Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powidz. Jezioro Powidzkie na wspaniałych zdjęciach sprzed lat. Tak kiedyś wyglądała główna plaża! [FOTO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Biblioteka Publiczna Miasta Powidz - zdjęcia archiwalne
Jezioro Powidzkie to jedno z najbardziej znanych i najpiękniejszych jezior w Wielkopolsce. Dzięki zgromadzonym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Powidz zdjęciach możemy podziwiać jak wyglądały plaże blisko 100 lat temu. Jak się okazuje, to właśnie przed wiekiem powstały popularne „Łazienki”, czyli główna plaża w Powidzu.

Czysta woda, spokój, ratownik i piękne krajobrazy – do tego przyzwyczaiły nas plaże powidzkie. Jezioro nie od dzisiaj znane jest z walorów turystycznych. Chętnie przyjeżdżają tu wczasowicze, którzy chcą odpocząć. Na próżno tu szukać głośnych imprez aż do rana jak w położonym całkiem niedaleko Skorzęcinie. Dlatego Powidz, Przybrodzin i okoliczne miejscowości mają wszystko, by móc nazwać je wypoczynkową stolicą Wielkopolski.

Zobacz film:

od 16 lat

Dzięki pracy Biblioteki Gminnej w Powidzu, która od lat gromadzi wspaniały i obszerny materiał fotograficzny do dziś można podziwiać widoki sprzed blisko stu lat! Jak się okazuje, wiek mija od założenia najpopularniejszej z plaż, nazwanej „Łazienkami”. Pierwotnie, cały kompleks był drewniany, a jego część znajdowała się… na wodzie!

Na początku XX wieku, niedaleko owianej legendami Góry Zamkowej, w miejscu gdzie linia brzegowa jeziora ciągnie się łagodnym łukiem, powstała piaszczysta plaża. W miejscu tym, wg. projektu prof. Soczkiewicza z Poznania, zbudowano częściowo na wodzie drewniane Łazienki, w tamtym okresie uznawane za najładniejsze z domów kąpielowych w Polsce. Powidz stał się uznanym uzdrowiskiem, do którego zjeżdżano z całego kraju. Powidzki dom kąpielowy Łazienki składał się z murowanej rotundy, od której odchodziły dwa drewniane pawilony, wchodzące w toń jeziora. Oprócz tego był park z kortami tenisowymi. Co ciekawe, istniała wówczas plaża damska i męska. W damskiej części głębokość wynosiła zaledwie 1,5 metra. Ówczesne Uzdrowisko oferowało przybyłym kuracjuszom wszelkie rozrywki: przejazdy łodzią motorową, kąpiele słoneczne i kąpiele borowinowe, a co weekend na placu odbywały się koncerty orkiestr.

Nic więc dziwnego, że Powidz zyskał grono wiernych kuracjuszy, a dzięki dobrej opinii, coraz więcej chętnych chciało wypoczywać w tym urokliwym miejscu. Niestety, w październiku 1932 roku, drewniane, oryginalne i klimatyczne Łazienki strawił ogień. Niedługo później zostały odbudowane, jako murowane pawilony z rotundą, która pamięta początki Uzdrowiska Powidz, a one same nadał służą turystom jako baza restauracyjno-noclegowa, znajdująca się pod zarządem spółki komunalnej Powidzki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Źródło: opracowanie A. Wiatr

Powidz. Jezioro Powidzkie na wspaniałych zdjęciach sprzed lat. Tak kiedyś wyglądała główna plaża! [FOTO]

Powidz. Jezioro Powidzkie na wspaniałych zdjęciach sprzed la...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto