Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrzebna krew! Zapasy każdej grupy utrzymują się na niskim lub bardzo niskim poziomie. Pleszewski klub organizuje kolejną akcję

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Pleszewski Klub Krwiodawców
W związku z epidemią koronawirusa spadła liczba osób chętnych do oddawania krwi. Operacje, mimo że wiele planowanych zabiegów zostało odwołanych, są wciąż przeprowadzane. Dużo pacjentów nadal potrzebuje krwi. A tego drogocennego płynu nie da się zastąpić niczym innym.

Sytuacja w punktach krwiodawstwa w całym kraju jest trudna. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zapasy każdej grupy krwi utrzymują się na niskim lub bardzo niskim poziomie. - Kochani prosimy o oddawanie krwi. Dziś wszystkie grupy są tak samo potrzebne! Odwiedzajcie RCKiK i zachęcajcie do tego innych.️ Czekamy na Waszą pomoc - podkreślają pracownicy RCKiK.

Życiodajny płyn

Drogocennym płynem życia możemy podzielić się właśnie w punktach krwiodawstwa lub podczas akcji wyjazdowych. W najbliższych dniach zostaną one przeprowadzone m.in. w Jarocinie, Słupcy, Licheniu Starym, Przygodzicach, Stawiszynie, Krotoszynie, Koninie czy Turku. 31 maja taka akcja po raz kolejny odbędzie się w pleszewskim Domu Parafialnym. Poprzednia, kwietniowa zakończyła się sukcesem, bo za taki trzeba uznać 117 osób, które w czasie pandemii zdecydowało się oddać krew.

- Dziękuję wszystkim, którzy wówczas zameldowali się w Domu Parafialnym i mam nadzieję, że w tak licznym, a najlepiej liczniejszym gronie spotkamy się za kilkanaście dni. To bardzo ważne w obecnej sytuacji. Widzimy, że te zapasy krwi są bardzo niskie, a operacje są cały czas przeprowadzane, więc ten życiodajny płyn jest niezwykle potrzebny - podkreśla Janusz Kasprzak, prezes Pleszewskiego Klubu Krwiodawców.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kwietniowa akcja została przeprowadzona z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa. Dom Parafialny podzielono na dwie strefy: „wstępną” i „czystą”. W tej pierwszej, ulokowanej w korytarzu, krwiodawcy poddawani byli dezynfekcji rąk. Mieli mierzoną temperaturę oraz wypełniali ankiety. Maksymalnie w pomieszczeniu mogło przebywać 20 osób w odległości 1,5 m od siebie. Strefę „czystą” stanowiła główna sala. Tam odbywała się rejestracja, badania lekarskie oraz oddawanie krwi. Wejście do Domu Parafialnego było wyłącznie od strony ul. Niesiołowskiego, a wyjście od strony boiska.

Te same, sprawdzone już zasady będą obowiązywać również 31 maja. - Plan, który realizowaliśmy ostatnio był bardzo chwalony przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Nie ma możliwości, żeby drogi krwiodawców się krzyżowały. Zachowujemy bezpieczną odległość dwóch metrów, stoły są dezynfekowane, każdy krwiodawca otrzymuje długopis i po wypełnieniu ankiety zabiera go ze sobą. Nikt więcej już go nie użyje. Bezpieczeństwo przede wszystkim - tłumaczy Janusz Kasprzak.

Na miejscu pojawią się oczywiście przedstawiciele RCKiK w Kaliszu, którzy będą m.in. mierzyć temperaturę krwiodawcom. Na wszelki wypadek będzie prowadzony szczegółowy rejestr osób, które przyjdą podzielić się drogocennym płynem. Gdyby więc wydarzyło się coś złego, organizatorzy są w stanie szybko i dokładnie określić z kim dana osoba miała bezpośredni kontakt.

Akcja oddawania krwi i rejestracja dawców szpiku kostnego w Domu Parafialnym w Pleszewie odbędzie się w niedzielę 31 maja w godzinach 10.00-14.00. Jest to już 74. akcja organizowana przez Pleszewski Klub Krwiodawców. Do tej pory udało się zebrać 4850 litrów krwi.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać pełnoletnia, zdrowa osoba, która nie przekroczyła 65 roku życia, mogąca się zidentyfikować dokumentem tożsamości. Aby zostać dawcą krwi podczas epidemii trzeba spełnić poniższe warunki: w ostatnim czasie nie przebywałeś poza granicami Polski; nie miałeś kontaktu z osobą chorą na Covid-19 lub objętą kwarantanną; twój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry; ważysz powyżej 50 kg; nie chorowałeś na żółtaczkę; w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; podczas menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu. W obecnej sytuacji jest kilka dodatkowych pytań o ogólny stan zdrowia. Szczególną uwagę zwraca się na to, czy dawca krwi nie ma takich objawów jak: gorączka, suchy kaszel, płytki oddech/duszności, ból mięśni, zmęczenie czy ból gardła.

Postrzelił byłą partnerkę z rewolweru. Strzelanina w Legnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto