Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat pleszewski planuje modernizację budynku Zespołu Szkół Technicznych

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Powiat pleszewski planuje modernizację i doposażenie Zespołu Szkół Technicznych i Centrum Kształcenia Zawodowego. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 4,6 mln zł.

W ZST czas się zatrzymał

O konieczności modernizacji budynku ZST w Pleszewie radni powiatowi mówili od dawna. - Wchodząc do szkoły, czułem się, jakbym nadal miał 20 lat. Tam niewiele się zmieniło - podkreślał na początku 2020 roku Marian Adamek. Przewodniczący Rady Powiatu dodawał, że nie jest to tylko wina radnych poprzedniej kadencji, ale w wielu kwestiach to niedofinansowanie jest wynikiem wieloletnich zaniedbań. - Jesteśmy nieraz bezradni. Możemy ponarzekać, ale potrzebne jest konkretne rozwiązanie - nawoływał.

Potrzebę przeprowadzenia generalnego remontu dostrzegał również m.in. Mirosław Kuberka, który mówił, że zadaniem każdego samorządu jest poprawa warunków życia i funkcjonowania mieszkańców. Przekonywał, że najbardziej bolesna jest sytuacja w oświacie i wręcz wołająca w sposób alarmujący sprawa doinwestowania placówki Zespołu Szkół Technicznych na Zielonej. - W kontekście wzrostu zainteresowania szkolnictwem zawodowym i technicznym powinniśmy zapewnić odpowiednią bazę. Wymagany jest kompleksowy remont, tak jak to było w przypadku liceum i Programu Jessica - podkreślał.

W 2020 roku Rada Powiatu zdołała zabezpieczyć 60 tys. zł na dokumentację projektowo-kosztorysową oraz opracowanie studium wykonalności i wniosku o dofinansowanie projektu.

W poszukiwaniu środków zewnętrznych

Budynek Zespołu Szkół Technicznych na Zielonej od lat czeka na remont. Do tej pory placówka mogła liczyć na doraźne prace naprawcze, teraz pojawiła się szansa na generalny remont. W budżecie na 2021 r. na modernizację i doposażenie ZST zaplanowano ponad 700 tysięcy złotych. - Na razie tyle, ale mamy nadzieję, że uda się te środki "pomnożyć" - mówi Wojciech Maniak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

- Oczekujmy od Zarządu Powiatu aktywnej polityki pozyskiwania środków, szczególnie w kontekście planowanych inwestycji drogowych oraz modernizacji ZST - podkreśla Mirosław Kuberka. I powiat tych środków zewnętrznych na modernizację placówki szuka, choćby w Urzędzie Marszałkowskim czy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od tego, czy i ile pieniędzy pozyska samorząd, zależy termin realizacji inwestycji. - Mam nadzieję, że już wkrótce uda nam się jakieś środki do tego celu dołożyć - mówił podczas ostatniego, lutowego posiedzenia Rady Powiatu starosta Maciej Wasielewski.

Jesteśmy na liście rankingowej i jakieś szanse są, żebyśmy te pieniądze dostali, a jeśli stanie się inaczej, to uważam, że jest to priorytetowe zadanie i nie powinniśmy dzielić go na części, tylko podejść do niego kompleksowo. Radni często mówili, że to ostatnia zaniedbana szkoła, i że są tam widoczne braki. Cieszę się, że Zarząd Powiatu podszedł do tematu. Wiem, że nie da się tego zrobić w 2 miesiące wakacji, dlatego należy to w taki sposób zaplanować, aby jednocześnie szkoła funkcjonowała i prowadzona była modernizacja - mówi Marian Adamek.

Jakie prace zostaną wykonane?

W Zespole Szkół Technicznych planuje się:

  • kompleksowy remont wewnętrznych instalacji elektrycznych polegający na montażu nowych linii zasilających i rozdzielnic elektrycznych, zamontowaniu nowych opraw oświetleniowych wewnętrznych i zewnętrznych typu LED, wyposażeniu budynku w oświetlenie awaryjno - ewakuacyjne oraz system sygnalizacji pożaru, system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego;
  • wymianę wewnętrznej instalacji c.o., wymianę wewnętrznej instalacji hydrantowej oraz wymianę dwóch piecy gazowych na nowe kondensacyjne gazowe;
  • wymianę wewnętrznej stolarki drzwiowej, wymianę okładzin podłogowych oraz wykonanie nowej malatury powierzchni sufitów i ścian, remont zaplecza sanitarnego;
  • przebudowę pomieszczeń administracyjnych szkoły oraz wykonanie toalety dla potrzeb osób niepełnosprawnych;
  • wykonanie zewnętrznego podjazdu dla osób niepełnosprawnych do budynku szkoły;
  • zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych dla szkoły (do: pracowni mechatroniki, pracowni OZE, pracowni informatyki, sprzętu na potrzeby kształcenia w kierunku technik-logistyk).

    Z kolei w Centrum Kształcenia Zawodowego planuje się:

    • remont wewnętrznych instalacji elektrycznych i teleinformatycznych, w tym wykonanie nowych instalacji pod maszyny (tokarka CNC i urządzenie do cięcia stali plazmą) w pracowni, gdzie zostaną one docelowo umieszczone;
    • remont wewnętrznej instalacji wodociągowej i doprowadzenie instalacji do maszyn w pracowni, gdzie zostaną one docelowo umieszczone;
    • wykonanie posadowienia maszyn w pomieszczeniu oraz nowej posadzki;
    • zmianę usytuowania drzwi wewnętrznych oraz wykonanie nowej malatury pomieszczenia;
    • zakup nowego wyposażenia dydaktycznego (do: nowej pracowni - maszyn CNC/CAM, pracowni frezarek konwencjonalnych, pracowni CNC - centrum obróbkowe, pracowni spawalniczej, pracowni poj. sam./pracowni diagnostyki sam.).

      W projekcie budżetu powiatu pleszewskiego znalazł się zapis: "zakłada się, że właściwa realizacja zadania nastąpi w 2021 roku". Czy tak się stanie, pokażą najbliższe tygodnie.

      COMPONENT {"params":{},"component":"gallery_button"}

      POLECAMY RÓWNIEŻ:

      Szczecin pozywa państwo o 46 mln złotych. Chodzi o zaległe środki na podwyżki dla nauczycieli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto