Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowa Rada Zatrudnienia obradowała

RED
Obrady Powiatowej Rady Zatrudnienia w Starostwie Powiatowym w Pleszewie
Obrady Powiatowej Rady Zatrudnienia w Starostwie Powiatowym w Pleszewie Starostwo Powiatowe w Pleszewie
Powiatowa Rada Zatrudnienia przeanalizowała aktualną sytuację na rynku pracy oraz zatwierdziła otwarcie nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół Technicznych - w zawodzie technik logistyk

Obrady Powiatowej Rady Zatrudnienia

Posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia przewodniczył Tadeusz Rak - prezes Pleszewskiej Izby Gospodarczej i prezes Zarządu Fabryki Maszyn Spożywczych "SPOMASZ" Pleszew. W obradach uczestniczyli również starosta Maciej Wasielewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie Leszek Bierła, jego zastępca Piotr Janiak oraz członkowie rady - delegaci gmin, przedstawiciele organizacji przedsiębiorców i związków zawodowych.

Jak tłumaczy Tomasz Wojtala, rzecznik starostwa Powiatowa Rada Zatrudnienia przeanalizowała dane z rynku pracy w Powiecie Pleszewskim. W styczniu br. bezrobocie wyniosło 7,3%, w lutym - 7,1%, a w marcu - 6,7%. Na koniec kwietnia 2016r. skala bezrobocia spadła do 6,2%, a bez pracy pozostawało 1.492 osób. Poziom bezrobocia utrzymuje się więc na stosunkowo niskim poziomie od października ubiegłego roku, gdy odnotowano najniższe bezrobocie w okresie ostatnich 16 lat, równe 6,0%.

Prezes Tadeusz Rak podkreślił, że nastał „czas zawodowców”, bo rozwijająca się gospodarka i rynek pracy w Polsce potrzebuje dobrych specjalistów o różnych specjalnościach do sektora usług, handlu, rzemiosła i przemysłu.

W związku ze wzrostem zapotrzebowania na pracowników organizacji transportu, Powiatowa Rada Zatrudnienia w Pleszewie pozytywnie zaopiniowała wniosek w sprawie otwarcia nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół Technicznych - w zawodzie technik logistyk. W 2014 roku zgłoszono w PUP Pleszew 2 oferty na stanowiska technik logistyk i 8 ofert na stanowisko spedytora, a w 2015 roku przedsiębiorcy poszukiwali aż 21 spedytorów. Powiatowy Urząd Pracy przyuczał do zawodu osoby bezrobotne, skierowane do pracy w charakterze spedytorów. W 2014 roku wydano łącznie 6 skierowań do pracy na stanowiska spedytora, z czego 4 osoby podjęły pracę, a rok później wydanych zostało już 15 skierowań, a pracę podjęło 7 osób. Głównym wymogiem zawartym w ofertach pracy na to stanowisko była znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego w stopniu komunikatywnym. Brak znajomości języka obcego stanowi główny problem w podjęciu pracy jako spedytor.

Powiatowa Rada Zatrudnienia jak mówi Tomasz Wojtala przyjęła również sprawozdanie z realizacji programów zwalczania bezrobocia w 2015 roku. Na zwalczanie bezrobocia w ubiegłym roku PUP w Pleszewie dysponował środkami rzędu 10.020.100 zł m.in. z Funduszu Pracy wg algorytmu, jak i z programów aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie skierował na staże 414 osób, zrefundował koszty utworzenia 114 stanowisk pracy, przyznał 111 bezrobotnym jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, 23 osobom finansował studia podyplomowe, na szkolenia skierował 252 osoby, a na roboty publiczne 37 osób, wydał 67 tzw. bonów szkoleniowych i 87 bonów stażowych, dofinansował wynagrodzenia dla 19 zatrudnionych osób powyżej 50 roku życia oraz zrefundował koszty przejazdów i zakwaterowania dla 175 bezrobotnych, którzy znaleźli pracę poza terenem powiatu pleszewskiego. Pomocą PUP w różnej formie zostało objętych łącznie 1179 bezrobotnych.

Żródło: Starostwo Powiatowe w Pleszewie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto