Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat wolsztyński: nie wszyscy hodowcy trzody przestrzegają zasad bioasekuracji

opr. awy
Powiatowa inspektor weterynarii i wojewoda podczas wizytacji chłodni w Gościeszynie, gdzie trafiają odstrzelone dziki
Powiatowa inspektor weterynarii i wojewoda podczas wizytacji chłodni w Gościeszynie, gdzie trafiają odstrzelone dziki Anna Borowiak
Powiat wolsztyński: nie wszyscy hodowcy trzody przestrzegają zasad bioasekuracji

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie przypomina, że na terenie całego powiatu wolsztyńskiego w związku z ASF występuje obszar objęty ograniczeniami (strefa czerwona od dnia 18 grudnia 2020r.). Dotąd przeptowadzone kontrole bioasekuracji, jak podaje weterynaria, wskazują, że nie wszyscy rolnicy przestrzegają tych zasad.

Jak poinformowano, w najbliższym czasie kontrole będą prowadzone ponownie we wszystkich gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. W związku z tym przypomina się o tym, że (treść komunikatu poniżej):

"Świnie utrzymywane w siedzibie stada muszą być prawidłowo oznakowane, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Należy dopełnić obowiązku sporządzenia i złożenia w Biurze Powiatowym ARiMR spisu świń
w ustawowym terminie.

Przestrzegać terminowość zgłaszania do ARiMR zdarzeń dotyczących świń, których dotyczy obowiązek znakowania (za ostatnie 12 miesięcy) –termin dwa dni na zgłoszenie!
.
Jest obowiązek prowadzenia księgi rejestracji stada świń, księga MUSI być prowadzona zgodnie z obowiązującym wzorem, a wpisydokonywane w terminie 7 dni od daty zdarzenia
(za ostatnie 12 miesięcy).

Przy wejściach do budynków, w których utrzymywane są zwierzęta, MUSZĄ znajdować się tablice z napisem "Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony".

W gospodarstwie musi być dokumentacja weterynaryjna dotycząca przebiegu leczenia i przeprowadzonych zabiegów weterynaryjnych.

W gospodarstwie musi być dokumentacja dotycząca padłych zwierząt.

Jest bezwzględny zakaz żywienia świń odpadami gastronomicznymi lub materiałem paszowym zawierającym odpady gastronomiczne.

Świnie wprowadzane do gospodarstwa zaopatrzone są w świadectwo zdrowia.

Obowiązuje nakaz utrzymywania świń w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt ze zwierzętami wolno żyjącymi i ze zwierzętami domowymi.

Obowiązuje nakaz utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta (bydło, konie).

Obowiązkowo musi być sporządzony przez posiadaczy świń spisu posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki, oraz bieżące aktualizowanie tego spisu.

Karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.

Nakaz wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed:

  1. wejściami do gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie i wyjściami z tego gospodarstwa przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość –nie mniejsza niż 1 m

  2. przed wejściami do budynków lub pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych budynków lub pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość –nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego;

  1. wyłożenia mat dezynfekcyjnych/zainstalowania niecek dezynfekcyjnych przed wjazdami do gospodarstwa,w którym są utrzymywane świnie,i wyjazdami z tego gospodarstwa, przy czym szerokość wyłożonych mat/zainstalowanych niecek dezynfekcyjnychpowinna być nie mniejsza niż
    szerokość wjazdów i wyjazdów, a długość –nie mniejsza niż obwód największego koła środka transportuwjeżdżającego lub wyjeżdżającego z tego gospodarstwa –a także stałe utrzymywanie matdezynfekcyjnych/niecek dezynfekcyjnychw stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.

Czynności związanez obsługą świń muszą być prowadzone wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie.

Stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych
czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwiaoraz bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń.

Używanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności.

Nakaz jest prowadzeniarejestru środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w rozumieniu art. 3 pkt 1 w związku z art. 2 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009, zwanych dalej „produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego”, wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.Uniemożliwienia osobom postronnym wchodzenia do budynków, w których są utrzymywane świnie–chlewnie powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Wprowadzenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni.

Bezwględny zakaz karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącymi z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że tę zielonkę lub to ziarno poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa afrykańskiego pomoru świń lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 30 dni przed ich podaniem świniom–aktualna mapa obszarów z ograniczeniami znajduje się na stronie Głównego Lekarza Weterynarii.

Bezwzględny zakaz wykorzystywania w pomieszczeniach, w których są utrzymywane świnie, słomy na ściółkę dla zwierząt pochodzącej z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że tę słomę poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa afrykańskiego pomoru świń lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 90 dni przed jej wykorzystaniem.

Bezwzględny zakaz wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w rozumieniu art. 3 pkt 1 w związku z art. 2 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009, zwanych dalej „produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem ASF.

Bezwzględny zakaz
prowadzenia uboju świń w celu produkcji mięsa na użytek własny innych niż utrzymywane w tym gospodarstwie.

Bezwzględny zakaz
wykonywania czynności związanych z obsługą świń przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne lub odłowie takich zwierząt.

W ramach dobrej praktyki rolniczej powinni Państwo mieć wydzielone miejsce dla maszyn rolniczych, które były na polach. Bezwzględnie pamiętać o dezynfekcji po przyjeździe z pola oraz o zmianie odzieży po wykonaniu prac polowych.

Nieprzestrzeganie wyżej wymienionych zasad będzie skutkowało wydaniem decyzji administracyjnej
nakazującej zabicie lub ubój zwierząt oraz zakazu trzymywania w gospodarstwie zwierząt
tych gatunków
na podstawie art. 48b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tj. Dz.U. 2018 poz. 1967).
Osoby, które zamierzają lub chcą sami zlikwidować stado trzody chlewnej proszeni są o zgłasza
nie się do siedziby Powiatowego Inspektoratuweterynarii w Wolsztynie ul. Drzymały 14 64-200 Wolsztyn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto