Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Powrót do korzeni ludowych”. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki zrealizowało projekt promujący lokalne dziedzictwo i tradycję

Damian Cieślak
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki zrealizowało kolejny projekt promujący lokalne dziedzictwo i upowszechniający tradycję. Były warsztaty bukieciarstwa, wykonywanie przedmiotów z gliny czy prezentacja folkloru regionalnego.

Niedawno stowarzyszenie realizowało projekt pod nazwą „Oblicze kultur starodawnych – tradycje Nocy Kupały”, który stanowił piękną podróż do przeszłości. - Magia dawnych tradycji była okazją do integracji mieszkańców różnych pokoleń, do wspólnie spędzonego czasu i aktywności społecznej. Efektem końcowym wydarzenia była prezentacja i promocja wyrobów warsztatowych oraz degustacja potraw lokalnych wraz z ludową oprawą muzyczną - podkreślała wówczas Anna Glapa, prezes stowarzyszenia i sekretarz gminy Gizałki.

W ostatnich tygodniach był czas na realizację kolejnych przedsięwzięć. Hasłem przewodnim tym razem był „powrót do korzeni ludowych”. W sierpniu odbyły się warsztaty bukieciarstwa z wykorzystaniem elementów sztuki ludowej. - Kilkudniowe zajęcia były okazją do zaprezentowania bogactwa wiedzy i umiejętności ludowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie - opowiada Anna Glapa. Tworzono wręcz artystyczne dzieła z kwiatów pochodzących z przydomowych ogródków, oraz ziół, nasion czy zboża.

Podczas plenerowego wydarzenia kulturalnego zaprezentowano kilka ciekawych elementów upowszechniania tradycji i obyczajów regionalnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja przedmiotów użytkowych z gliny. - W zajęciach pod okiem fachowca zajmującego się tą sztuką uczestnicy indywidualnie, na kole garncarskim, wykonywali przedmioty z gliny na swój użytek. Dzisiaj z pewnością stanowią element dekoracyjny w ich mieszkaniu. Te starodawne umiejętności wywołują wiele emocji, a ich kultywowanie pozwala zachować w pamięci starodawną sztukę i tradycję - opowiada Anna Glapa.

Była również prezentacja folkloru regionalnego, można było posłuchać zespołu wykonującego piękne utwory ludowe oraz koncertu orkiestry dętej. - Zachwyt uczestników tego wydarzenia wzbudziły niezwykłe artystyczne pokazy młodych dziewczyn w pięknych strojach, które prezentowały swoje umiejętności w asyście orkiestry dętej - podkreśla prezes stowarzyszenia.

W ramach projektu zorganizowano również stoisko z „Wiejskim jadłem”. Podczas warsztatu kulinarnego przygotowano starodawne potrawy. Każdy z uczestników tego wydarzenia kulturalnego miał okazję do degustacji potraw, które niezbyt często goszczą na naszych stołach. Celem całego przedsięwzięcia było zachowanie w pamięci dawnej kultury oraz poszanowanie dziedzictwa kulturalnego. Stowarzyszenie realizowało projekt w ramach umowy o powierzenie grantu przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości” w Pleszewie.

PO o odłożonym urlopie Mariana Banasia: To jest plan na przejęcie NIK przez PiS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto