1952 roku ukończył Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie. Kolejnym etapem jego służby była Oficerska Szkoła Wojsk Pancernych w Poznaniu. Ze względu na stan zdrowia został przeniesiony do rezerwy.
Za forsowanie Odry został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari. Ponadto został wyróżniony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Medalem za bohaterstwo oraz wieloma innymi odznaczeniami.
Po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej pracował społecznie w Związku Kombatantów RP, Związku Sybiraków oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, którego był jednym z założycieli. Często spotykał się z młodzieżą. Pomimo ciężkich przeżyć mówił, że czuje się szczęśliwy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec rodziny, najbliższych oraz Ojczyzny.
Panie Pułkowniku, pozostanie Pan w naszej pamięci jako wzór dzielnego żołnierza, prawego obywatela i dobrego człowieka.
Panie Pułkowniku, Kawalerze Orderu Wojennego Virtuti Militari, wspaniały Kolego i Przyjacielu, teraz kiedy Twoja ziemska pielgrzymka dobiegła końca, mówimy żegnaj Bohaterski Żołnierzu. Cześć Twojej Pamięci! Spoczywaj w pokoju...
W imieniu Członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Rodzinie zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto