Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat pleszewski z nowymi władzami i prezydium rady!

PF
Powiat pleszewski - pierwsza sesja rady nowej kadencji
Powiat pleszewski - pierwsza sesja rady nowej kadencji Piotr Fehler
Poznaliśmy skład zarządu powiatu pleszewskiego oraz prezydium Rady Powiatu. Mirosław Kuberka objął ponownie władzę w Radzie Powiatu. Przegłosowano kandydatury Macieja Wasielewskiego i Eugeniusza Małeckiego na starostę i wicestarostę powiatu pleszewskiego. Członkami zarządu zostali: Michał Kaczmarek, Zbigniew Serbiak oraz Radomir Zdunek

Powiat Pleszewski z nowymi władzami

Za nami pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu. Radni, w pełnym 19-osobowym składzie, złożyli 1 grudnia ślubowanie, wybrali swojego przewodniczącego i zadecydowali o wyborze starosty pleszewskiego Został nim Maciej Wasielewski, który zastąpił po 12 latach na tym stanowisku Michała Karalusa.

Obrady prowadził radny senior - Waldemar Maciaszek. Sesja rozpoczęła się od uroczystego ślubowania radnych słowami: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Ślubowanie złożyli wszyscy obecni na sali radni.

Do rywalizacji o fotel przewodniczącego Rady Powiatu stanął tylko jeden kandydat zgłoszony przez Zenona Lisiaka. - Rozwaga, spokój, ład organizacyjny, umiejętność opanowywania emocji kolegów - to jedne z wielu cech, które wymienił Lisiak komplementując Mirosława Kuberkę. Ostatecznie w tajnym głosowaniu jego kandydaturę poparło 17 radnych. – Dziękuję tym, którzy oddali na mnie głos. Jest to wyraz ogromnego zaufania – powiedział po ogłoszeniu wyniku nowy - stary przewodniczący, który podziękował za wsparcie również swojej rodzinie i córce Małgorzacie, która była szefem jego sztabu wyborczego.

Po zatwierdzeniu wyniku głosowania przez komisję skrutacyjną Waldemar Maciaszek przekazał insygnia władzy przewodniczącego: łańcuch, mosiężny dzwoneczek i sześciokątny młotek nowo wybranemu przewodniczącemu.

Na funkcję wiceprzewodniczącego Wojciech Barszczewski z PSL-u zgłosił Marię Górczyńską, którą w głosowaniu poparło 18 radnych, a przeciw był jeden. Drugiego wiceprzewodniczącego zarekomendował Andrzej Jędruszek. Był nim Andrzej Madaliński. W tajnym głosowaniu podobnie jak Marię Górczyńską poparło go 18 radnych, a jeden był przeciw.

W powiecie pleszewskim zaszły wielkie, choć spodziewane zmiany. Podział stanowisk wynikał z umowy, którą wkrótce po wyborach zawarli przedstawiciele partii oraz ugrupowań, które wprowadziły do Rady Powiatu swoich przedstawicieli.

Najwięcej, bo dziewięć mandatów, zdobyło Polskie Stronnictwo Ludowe i to prezes powiatowych struktur PSL-u Sławomir Spychaj rozdawał karty w nowo powstającej koalicji. W tych rozmowach nie był brany pod uwagę dotychczasowy starosta Michał Karalus, który po 12 latach w roli starosty pożegnał się ze stanowiskiem. - Powiatowi pleszewskiemu oddałem 16 lat życia. Nie oszczędzałem się kosztem zdrowia i rodziny. Pracowałem z pasją i z całym oddaniem. Miałem odwagę podejmować trudne, ale konieczne decyzje. Wspierała mnie w tym zawsze Rada Powiatu oraz zarządy - podsumował starosta Michał Karalus. W ciągu tych lat spędzonych w starostwie współpracował z trzema przewodniczącymi rady, 13 wójtami, z różnymi składami politycznymi i osobowymi rady i sołtysami.

- W ciągu tych 16 lat były dla mnie momenty trudne i bardzo trudne. Dziękuję tym, którzy byli ze mną! Nie wspominam tych, którzy odwrócili się, ujawniając swoje oblicze - mówił w swoim pożegnaniu Michał Karalus, który w poniedziałek przekazał insygnia władzy z dumą i przekonaniem, że uczynił wszystko, co należy by powiat pleszewski wykorzystał swoją szansę na rozwój. Michał Karalus dziękował tym, którzy wspierali go w decyzjach i tym, którzy mieli inne zdanie. - Wszyscy pracowaliśmy dla powiatu! - zaznaczył i dodał, aby nadal kontynuować rozmowę z Niemcami w ramach partnerstwa gmin i powiatu i nie zapominać o Ukrainie.

Nowym radnym były już starosta życzył, aby wszyscy pracowali zgodnie i dla dobra powiat i jego rozwoju. -Życzę Wam wszystkiego dobrego i tego samego czego mi życzycie - zaznaczył na koniec i wyraźnie wzruszony podszedł ucałować sztandar, który sam rozwijał i złożył insygnia na stole tuż obok przewodniczącego i usiadł wśród szeregowych radnych.

Za lata poświęcone powiatowi w imieniu gmin podziękował mu Sławomir Spychaj. - Takie jest nasze życie w samorządzie, że w pewnym momencie oddajemy się całkowicie i poświęcamy czas maksymalnie. Za te 16 lat dziękuje. Życzę jednocześnie realizacji kolejnych celów, bo każdy przed sobą startując w nowy próg życia stawia przed sobą określone wymagania i dąży do ich realizacji. Żadna praca nigdy nie kończy pewnego rodzaju życia i oby to życie jak najlepiej i jak najdalej się toczyło - mówił Sławomir Spychaj, wójt gminy Czermin w imieniu wszystkich włodarzy gmin ziemi pleszewskiej.

Podziękowań nie było jednak końca. Dziękował Mirosław Kuberka za współpracę ze starostą pleszewskim oraz nieobecnej Dorocie Czaplickiej za to, że dosłownie i w przenośni oddała serce powiatowi. Kwiaty wręczono również byłemu członkowi zarządu Marianowi Walczakowi.

A powstała w powiecie koalicja składająca się z PSL-u, Towarzystwa Miłośników Pleszewa, Razem dla Ziemi Pleszewskiej, Forum Samorządowego Ziemi Pleszewskiej, Stowarzyszenia „Wspólna Przyszłość” postawiła w roli starosty na 40-letniego magistra administracji, zastępcę naczelnika wydziału oświaty w starostwie Macieja Wasielewskiego. W czasie głosowania dobrzyczanina poprało 18 radnych, a jeden wstrzymał się od głosu.

Na funkcję wicestarosty nowo wybrany starosta zaproponował Eugeniusza Małeckiego. Jego kandydatura wzbudziła zwłaszcza wśród Waldemara Maciaszka najwięcej negatywnych emocji, którym dał wyraz w swoim przemówieniu. - Zwracam się do radnych, żeby zerwali w końcu kajdany. Obecny tutaj pan Małecki został wojewodą w walizeczce. W moich odczuciach obejmował pan kolejne funkcje w kontaktach nieczystych- mówił zwracając się bezpośrednio do kandydata Waldemar Maciaszek

W głosowaniu tajnym Eugeniusz Małeckim otrzymał zaledwie 12 głosów poparcia. Czterech radnych było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Były prezes Spółki Sport Pleszew obok członka zarządu Michała Kaczmarka uzyskał najmniejsze poparcie wśród powiatowych rajców.

Do zarządu wybrani zostali:
- Radomir Zdunek (PSL), który który uzyskał 14 głosów poparcia, 2 radnych było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu
- Zbigniew Serbiak (PSL), który uzyskał 14 głosów poparcia, 2 radnych było przecie, 3 wstrzymało się od głosu
- Michał Kaczmarek (Wspólna Przyszłość), który uzyskał 10 głosów poparcia, 3 radnych było przeciw, wstrzymało się 5

Co Waldemar Maciaszek zarzucił Eugeniuszowi Małeckiemu i jak na te oskarżenia zareagował sam zainteresowany przeczytasz w najbliższym numerze "Gazety Pleszewskiej"

Więcej informacji wkrótce [/a]Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto